Gigantopithecus blacki

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Gigantopithecus blacki

Gigantopithecus blacki rekonstrukcijos piešinys.
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Primatai
(Wikispecies-logo.svg Primates)
Infrabūrys: Beždžionės
(Wikispecies-logo.svg Simiiformes)
Antšeimis: Žmogbeždžionės
(Wikispecies-logo.svg Hominoidea)
Šeima: Hominidai
(Wikispecies-logo.svg Hominidae)
Pošeimis: Orangutaniniai
(Wikispecies-logo.svg Ponginae)
Triba: Sivapithecini
(Wikispecies-logo.svg Sivapithecini)
Gentis: Gigantopitekai
(Wikispecies-logo.svg Gigantopithecus)
Rūšis: Gigantopithecus blacki
(Wikispecies-logo.svg Gigantopithecus blacki)
Binomas
Gigantopithecus blacki
Von Koenigswald, 1935

Gigantopithecus blacki (Gigantopithecus blacki) – primatų (Primates) būrio, orangutaninių (Ponginae) pošeimio, priešistoriniais laikais išnykusi gigantopitekų (Gigantopithecus) genties rūšis identifikuota iš rastų fosilijų. Iš visų gyvų primatų jiems artimiausi yra orangutanai.

Šiame paveikslėlyje žmogaus (Homo sapiens) vyro esančio 1,8 m aukščio palyginimas su stovinčiu Gigantopithecus blacki esančiu kairėje ir su Gigantopithecus giganteus esančiu dešinėje.
Vokiečių paleoantropologas Friedemann Schrenk laiko Gigantopithecus blacki krūminį dantį

Genties atradimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gigantopitekų (Gigantopithecus) gentis buvo atrasta visai atsitiktinai 1935 m., kada vokiečių kilmės paleoantropologas Ralph von Koenigswald Honkonge užėjo į vaistinę ir joje pastebėjo parduodamą neįprastai didelio dydžio krūminį dantį[1], tarp kinų žinomą kaip „drakono dantis“. Nuo to laiko Kinijoje, Vietname ir Indijoje mokslininkai rado daug dantų ir keletą apatinių žandikaulių fosilijų, priskiriamų šiai ir kitoms gigantopitekų (Gigantopithecus) genties rūšims[2].

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gigantopithecus blacki rūšiai priskiriamos fosilijos daugiausia aptinkamos pietinėje Kinijoje ir Vietname. 2014 m. Indonezijos Javos salos grunto nuosėdose, datuojamose 1 milijonu metų, buvo rastos fosilijos formoje šios rūšies apatinis žandikaulis. Anuomet Javos, Sumatros ir Borneo salos su Pietryčių Azija jungėsi sausuma, tad manoma kad Gigantopithecus blacki buvo išplitę ir kitose dabartinės Indonezijos vakarų salose[3].

Gyvenamoji aplinka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gigantopithecus blacki gyveno musoniniuose miškuose, kur iš viršaus dengė aukštų medžių tankios lajos, o žemutiniame miško arde vyravo tanki kitų medžių ir krūmų augalija[4].

Išvaizda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gigantopithecus blacki kailio šerių spalva nėra žinoma[5], nors rekonstrukcijos piešiniuose dažniausiai vaizduojami aukso-raudonos kailio atspalvio kaip ir orangutanai.

Matmenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gigantopithecus blacki dydis buvo nustatytas tik iš rastų šimtų dantų fosilijų ir negausių žandikaulio fosilijų[6]. Tai stambiausia primatų (Primates) būrio rūšis kada nors gyvenusi Žemėje. Jų aukštis siekė iki 3 m[7]. Tyrinėtojai remdamiesi dantų išsidėstymu ir apatiniu žandikauliu, teigia, kad Gigantopithecus blacki galėjo sverti apie 270 kg (200–300 kg)[8], tai maždaug pusantro karto karto sunkesni už gorilos (Gorilla) patiną. Bet anot kitų tyrinėtojų, Gigantopithecus blacki buvo tris-keturis kartus buvo sunkesni už gorilas, bei septynis-aštuonis kartus buvo sunkesni už iki dabar išlikusius jiems artimas orangutanų (Pongo) genties rūšis. Remiantis fosilijomis, patino ūgis siekė iki 3 m, kitais šaltiniais iki 4 m, o sverdavo 540–600 kg, išskėstų į šonus dviejų rankų, įskaitant pirštus, skersmuo siekė virš 3,6 m. Todėl dėl tokio dydžio neretai sugretinamas su filmų pabaisa, mistiniu King Kongu primenančiu milžinišką gorilą.

Rūšies išnykimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dėl Gigantopithecus blacki išnykimo laikotarpio nėra vieningos nuomonės ir įvairūs šaltiniai teigia skirtingai: skaičiuojant nuo mūsų laikų (2018 m.), dėl klimato pasikeitimo ir su juo susijusių aplinkos pasikeitimų, Gigantopithecus blacki išnyko vėlyvajame pleistocene maždaug prieš 100 000 metų[9][10]. Kartais manoma, kad pagrindinis jų išnykimo faktorius buvo Homo erectus pasirodymas Gigantopithecus blacki gyvename regione, kurie įtakojo aplinkos pasikeitimus ir dėl to jiems sumažėjo maisto resursų. Kiti šaltiniai teigia, kad gyvūnai išnyko viduriniojo pleistoceno eros laikotarpyje prieš 300 000–400 000[11].

Mityba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Manoma, kad Gigantopithecus blacki maitindavosi šilkmedinių (Moraceae) šeimos augalų vaisiais, sėklomis, lapais, šakelėmis bei bambukais ir kitomis žolėmis.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

 1. newscientist.com / Gigantopithecus: The story of the greatest of the great apes; 18 May 2016
 2. smithsonianmag.com / Did Bigfoot Really Exist? How Gigantopithecus Became Extinct; By Erin Wayman, January 9, 2012
 3. surabaya.tribunnews.com / Kingkong Setinggi 3 Meter Pernah Hidup di Tanah Jawa, 1 Desember 2014
 4. ucl.ac.uk / Gigantopithecus blacki – The Story So Far, 27 March 2017
 5. theguardian.com / Earth’s largest ever ape died out because it refused to eat its greens – study; Tue 5 Jan 2016, Last modified on Wed 14 Feb 2018
 6. theepochtimes.com / Did Giants Exist? Part 3: Was Gigantopithecus a Giant Prehistoric Man?; By Paul Darin, Epoch Times. December 23, 2014 3:32 pm Last Updated: January 9, 2015
 7. iflscience.com / Why Did The Real-Life King Kong Go Extinct?
 8. onlinelibrary.wiley.com / Gigantopithecus blacki: a giant ape from the Pleistocene of Asia revisited; Yingqi Zhang, Terry Harrison. Funding information National Natural Science Foundation of China, Grant Number: 41625005 and 41541015; New York University. First published: 20 January 2017
 9. sciencedirect.com / New fossil evidence and diet analysis of Gigantopithecus blacki and its distribution and extinction in South China, L.X.Zhaoab, L.Z.Zhang; Available online 21 December 2011.
 10. livescience.com / Why Earth’s Largest Ape Went Extinct; By Tia Ghose, Senior Writer | January 11, 2016
 11. newscientist.com / Jungle tales: the real King Louie was the biggest ape of all; 19 May 2016

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]