Pereiti prie turinio

Gardiklis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Gardiklis (angl. flavorant) – į maistą dedamos medžiagos, kurios gerina arba suteikia gardį.

Gardikliai maistui turi suteikti patrauklų kvapą bei skonį, ir svarbu, kad nekenktų sveikatai (turi būti maistiniai). Gardikliai maisto medžiagas gali padaryti saldesnes, rūgštesnes, aitresnes ir pan. Nemaža dalis šių dienų maisto produktų yra dirbtinai pagardinti (gaivieji ir panašūs gėrimai, želė, saldainiai). Skonio variacijų nėra daug, tačiau kvapą suteikiančios medžiagos (kvapikliai angl. odorants) sukuria didžiulę gardžių įvairovę.

Natūralūs gardikliai dažnai yra brangūs, todėl vietoj jų naudojami pigūs sintetiniai, kurie dažnai yra chemiškai identiški gamtiniams. Produktų, gardintų tokiais gardikliais, pavadinime dažnai būna žodis „skonio“, pvz., „apelsinų skonio sirupas“ (sirupas, turintis apelsinų skonį, bet pagamintas be apelsinų).

Gardikliai keičia ar sustiprina natūralių produktų (pvz., mėsos, daržovių) gardį ir suteikia jį produktams, neturintiems savo gardžio (pvz., saldainiai, kai kurios užkandėlės). Paprastai gardikliai yra „specializuoti“ – jie gerina arba skonį arba kvapą, o derinant juos, galima gauti įvairias norimas kombinacijas. Maisto pramonėje naudojama nedaug gardiklių, kurie veikia, dirgindami trišakį nervą (angl. trigeminal nerve) ir suteikia aštrų, patrauklų skonį. Dažnai gardikliai suteikia umaminį skonį.

Natūralūs gardikliai pagal JAV įstatyminius aktus laikomi [1][neveikianti nuoroda]: eterinis aliejus, sakai, esencija, ekstraktas, baltymų hidrolizatas, distiliatas ar kitoks kepimo, kaitinimo ar fermentinio apdorojimo produktas, turintis gardinančių komponentų iš prieskonių, vaisių ar daržovių, bei jų sulčių, maistinių mielių, žolelių, žievės, pumpurų, šaknų, lapų ar kitų valgomų augalų dalių, mėsos, jūros produktų, paukštienos, kiaušinių, pieno produktų, kurio pirminė funkcija yra gardinimas, o ne kaloringumo didinimas.“

Dirbtiniai gardikliai – sintetiniai junginiai, kuriais gardinamas maistas, bet savo kilme neatitinka aukščiau pateikto apibrėžimo. Dirbtiniai gardikliai dažnai turi tokią pačią cheminę sudėtį kaip ir natūralūs.

Europos Sąjungos reikalavimai gardikliams labai panašūs. Gardikliams dažnai suteikiama žymė E su numeriu, kuri naudojama maisto produktų etiketėse.