Eurų monetos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Eurų monetos turi vienodą reversą ir skirtingą nacionalinį aversą. Be to, keturios Europos mikrovalstybės ne Europos Sąjungos narės (Andora, Monakas, San Marinas ir Vatikanas) išleido savo monetas.

Vienas euras dalijamas į 100 euro centų (dažnai užrašoma kaip dešimtainė vieno euro dalis, pvz., 0,10 €). Iš viso yra aštuonios skirtingų nominalų eurų monetos.

Eurų monetos apyvartoje pasirodė 2002 m. sausio 1 d.

Monetos kaldinamos keliose nacionalinėse Europos Sąjungos šalių monetų kalyklose, pagal griežtai nustatytas kvotas.

Reversas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visos monetos turi vienodą reversą, kuriame nurodomas nominalas.

1, 2 ir 5 centų monetų dizainas simbolizuoja Europos vietą pasaulyje. 10, 20 ir 50 centų monetų reverse pavaizduotos Europos Sąjungos šalys – narės (ne Europos Sąjungos šalys taip pat pavaizduotos). 1 ir 2 eurų monetose pavaizduota Europa be sienų. Visose monetose yra 12 žvaigždžių.

Laidos metai negali būti ankstesni nei 1999 m., kai valiuta buvo formaliai įvesta (1999 metai kaldinami tik ant prancūziškų, ispaniškų, belgiškų, suomiškų ir olandiškų monetų). Šios šalys tradiciškai ant monetų užrašo tuos metus, kada moneta yra nukaldinama, o ne pasirodo apyvartoje.

1 laida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2 laida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aversas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kiekviena euro zonos šalis, taip pat mikrovalstybės, turinčios sutartį dėl euro naudojimo, leidžia skirtingo averso (nacionalinės monetos pusės) eurų monetas.