Didysis Baseinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Ikikolumbinės Amerikos regionas
Great Basin
Šalis JAV (Nevada, Juta, Kalifornija, Oregonas, Aidahas)
Tautos Didžiojo baseino indėnai

Didysis Baseinas (angl. Great Basin) – didžiausias sausasis regionas Šiaurės Amerikoje. Regionas yra išsidėstęs JAV – Nevados, Jutos, Kalifornijos, Oregono, ir Aidaho valstijose.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didysis Baseinas susideda iš kalnynų, besidreikiančių iš šiaurės į pietus. Vakaruose Baseinas ribojasi su Siera Nevados kalnagūbriu ir Kaskadiniais kalnais, o rytuose su Uoliniais kalnais. Didžiojo Baseino plotas yra daugiau nei 500 000 km². Didžiojo Baseino reljefas susideda iš daugybės neaukštų kalnagūbrių (iki 3900 metrų aukščio) ir plačių, sujungtų tarpusavyje duburių, kurių daugelį sudaro dykumos arba pusdykumės.

Didysis Baseinas yra vienas iš pačių sausiausių regionų Amerikos žemyne. Regione beveik nėra nuotėkių, nes dauguma upių ir ežerų išdžiuvo. Prieš 10 000 metų didelę dabartinio regiono dalį dengė du dideli ežerai, iš kurių liko Didysis Druskų ežeras, druksožemiai ir plačios plokščios lygumos, kurios anksčiau buvo ežerų dugnai.

Indėnai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Didžiojo baseino indėnai.

Svarbiausios regiono indėnų tautos yra šios: banokiai, hošutai, kavajisu, monai, pajutai, papagai, pimai, timbišai, uošai, čemeveviai, šošonai, jutai ir kt.

Dabartis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Regionas yra menkai apgyvendintas (yra tik du dideli miestai – Solt Leik Sitis ir Rino). Nepaisant pastarojo fakto, taip pat unikalios Didžiojo Baseino ekologinės sistemos, vis dar yra daug norinčių čia nusipirkti nekilnojamo turto. Regioną aplanko ir nemažai turistų.