Indėnų klasifikacija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Indėnų klasifikacija – amerikanistikoje nusistovėjusi sistema skirstyti ikikolumbinės Amerikos tautas (indėnus) pagal jų gyvenamas teritorijas. Egzistuoja ir kita indėnų klasifikacija, remiantis jų lingvistine priklausomybe. Apie tai rašoma straipsnyje indėnų kalbos.

Pagal indėnų gyvenamas teritorijas yra nustatyti gana apibrėžti Ikikolumbinės Amerikos kultūriniai regionai (cultural areas), kuriems būdingos tam tikros gamtinės, kultūrinės, buities sąlygos. Dauguma regionų, ypač tie, kuriuose suklestėjo aukšto lygio civilizacijos, turi smulkesnius sub-regionus.

Šiaurės Amerika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiaurės Amerikos regionai

Šiaurės Amerikos etnologinėje tradicijoje Šiaurės Amerikos žemynas dalinamas į 10 regionų su skirtingomis gamtinėmis sąlygomis:

Centrinė Amerika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mezoamerikos teritorija

Centrinė Amerika tęsėsi nuo pietinės Meksikos iki šiaurės Kolumbijos. Čia išskiriami trys regionai:

  • Mezoamerika (Mesoamerica) – regionas dabartinės Meksikos pietuose, Gvatemaloje, Belize. Taip pat apima šiaurės vakarinį Hondūro pakraštį. Šiame regione suklestėjo viena iš dviejų didžiųjų ikikolumbinės Amerikos civilizacijų, čia kūrė majai, actekai, sapotekai, toltekai ir kitos tautos. Pats regionas savo ruožtu dalijamas į daugybę subregionų.
  • Karibų regionas – regionas, apimantis Karibų jūros salas ir žemyno pakrantes Pietų Amerikoje. Čia svarbiausios etninės grupės buvo karibai ir aravakai.
  • Sąsmaukos-Kolumbijos zona – tarpinis regionas, buvęs tarp Mezoamerikos ir Andų, kuriame aukšto lygio civilizacija ir politiniai dariniai iki galo neišsivystė.

Pietų Amerika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pietų Amerikos žemyne yra išskiriami šie regionai: