Įlankos Mezoamerika

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Mezoamerikos regionas:
Įlanka (Golfo)
El Tajín, Nischenpyramide.fcm.jpg
Šalis: Meksika (Verakrusas)
Tautos:
Valstybės: Olmekai: XII-IV a. pr. m. e.
Epi-olmekai: III a. pr. m. e.-III a.
Verakruso kultūra: III-X a.
Totonakai:XI-XVI a.
Mesoamérica.png
Centroamerika, Maja, Įlanka, Oašaka, Gereras, Centras, Vakarai, Šiaurė

Įlankos regionas Mezoamerikoje – istorinis – kultūrinis regionas Mezoamerikoje, dabartinės Meksikos teritorijoje. Jis svarbus tuo, kad čia suklestėjo seniausia Mezoamerikos kultūra, ir iš čia prasidėjo Mezoamerikos civilizacija.

Regionas liečiasi su Majos regionu pietuose, Oašaka pietvakariuose, Centrine Meksika vakaruose.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įlankos regionas glaudžiasi prie Meksikos įlankos ir užima Meksikos rytinę dalį. Iš dalies jis atitinka Verakruso valstijos teritoriją.

Iš rytų šį lygumų regioną riboja įlanka, o iš vakarų – Rytų Siera Madrė, aukšta kalnų grandinė. Tai nulemia karštą ir drėgną tropinį klimatą, puikias sąlygas žemdirbystei.

Vienoje vietoje Siera Madrė prieina gana arti jūros, dalindama šį regioną į pietinę ir šiaurinę dalis. Pietinėje dalyje prie pat jūros yra nedidelė kalnų grupė – Tuštlos kalnai

Regiono dalimi kartais pagristai galima laikyti ir Techuantepeko sąsmaukos lygumų ruožą, esantį tarp Čiapaso Siera Madrės ir Pietų Siera Madrės, kuris liečiasi su Ramiuoju vandenynu.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Spėjama, kad seniausi regiono gyventojai buvo proto – miše – zokėjai, dar vadinami olmekais. Jie davė pradžią daugybei tautų, kalbančių miše – zokėjų kalbomis.

Ikiklasikinis laikotarpis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Olmekų civilizacijos centrai

Pagrindiniai straipsniai: Olmekai, Epi-olmekai

XII a. pr. m. e. regiono pietinėje dalyje, prie Tuštlos kalnų suklestėjo Olmekų kultūra. Svarbiausi olmekų centrai buvo La Venta ir San Lorenzo. Olmekai padėjo pagrindus Mezoamerikos civilizacijai. Jie jau naudojo raštą, kalendorių, 20-tainę skaičiavimo sistemą, nulį. Plačių prekybinių ryšių dėka olmekai nešė savo kultūrą į aplinkinius regionus.

Apie IV a. pr. m. e. dėl neaiškių priežasčių olmekų kultūra nunyko. Tačiau Įlankos kultūriniai centrai persikėlė šiauriau, ir tokiu būdu susikūrė epi – olmekų kultūra, kuri klestėjo iki III a. Jos svarbiausi kultūriniai centrai buvo Tres Zapotesas ir Sera de las Meses. Tačiau ši kultūra meno atžvilgiu nesugebėjo išvystyti tokių aukštumų, kaip olmekai.

Verakruzo kultūros centrai

Klasikinis laikotarpis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis: Verakruzo kultūra

Nykstant epi – olmekų kultūrai, Įlankos kultūriniai centrai kėlėsi dar toliau į šiaurę. Či nuo II a. suklestėjo Klasikinė Verakruzo kultūra, kurios svarbiausias kultūrinis centras buvo El Tachinas.

Nėra aišku, kokia tauta kūrė šią kultūrą, tačiau spėjama, kad tai jau nebuvo olmekai, bet taip pat nebuvo ir totonakai, kurie į regioną atsikėlė vėliau.

Poklasikinis laikotarpis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindiniai straipsniai: Totonakai

Poklasikiniu laikotarpiu Įlankos šiaurinė teritorija buvo apgyvendinta Totonakų. Šie sukūrė čia savo kultūrą. XV a. Totonakai buvo užkariauti actekų ir įjungti į jų imperiją. Atvykus ispanams, Totonakai prisijungė prie jų ir dalyvavo imperijos sunaikinime.