Dangaus karalystė (filmas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Dangaus karalystė
Dangaus karalyste.jpg
Kilmės šalisIspanija
Vokietija
RežisieriusRidley Scott
Scenaristas (-ai)William Monahan
KompozitoriusHarry Gregson-Williams
VaidinaOrlando Bloom
Liam Neeson Eva Green
Jeremy Irons
Metai2005
ŽanrasIstorinė drama,
veiksmo
Pagal knygą
-
Trukmė145 min
190 min. (režisieriaus versija)
Kalbaanglų
arabų
IMDb įrašas

Dangaus karalystė (angl. Kingdom of Heaven) – istorinė veiksmo drama kryžiaus žygių tematika. Režisierius Ridley Scott. Filmo premjera – JAV 2005 m. Kino studija 20th Century Fox. Filmo trukmė 145 min. Scenarijų parašė William Monahan. Filmas aprašo XII amžiaus kryžiaus žygius ir kovas dėl Jeruzalės. Vaizduojama kaip Saladinas susigrąžino miestą iš krikščionių.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Veiksmo pradžia – 1184 m. mažas Prancūzijos kaimas. Kalvis Balianas gedi savo nusižudžiusios žmonos. Jis sutinka būrį kryžiuočių, traukiančių į Šventąją Žemę. Vienas iš jų, baronas Godfrėjus iš Ibelino, papasakoja Balianui, kad jis yra jo tikrasis tėvas ir siūlo prisijungti prie žygio. Balianas atsisako, bet vėliau įtūžęs nužudo dvasininką ir, norėdamas išvengti bausmės, prisijungia prie kryžiuočių. Įvyksta mūšis tarp kryžiuočių ir karių, atvykusių suimti Balianą. Mūšio metu sužeidžiamas Godfrėjus. Žygeiviai pasiekia Mesinos uostą, kur Godfrėjus įšventina sūnų į riterius ir miršta. Keliones jūra metu laivas patenka į audrą ir išsigelbėja tik Balianas su žirgu.

Keliautojas pasiekia Jeruzalę ir yra maloniai priimamas jos karaliaus Baldvino IV bei jo sesers Sibilės. Europiečiai gyvena taikoje su musulmonais, bet tamplieriai, vadovaujami Renė de Šatiljono bei remiami kunigaikščio Gi de Luzinjano, nuolat puldinėja musulmonus. Jų vadas Saladinas nusprendžia atkeršyti ir surengia žygį į Keraką. Balianas sulaiko arabų kariauną, leisdamasis valstiečiams pasislėpti pilyje, o Baldvinas pažada Saladinui, kad nubaus Renė.

Baldvinas IV serga raupsais ir prieš mirdamas siūlo Balianui tapti karaliumi ir nužudyti Gi de Luzinjaną, kad būtų išsaugota taika. Tačiau Balianas tokios klastos atsisako, tad po Baldvino mirties karaliene tampa Sibilė, o karaliumi Gi. Šis su Renė netrukus surengia žygį į musulmonų žemes ir nužudo Saladino seserį. Saladinas mūšyje laimi prieš kryžininkus ir apgula Jeruzalę, ginamą Baliano. Nors kelias dienas miesto gynėjai atsilaiko, arabai pralaužia sieną ir įsiveržia į miestą. Balianas pasiduoda Saladinui su sąlyga, kad leis miestiečiams palikti Jeruzalę.

Filmo pabaigoje vaizduojamas Balianas savo kalvėje. Prie jo prijoja kryžininkai, vedami Ričardo Liūtaširdžio. Balianas su Sibile prisijungia prie jų.

Aktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmas filmuotas daugiausia Maroke, Urzazato ir Ait Benhadu vietovėse. Dykumoje buvo sukonstruotas Jeruzalės muliažas. Taip pat atskiros scenos filmuotos Ispanijoje: Loarės pilyje, Segovijoje, Aviloje, Palma del Rijuje, Sevilijoje.

Istoriškumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmo scenarijus gerokai nukrypsta nuo realių istorinių įvykių. Iš tiesų, Balianas nebuvo kalvis, bet gerbiamas Jeruzalės didikas. Labai abejotina, ar jį siejo kokie nors meilės ryšiai su Sibile. Ši karaliene tapo ne tuoj pat po Baldvino mirties, nes naujuoju karaliumi buvo paskelbtas penkiametis Baldvinas V, kuris po metų mirė. Valdant Sibilei ir Gi, Raimondas III ir Balianas rengė prieš juos sukilimą Nabluse, siekdami į sostą atvesti Izabelę Jeruzalietę. Gi ir Renė iš tiesų provokavo musulmonus, bet Saladino sesers nužudymas yra mitinis.

Vertinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmas „Dangaus karalystė“ sulaukė gan neigiamo kritikų įvertinimo, pabrėžta silpna Orlando Bloom vaidyba. Tiesa, kritikai teigiamai įvertino filmo kinematografiją, Ghassan Massoud, Jack Moore, Eva Green vaidybą. Istorikai filmą sukritikavo dėl istorinių faktų iškraipymo.

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]