Dangaus karalystė (filmas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dangaus karalystė

Kilmės šalisJungtinė Karalystė
Ispanija
Vokietija
Jungtinės Valstijos
RežisieriusRidley Scott
Scenaristas (-ai)William Monahan
KompozitoriusHarry Gregson-Williams
VaidinaOrlando Bloom
Liam Neeson Eva Green
Jeremy Irons
Metai2005
ŽanrasIstorinė drama,
veiksmo
Trukmė145 min.
190 min. (režisieriaus versija)
Kalbaanglų
arabų
Platintojas20th Century Fox
Biudžetas130 mln. JAV dol.
Pajamos211,7 mln. JAV dol.
IMDb įrašas

Dangaus karalystė (angl. Kingdom of Heaven) – epinė istorinė veiksmo drama kryžiaus žygių tematika. Režisierius Ridley Scott. Filmo premjera JAV ir JK 2005 m. gegužės 6 d. Kino studija „20th Century Fox“. Scenarijų parašė William Monahan. Filmas aprašo XII amžiaus kryžiaus žygius ir kovas dėl Jeruzalės. Vaizduojama kaip Saladinas susigrąžino miestą iš krikščionių.

2005 m. gruodžio 23 d. R. Scott išleido režisieriaus versiją, kuri susilaukė kritikų pripažinimo ir imta laikyti galutine filmo versija.[1][2]

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Veiksmo pradžia – 1184 m. mažas Prancūzijos kaimas. Kalvis Balianas gedi savo nusižudžiusios žmonos. Jis sutinka būrį kryžiuočių, traukiančių į Šventąją Žemę. Vienas iš jų, baronas Godfrėjus iš Ibelino, papasakoja Balianui, kad jis yra jo tikrasis tėvas ir siūlo prisijungti prie žygio. Balianas atsisako, bet vėliau įtūžęs nužudo dvasininką ir, norėdamas išvengti bausmės, prisijungia prie kryžiuočių. Įvyksta mūšis tarp kryžiuočių ir karių, atvykusių suimti Balianą. Mūšio metu sužeidžiamas Godfrėjus. Žygeiviai pasiekia Mesinos uostą, kur Godfrėjus įšventina sūnų į riterius ir miršta. Kelionės jūra metu laivas patenka į audrą ir išsigelbėja tik Balianas su žirgu.

Keliautojas pasiekia Jeruzalę ir yra maloniai priimamas jos karaliaus Baldvino IV bei jo sesers Sibilės. Europiečiai gyvena taikoje su musulmonais, bet tamplieriai, vadovaujami Renė de Šatiljono bei remiami kunigaikščio Gi de Luzinjano, nuolat puldinėja musulmonus. Jų vadas Saladinas nusprendžia atkeršyti ir surengia žygį į Keraką. Balianas sulaiko arabų kariauną, leisdamasis valstiečiams pasislėpti pilyje, o Baldvinas pažada Saladinui, kad nubaus Renė.

Baldvinas IV serga raupsais ir prieš mirdamas siūlo Balianui tapti karaliumi ir nužudyti Gi de Luzinjaną, kad būtų išsaugota taika. Tačiau Balianas tokios klastos atsisako, tad po Baldvino mirties karaliene tampa Sibilė, o karaliumi Gi. Šis su Renė netrukus surengia žygį į musulmonų žemes ir nužudo Saladino seserį. Saladinas mūšyje laimi prieš kryžininkus ir apgula Jeruzalę, ginamą Baliano. Nors kelias dienas miesto gynėjai atsilaiko, arabai pralaužia sieną ir įsiveržia į miestą. Balianas pasiduoda Saladinui su sąlyga, kad leis miestiečiams palikti Jeruzalę.

Filmo pabaigoje vaizduojamas Balianas savo kalvėje. Prie jo prijoja kryžininkai, vedami Ričardo Liūtaširdžio. Balianas su Sibile prisijungia prie jų.

Aktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmas filmuotas daugiausia Maroke, Urzazato ir Ait Benhadu vietovėse. Dykumoje buvo sukonstruotas Jeruzalės muliažas. Taip pat atskiros scenos filmuotos Ispanijoje: Loarės pilyje, Segovijoje, Aviloje, Palma del Rijuje, Sevilijoje.

Istoriškumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmo scenarijus gerokai nukrypsta nuo realių istorinių įvykių. Iš tiesų, Balianas nebuvo kalvis, bet gerbiamas Jeruzalės didikas. Labai abejotina, ar jį siejo kokie nors meilės ryšiai su Sibile. Ši karaliene tapo ne tuoj pat po Baldvino mirties, nes naujuoju karaliumi buvo paskelbtas penkiametis Baldvinas V, kuris po metų mirė. Valdant Sibilei ir Gi, Raimondas III ir Balianas rengė prieš juos sukilimą Nabluse, siekdami į sostą atvesti Izabelę Jeruzalietę. Gi ir Renė iš tiesų provokavo musulmonus, bet Saladino sesers nužudymas yra mitinis.

Vertinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmas „Dangaus karalystė“ sulaukė gan neigiamo kritikų įvertinimo, pabrėžta silpna Orlando Bloom vaidyba. Tiesa, kritikai teigiamai įvertino filmo kinematografiją, Ghassan Massoud, Jack Moore, Eva Green vaidybą. Istorikai filmą sukritikavo dėl istorinių faktų iškraipymo.

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Directors Cuts, the Good, the Bad, and the Unnecessary“. Empire. 2015-01-10.
  2. „Kingdom of Heaven: 4-Disc Director's Cut DVD Review“. Ugo.com. Suarchyvuotas originalas 10 rugpjūčio 2009. Nuoroda tikrinta 21 rugpjūčio 2009.