Prometėjas (2012 filmas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
„Prometėjas“

Pavadinimasangl. „Prometheus“
Kilmės šalisJAV
RežisieriusRidley Scott
Prodiuseris (-iai)Ridley Scott
David Giler
Walter Hill
Scenaristas (-ai)Jon Spaihts
Damon Lindelof
VaidinaNoomi Rapace
Michael Fassbender ir kt.
Metai2012
ŽanrasMokslinė fantastika
Trukmė124 min.
Kalbaanglų
Platintojas20th Century Fox
Biudžetas130 mln. JAV dol.
IMDb įrašas

Prometėjas (angl. Prometheus) – 2012 m. amerikiečių mokslinės fantastikos filmas, režisuotas Ridley Scott. Filme pasakojama apie žmonių susitikimą su ateiviais svetimoje planetoje, susitikimas gresia žmonijos sunaikinimu.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmas buvo pradėtas planuoti 2002 m. kaip 1979 m. Ridley Scott siaubo sci-fi klasikos „Svetimas“ priešistorės įvykius pasakojantis filmas. Jame turėjo būti pristatytas filme „Svetimas“ trumpai matomas žuvusio ateivio kūnas ir šio filmo antiherojus Svetimas. Su laiku filmo koncepcija keitėsi, „Prometėjas“ virto savarankišku filmu, kuriame aliuzija į „Svetimą“ pasirodo tik pačioje pabaigoje.

Filmas pradėtas filmuoti 2010 m. balandį. Premjera įvyko 2012 m. gegužės 30 d. Filmo biudžetas siekė 130 mln. JAV dolerių, o pasaulio kino ekranuose jis surinko per 400 mln. JAV dolerių pajamų. Filmas, taip pat, buvo pristatytas 3D formate. Blu-ray filmo versija turi kiek pakeistą siužetą, įskaitant pabaigą.

Veikėjai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

ir kiti.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Veiksmas prasideda tolimoje planetoje. Vaizduojamas vienišas ateivis, kuris išgeria nuodų dozę, jo kūnas pradeda irti ir jis nukrenta į krioklį. Danguje vaizduojamas kosminis laivas, išskrendantis į kitą planetą (panašu į Žemę). 2089-ieji. Archeologai Elizabet Šo ir Čarlis Holovėjus vienoje Škotijos oloje aptinka pirmykščių žmonių piešinius, vaizduojančius nežinomą planetų sistemą. Šie piešiniai sutampa su kitų senovės kultūrų piešiniais, nors vaizduojamų planetų tų laikų žmonės niekaip įžiūrėti negalėjo. Veiksmas persikelia dar keliolika metų į priekį. Kosminis laivas „Prometėjas“ 2093 m. atvyksta į atrastos planetų sistemos objektą LV-223. Šios sistemos vaizdas danguje atitinka senovės žmonių piešinius.

Trejų metų trukmės kelionės metu misijos nariai, tarp kurių archeologai Elizabet Šo ir Čarlis Holovėjus, yra užmigdyti. Juos prižiūri androidas Deividas. Misiją finansuoja mistinis turtuolis Piteris Veilandas. Atvykus prie planetos misijos dalyviai yra pažadinami. Virtualioje prezentacijoje prisistatęs Piteris Veilandas praneša, kad jis yra miręs ir, kad misijos tikslas yra atrasti svetimoje planetoje protaujančias būtybęs, iš kurių esą kilusi žmonija. Misijai vadovauja kariūniško charakterio Meredit Vikers.

Erdvėlaivis nusileidžia planetoje ir aptinka didžiulį kūgio formos statinį. Į statinį pasiųsta paieškos grupė nustato, kad statinys yra milžiniška urvų sistema. Aptinkami nežemiškos gyvybės pėdsakai ir artifaktai, aiškiai palikti protaujančių būtybių. Grupei pavyksta suaktyvinti virtualią hologramą, kurioje pavaizduoti bėgantys ateiviai. Holograma juos atveda prie durų, ties kuriomis guli kažkada žuvusio ateivio kūnas su skafandru. Grupė paima ir nusineša kūną į „Prometėją“, nes link ateivių „kūgio“ artėja audra. „Kūgyje“ lieka pora nuo grupės atsiskyrusių dalyvių. Misijos dalyviai nežino, kad turtuolis Piteris Veilandas iš tiesų yra gyvas ir pasislėpęs viename ervėlaivio korpusų, kad androidas Deividas yra jo sukurtas ir vykdo tam tikras užduotis, kad misijos vadovė Meredit Vikers yra Piterio Veilando duktė. Tačiau didžiausios bėdos dar priešakyje, nes svetimos planetos gyventojai toli gražu nėra taikingai nusiteikę žmonių atžvilgiu ...

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]