Baltarusijos herbas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Baltarusijos herbas
Coat of arms of Belarus (2020).svg
Informacija
Herbas nuo1995 m. liepos 7 d.

Baltarusijos herbą sudaro Baltarusijos žalios spalvos sienų kontūrai baltame fone saulės spinduliuose virš Žemės rutulio. Herbo viršuje, virš kontūro, yra raudona penkiakampė žvaigždė. Herbą gaubia auksinių varpų vainikas, heraldinėje dešinėje pusėje perpintas dobilų, kairėje – linų žiedais. Varpos apvytos Baltarusijos vėliavos spalvų juosta, ant kurios apačioje aukso raidėmis parašyta „Рэспублiка Беларусь“ („Baltarusijos Respublika“).

Herbas patvirtintas 1995 m. liepos 7 d. po referendumo ir pakeitė iki tol galiojusį Vytį. Kiek vėliau, 2020 m., kilus konfliktui su Rusija, herbas buvo modifikuotas, pasukant gaublį į vakarus ir pakeičiant teritorinių ribų spalvą į auksinę. [1][2]

Ankstesni Baltarusijos herbai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Metai Herbas
1918 m. Baltarusijos Liaudies Respublikos Герб БНР 1918.svg
1949–1991 m. Baltarusijos TSR Emblem of the Byelorussian SSR (1981-1991).svg
1991–1995 m. Baltarusijos Respublikos Coat of Arms of Belarus (1991).svg
1995–2020 m. Baltarusijos Coat of arms of Belarus (official).svg

Baltarusijos SSR herbą sudarė kūjis ir pjautuvas baltame fone, saulės spinduliuose virš Žemės rutulio. Herbo viršuje, virš kūjo ir pjautuvo buvo raudona penkiakampė žvaigždė. Herbą gaubė auksinių varpų vainikas, heraldinėje dešinėje pusėje perpintas dobilų, kairėje – linų žiedais. Varpos apvyniotos raudonomis juostomis su baltais užrašais ir „Visų šalių proletarai, vienykitės“ baltarusių („Пралетарыі ўсіх краін, яднайцеся!“) ir rusų („Пролетарии всех стран, соединяйтесь!“) kalbomis, apačioje užrašas „БССР“ (BSSR).

Baltarusijos herbą Vytį („Пагоня“), naudotą 1918 ir 19911995 m. sudarė baltas žirgas ir sidabrinis raitelis ant jo. Dešinėje rankoje raitelis laikė sidabrinį kalaviją, o kairėje – sidabrinį skydą su auksiniu dvigubu kryžiumi.

Commons-logo.svg

Vikiteka

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]