Arkadijus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Arkadijus
Arkadijus
Teodosų dinastija
Gimė ~377 m.
Romėnų Ispanija,Romos imperija
Mirė 408 m. gegužės 1 d. (~31 metai)
Bizantija
Tėvas Teodosijus I Didysis
Sutuoktinis (-ė) Elija Evdoksija
Vaikai Teodosijus II,
Flacila,
Pulcherija,
Arkadija,
Marina
Rytų Romos imperatorius
Valdė 383 m. - 408 m. (~25 metai)
Pirmtakas Teodosijus I Didysis
Įpėdinis Teodosijus II
Vikiteka Arkadijus

Flavijus Arkadijus (gr. Ἀρκάδιος; 377/378 m. – 408 m. gegužės 1 d.) buvo Rytų Romos imperatorius nuo 395 m. iki mirties. Jis buvo vyriausias Teodosijaus I ir jo pirmos žmonos Elijos Flakcilos sūnus. Jo brolis buvo Vakarų Romos imperatorius Honorijus. Arkadijus buvo silpnas valdovas, jo valdymo metu ministrai ir jo žmona Elija Eudoksija turėjo milžinišką įtaką.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Arkadijus gimė Ispanijoje. Teodosijus I paskelbė jį Augustu ir imperatoriumi Rytinei imperijos daliai 383 m. sausį, o tų metų rugpjūtį Honorijus buvo paskelbtas antruoju imperatoriumi Romos imperijos vakarinei daliai.

Kaip imperatoriui Honorijui turėjo didelę įtaką romanizuotas vandalas ir magister militum Flavijus Stilichonas, o Arkadijui – Rufinas. Teigiama, kad Stilichonas norėjo daryti įtaką abiem imperatoriams, tad nusamdė gotų samdinius nužudyti Rufiną 395 m. Eunuchas Eutropijus užėmė Rufino vietą kaip svarbiausias Arkadijaus patarėjas.

Arkadijaus žmona Elija Eudoksija, kuri įtikino vyrą atleisti Eutropijų jo galios viršūnėje 399 m., irgi turėjo didelę įtaką. Tų metų liepos 13 d. Arkadijus paskelbė ediktą, kuriuo įsakė sugriauti visas nekrikščioniškas šventyklas.

Arkadijaus solidas

Eudoksijos įtakai priešinosi Jonas Chryzostomas, Konstantinopolio patriarchas, kuris manė, kad ji su šeimos turtais daro įtaką imperatoriui. Eudoksija nuvertė patriarchą, bet mirė tais pačiais metais. Elija Eudoksija pagimdė Arkadijui keturis vaikus: tris dukras Pulcheriją, Arkadiją ir Mariną bei vieną sūnų, būsimą imperatorių Teodosijų II.

Likusį valdymą Arkadijui darė įtaką pretorijonų prefektas Antemijus, kuris susitaikė su Stilichonu Vakaruose. Arkadijus stengėsi atrodyti pamaldžiu krikščionimi ir mažai rūpinosi kariniais bei politiniais reikalais. 408 m. jis mirė nominaliai valdydamas savo imperiją.

  Rytų Romos imperatorius  
Anksčiau valdė:
Teodosijus I Didysis
Arkadijus
'
Vėliau valdė:
Teodosijus II
Straipsnių serijos apie Senovės Romą dalis