Antanas Pocius (1913)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Antanas Pocius (1913 m. rugpjūčio 19 d. Pagirių k., Eržvilko valsč., Tauragės apskr.1983 m. balandžio 1 d. Plungėje) – vargonininkas, chorvedys ir pedagogas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baigęs pradžios mokyklos tris klases, kurį laiką mokėsi siuvėjo amato, bet turėjo didelį polinkį muzikai, gerą klausą ir gražų balsą. Tėvui anksti mirus, motina sūnų leido mokytis vargonuoti pas Eržvilko vargonininką S. Batorą; sekmadieniais berniukas giedojo bažnyčios chore. Po dvejų mokymosi metų pralenkė savo mokytoją ir 1933 m. išvyko vargonininkauti į Baisogalos parapiją, o po vienų metų tapo vargonininku Lenkimų (Skuodo raj.) parapijoje, kur suorganizavo pajėgesnį chorą. Priklausė „Pavasario“ kuopai ir jos valdybai. Parapijos klebonas A. Sutkevičius, pastebėjęs jaunuolio muzikinius gabumus, patarė siekti muzikos mokslo.

Atlikęs karo tarnybą, grįžo į tėviškę, vėliau metus vargonininkavo Kartenos parapijoje. 1938 m. vasarą grįžo į Lenkimų parapiją ir, klebono A. Sutkevičiaus raginamas, tais pačiais metais nuvyko į Klaipėdą ir įstojo į muzikos mokyklą, vadovaujamą Juozo Karoso. Mokykloje mokėsi vargonuoti. Po metų studijų kai kurie egzaminų komisijos nariai siūlė išduoti jam mokyklos baigimo diplomą, bet dalis dėstytojų šiam pasiūlymui nepritarė ir ragino dar pasimokyti nors vienus metus. 1939 m. rugsėjo 1 d. vokiečiams okupavus Klaipėdą, muzikos mokykla buvo perkelta į Šiaulius, kur nuvyko mokytis ir A. Pocius. Čia gavo trijų kursų baigimo pažymėjimą ir iki 1940 m. vargonininkavo Lenkimuose.

19401942 m. buvo vargonininku Virbalyje, o 1942 m. rudenį įstojo į Kauno konservatoriją. Studijavo ir važinėjo vargonininkauti į Raudondvarį. Antrasis pasaulinis karas studijas nutraukė, bet pokario metais jas dar kurį laiką tęsė. Bolševikų persekiojamas, 1946 m. iš konservatorijos turėjo pasitraukti. Kauno konservatorijai išsikėlus į Vilnių, Vargonų katedra buvo panaikinta, o A. Pociui pasiūlyta pradėti nuo pirmo kurso studijuoti chorvedybą. Bet, būdamas 35-erių metų, viską pradėti iš naujo nepanoro.

Vargonininkavo Raudondvaryje, Gaurėje, Endriejave, o 19481960 m. – Plungėje. Visur turėjo suorganizavęs ir chorus, kurie giedodavo pamaldose, dalyvavo kultūrinėje veikloje. Sovietų valdžios buvo nuolat persekiojamas ir raginamas atsisakyti vargonininko darbo. Neatlaikęs moralinio spaudimo, 1960 m. iš vargonininko pareigų pasitraukė. Plungės rajono kultūros skyrius pasiūlė dirbti Nausodžio kultūros namuose. Kartu mokytojavo ir Alksnėnų aštuonmetėje mokykloje, vadovavo Plungės medžio apdirbimo kombinato meno mėgėjų būreliams.

19621966 m. buvo Plungės aštuonmetės mokyklos muzikos ir dainavimo mokytojas, 19661976 m. Plungės vaikų muzikos mokykloje vaikus mokė skambinti fortepijonu. Taip pat vadovavo mokytojų, medicinos darbuotojų, rajkoopsąjungos chorams ir vokaliniams ansambliams. 19771981 m. vadovavo Plungės pensininkų chorui, o per didžiąsias šventes nuvykdavo vargonuoti į Skaudvilės bažnyčią, nes ten nebuvo vargonininko. Kūrė dainas ir giesmes, kurių dalį išleido. Išpopuliarėjo jo daina „Sidabrinė jaunystė“.

Šaltinis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Boleslovas Zubrickas. Pasaulio lietuvių chorvedžiai: enciklopedinis žinynas. Vilnius, 1999. Informacijos publikavimui gautas žodinis autoriaus leidimas.