Čebudžienas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Čebudžienas arba tjebudjenas (pranc. thiéboudiène, vol. ceebu jën) – patiekalas iš skaldytų ryžių ir žuvies, kilęs iš Senegambijos. Tai yra nacionalinis Senegalo patiekalas, bet jis valgomas ir Gambijoje, Bisau Gvinėjoje, Gvinėjoje, Malyje, Mauritanijoje[1].

Pavadinimas kildinamas iš volofų kalbos žodžių ceeb („ryžiai“) ir jën („žuvis“). Alternatyvus jo pavadinimas yra ryžiai su žuvimi (pranc. riz au poisson, ful. maaro e liddi)[2]. Jam giminingi patiekalai yra ceeb yappa (ryžiai su mėsa) ir ceep gannar (ryžiai su vištiena).

Istorija ir kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ceebu Jën – Senegalo kulinarinis menas
Nematerialusis pasaulio paveldas

Senegalietiško čebudžieno lėkštė
Vieta Senegalo vėliava Senegalas
Regionas** AFR
Įrašas 2021
Nuorodos
Nuoroda
Vikiteka: ČebudžienasVikiteka
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Čebudžienas yra kildinamas iš Sen Lui miesto Senegale, kur susiformavo XIX a.[3]. Jį gaminant naudojami skaldyti ryžiai, kurie verdami su pomidorų padažu, šviežia arba džiovinta žuvimi (dažnai Epinephelus aeneus), daržovėmis (tokiomis, kaip kasava, moliūgas, kopūstas, morkos, ropė, baklažanas), prieskoniais (petražolėmis, pipirais, česanaku, svogūnais[4]. Kadangi viskas verdama kartu, patiekalas priskiriamas been cin („vieno puodo“) grupei, skirtingai nei ñaari cin („du puodai“), kuomet ryžiai ir kiti produktai verdami atskirai.

Tiekiamas patiekalas ant didelio padėklo, apačioje paklojami ryžiai, o ant viršaus išdėliojama žuvis ir daržovės. Tai yra svarbus bendruomeninis patiekalas (bolus), kuris valgomas iš bendro indo, susėdus ant žemės. Jis gali būti imamas rankomis, duonos paplotėliais arba šaukštu. Senegale patiekalo paruošimas varijuoja priklausomai nuo etninės grupės bei vietovės. Žinomi variantai:

 • ceebu jën bu weex – balti ryžiai su žuvimi, patiekiami su žaliu lapų padažu beugueuthie, soul padažu, ar tamarindų padažu daxar;
 • Ceebu jën bu xonx – raudonieji ryžiai su žuvimi;
 • Ceebu jaga – raudonieji ryžiai su žuvimi ir žuvies kukuliukų padažu;
 • Ceebu keccax – ryžiai su džiovinta žuvimi.

Senegale jo gaminimas yra siejamas su vaišingumo (tarranga) tradicija. Dėl savo svarbos Senegalo kultūroje 2021 m. patiekalas pripažintas nematerialiuoju pasaulio paveldu[5].

Variacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Per XX a. patiekalas paplito po didelę salį Sahelio zonos. Gvinėjos įlankos pakrantės šalyse išsivystė jo variacija, vadinama džolofo ryžiais (angl. Jollof rice, pranc. Riz au gras)[6]. Panašų patiekalą turi galai JAV Pietų Karolinoje, kurie greičiausiai perėmė tradiciją Afrikos vergų prekybos metu[7].

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Į pasaulio paveldo sąrašą įrašyti panašūs elementai:

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „Senegalese Fish and Rice (Thiéboudienne) Recipe“. Saveur. Retrieved 2019-12-14.
 2. Troth Wells (15 March 2007). The World of Street Food: Easy Quick Meals to Cook at Home. New Internationalist. pp. 28–. ISBN 978-1-904456-50-6.
 3. “Avec les doigts ou à la cuillère”, le thiéboudiène sénégalais sur la carte culinaire de l’humanité », Le Monde,‎ 15 décembre 2021
 4. „Tiebou dieun“. European Parliament. 2022-06-04. Retrieved 2023-09-18.
 5. Ceebu Jën, a culinary art of Senegal
 6. McCann, James C. (2009). A west African culinary grammar". Stirring the Pot: A History of African Cuisine. Ohio University Press. pp. 29, 133–135.
 7. Harris, Jessica B. (2011). High on the Hog: A Culinary Journey from Africa to America. Bloomsbury USA. pp. 71–. ISBN 978-1-59691-395-0.