Kontracepcija: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
TjBot (aptarimas | indėlis)
S robotas Keičiama: ro:Contracepție
Impress (aptarimas | indėlis)
Eilutė 67: Eilutė 67:
* [http://www.sos03.lt/Seksualine_sveikata/Kontracepcija/Kontracepcija_paauglysteje www.SOS03.lt - Kontracepcija paauglystėje]
* [http://www.sos03.lt/Seksualine_sveikata/Kontracepcija/Kontracepcija_paauglysteje www.SOS03.lt - Kontracepcija paauglystėje]
* [http://www.seksogidas.lt/kontracepcija.php Daugiau informacijos apie kontracepciją]
* [http://www.seksogidas.lt/kontracepcija.php Daugiau informacijos apie kontracepciją]
* [http://www.manosveikata.lt/lt/specialistu-patarimai/kontracepcija www.manosveikata.lt - Specialistų patarimai apie kontracepciją]


{{SavStr}}
{{SavStr}}

08:59, 2 liepos 2010 versija

Kontracepcinės tabletės

Kontracepcija (lot. contra – prieš + conceptio – pastojimas) – tai priemonių, kuriomis siekiama užkirsti kelią nėštumui arba sumažinti jo tikimybę, visuma. Daugeliu atvejų tai yra priemonės nuo pastojimo, tačiau kartais prie kontracepcijos yra priskiriama taip pat ir abortas bei nėštumo nutraukimo tabletės (angl. day - after - pill). Papildomas kontracepcijos (bet ne visų jos priemonių, o kai kurių) privalumas – ji apsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų.

Kontracepcija ir šeimos planavimas

Kartais kontracepcija ir šeimos planavimas yra vartojami kaip sinonimai, tačiau tai nėra tas pats. Esminis skirtumas tarp jų yra tas, kad šeimos planavimas, kaip ir pavadinimas sako, yra taikomas šeimos gyvenime (arba kai pora yra pastoviuose santykiuose), ir apima iš anksto suplanuotą veiksmų visumą siekiant ne tik atidėti nėštumą, tačiau ir pastoti, tuo tarpu kontracepcijos objektas yra tik nėštumo išvengimas, nepriklausomai nuo to ar pora yra pastoviuose santykiuose, ar atsitiktiniuose.

Istorija

Kontracepcija daugelyje šalių buvo ir yra labai skirtingai ir kontroversiškai vertinama, priklausomai nuo kultūrinių vertybių ir religinių pažiūrų.

Nuo seniausių laikų žmonės taikė įvairius būdus nėštumui išvengti. Jau antikos laikais žinota apie kalendorinį metodą, senovės kinai, pastebėję, kad nuo spermos, išsiliejusios pakartotos sueities metu, pastoja mažai moterų, todėl pirmą kartą spermą išliedavo kitur – ant moters pilvo, krūtų, į burną ir pan. Jau Viduramžiais naudotos priemonės, kurias dabar vadiname prezervatyvais, tik vietoje gumos, kurios tuo metu nebuvo, naudotos kitos medžiagos.

Istorijos eigoje labiausiai buvo paplitę nutrauktosios sueities, laktacinės amenorėjos, moters vaisingųjų dienų nustatymo būdai (nors pastarasieji labiau paplito tik XX a. pirmojoje pusėje, kai imta atidžiai nagrinėti moters ciklo trukmę), tačiau XX amžiuje itin išplito prezervatyvai ir cheminės kontracepcijos būdai. Manoma, kad būtent dėl jų paplitimo XX a. antrojoje pusėje labai sumažėjo gimstamumas daugelyje išsivysčiusių pasaulio šalių, nors dėl kontracepcijos prieinamumo šiek tiek ėmė gausėti paauglių nėštumo atvejų.

Kontracepcijos būdai

Kontracepcijos būdai yra šie:

Tradiciniai

Tradiciniai – žinomi nuo senovės būdai yra šie:

Modernieji

Modernieji būdai:

Patikimumas

Kontracepcijos patikimumas (efektyvumas) visada buvo ir yra aktualus. Jis dažnai yra nusakomas Perlo indeksu, kuris nurodo metodo nesėkmių dažnį (kaip dažnai pastojama), tačiau jos įvertinimas yra sudėtingas dalykas, kadangi nors Perlo indeksas yra labai populiarus, bet jis turi gana nemažai trūkumų (žr. 2004 m. Dž. Traselo straipsnį apie kontracepcijos efektyvumą).

Saugumas

Taip pat akcentuojamas kontraceptikų saugumo klausimas: hormoninės kontracepcijos žala moters organizmui, abortų, sterilizacijos pasekmės ir kita.

Statistika

Įdomu pastebėti, kad poros, nenaudojančios jokių kontracepcijos priemonių, per metus pastoja apie 85 proc. atvejų (su sąlyga, kad pora mylisi vidutiniškai 2 kartus per savaitę, o moteris per metus turi 13 ciklų), o ne 100 proc.

Nuorodos


Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Šablonas:Link FA Šablonas:Link FA