Sojų pasta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Sojų pasta

Sojų pasta, dar gali būti vadinama miso, pagal japonišką pavadinimą (kin. doujang, jap. 味噌 miso, kor. 된장 doenjang) – Tolimųjų Rytų virtuvėse gaminamas sojų produktas.

Sojų pasta pasižymi sūriu skoniu ir įvairiais rudais atspalviais. Ją gaminant sojos pupelės yra išverdamos, sūdomos, grūdamos, ir tada maišomos su specialiu raugu (jap. koji). Tada gana ilgą laiką medinėse statinėse paslėgus vyksta fermentacijos procesas.

Sojų pasta dažniausiai naudojama kaip vienas svarbesnių prieskonių. Joje gali būti marinuojama mėsa ir daržovės, ji įeina į daugybės tradicinių padažų sudėtį, ja gali būti uždaromos sriubos (pvz., japoniška miso - shiru).

Sojų pastos variacijos[taisyti | redaguoti kodą]

Japoniška sojų pasta[taisyti | redaguoti kodą]

Pagal tai, kur yra rauginamas raugas, gali būti išskiriamos trys miso rūšys:

  • kome - miso (raugas gaminamas iš ryžių) – pati populiariausia rūšis
  • mugi - miso (raugas gaminamas iš miežių)
  • mame - miso (raugas gaminamas iš sojos)

Be to, žinomos ir įvairios miso su priedais: pvz., raudonoji miso (akamiso), baltoji miso (shiromiso) ir pan.

Korėjietiška sojų pasta[taisyti | redaguoti kodą]

Korėjietiška doenjang turi šiek tiek stipresnį kvapą ir skonį. Prieš fermentuojant, pupelių masė (dažnai įmaišoma ir kvietinių miltų) yra džiovinama saulėje, dėl ko ir prasideda fermentacijos procesas. Pagrindinė fermentacija vykdoma ne medžio, o molio induose. Korėjietiškoje doenjang dažnai įeina ir smulkios žuvelės. Iš fermentacijos metu susidarančio skysčio gaminamas Sojų padažas.

Įdomi sojų pastos atmaina yra cheonggukjang, kurioje yra daug nesmulkintų pupelių. Specifinė fermentacija suteikia šiai pastai gana stiprų kvapą ir skonį, primenantį natto. Vikiteka