Paprastoji lūšis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Lūšis)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Apie Ventos kairįjį intaką žr. Lūšis (upė), apie paprastąjį lūšį kaip simbolį žr. Lūšis (simbolis)
Lynx lynx
Apsauga: 1(E) - Prie išnykimo ribos
Lūšis (Lynx lynx)
Paprastoji lūšis (Lynx lynx)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Plėšrieji žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Carnivora)
Šeima: Katiniai
(Wikispecies-logo.svg Felidae)
Pošeimis: Mažosios katės
(Wikispecies-logo.svg Felinae)
Gentis: Lūšys
(Wikispecies-logo.svg Lynx)
Rūšis: Paprastoji lūšis
(Wikispecies-logo.svg Lynx lynx)
Paprastosios lūšies paplitimas
Paprastosios lūšies paplitimas
Binomas
Lynx lynx
Linnaeus, 1758

Paprastoji lūšis (lot. Lynx lynx, angl. Eurasian lynx, vok. Eurasische Luchs) – katinių (Felidae) šeimos plėšrus žinduolis. Paprastoji lūšis įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą (2008 m. Lietuvoje gyveno kelios dešimtys paprastųjų lūšių).

Praeityje paprastosios lūšys buvo paplitusios visoje Europoje, tačiau XX amžiaus viduryje rytinėje ir vidurinėje Europos dalyje jos išnyko. Paskui pradėta paprastuosius lūšis reintrodukuoti ir tai sėkmingai vykdoma. Apie 90 % visų šios rūšies atstovų gyvena Sibire.

Laikosi didesniuose miškuose. Mėgsta mišrius miškus, ramius, su tankiu pomiškiu plotus. Medžioja miško pakraščiuose, laukymėse, atželiančiose kirtavietėse. Minta pelėmis, pelėnais, paukščiais, kiškiais, stirnomis, elniais, dažniausiai puola silpnesnius, paliegusius žvėrelius. Žmogaus vengia.

Paprastoji lūšis stipresnė už šunį (pvz., vokiečių aviganį). Buvo atvejų, kai lūšys mirtinai sudraskydavo piemenų šunis.[reikalingas šaltinis]

Išvaizda[taisyti | redaguoti kodą]

Tai didžiausi kačių šeimos gyvūnai Lietuvoje, bei aštunti pagal stambumą tarp kitų katinių šeimos rūšių. Ilgis 80–130 cm, aukštis 60-65 cm. Uodega trumpa, apie 25 cm, juodu galu. Sveria 15–38 kg. Lūšies liemuo stambus, trumpas, kojos ilgos ir storos, letenos didelės.

Kailis tankus ir švelnus, šviesiai rusvas su juosvomis ar rusvomis dėmėmis. Ausys su ilgais juodų plaukų šepetėliais viršūnėse. Jaunikliai balti, vėliau spalva darosi rusvai pilka, išryškėja tamsiai rudos dėmės.

Dauginimasis[taisyti | redaguoti kodą]

Ruja trunka nuo sausio iki kovo mėnesių. Nėštumas – 60-70 dienų. Patelė veda 2-5 aklus jauniklius, jie praregi po 10-11 dienų. Jauniklius patelė prižiūri 1-2 metus. Lytiškai subręsta antraisiais gyvenimo metais.

Lietuvoje[taisyti | redaguoti kodą]

Paprastoji lūšis visada buvo gana reta. XX a. pradžioje Tadas Ivanauskas rašė, kad jų liko tik menki likučiai. Apie 1970 m. Lietuvoje gyveno 150–200 lūšių, kurį laiką jos medžiotos. 1979 m. medžioklė uždrausta, dabar paprastoji lūšis įrašyta į Raudonąją knygą.

Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 80–100 paprastųjų lūšių, šiaurės Lietuvoje, ties Biržais, prie Latvijos sienos. [1] Šiek tiek žvėrių užklysta iš Latvijos, Baltarusijos, Lenkijos.

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]


Commons-logo.svg Vikiteka: Paprastoji lūšis – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka