Wolfgang Petersen

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Volfgangas Petersenas
vok. Wolfgang Petersen
Wolfgang Petersen.jpg
Volfgandas Petersenas filmo „Prezidento lėktuvas“ filmavimo metu.
Gimė 1941 m. kovo 14 d. (80 metų)
Emdenas, Žemutinė Saksonija, Flag of Germany.svg Vokietija
Sutuoktinis (-ė) Ursula Sieg (iki 1978 m.)
Maria Borgel-Petersen (1978–)
Vaikai Danielius Petersenas (Daniel Petersen) (1968 m.)
Veikla Kino režisierius

Aktyvumo metai: 1965–dabar

Volfgangas Petersenas (vok. Wolfgang Petersen, g. 1941 m. kovo 14 d. Emdene, Vokietija, Žemutinė Saksonija) – vokiečių ir amerikiečių režisierius, prodiuseris ir scenaristas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Volfgangas Petersenas gimė nedideliame Vokietijos miestelyje prie Emso upės, Emdene, prekybininkų šeimoje. Jo vaikystė prabėgo Hamburge, kur baigė mokyklą ir gimnaziją. Jau čia jis pradėjo kurti pirmuosius filmus su 8 mm juostos kamera.

19601964 m. dirba Hamburgo „Ernst Deutsch Theater“ teatro režisieriaus asistentu, lanko aktorystės mokyklą. Hanburgo teatre V. Petersenas pastato pirmąjį savo spektaklį.

19651966 m. tęsė teatro studijas Hamburge ir Vakarų Berlyne. 1966–1969 m. mokėsi Vakarų Berlyno kino ir TV akademijoje. Jo diplominis darbas – valandos trukmes filmas „Aš tave myliu, Volfai“ (vok. Ich werde dich töten, Wolf), kurį nupirko televizija. Jis reguliariai filmuoja televizijos filmus, tarp jų ir labai populiarų vokiečių kriminalinį serialą „Tatort“.

1974 m. V. Petersenas už filmą „Vienas iš mūsų dviejų“ (vok. Einer von uns beiden) pelnė Vokietijos filmų apdovanojimą.[1]

V. Peterseno 1977 m. filmas apie homoseksualinius santykius „Pasekmės“ (vok. Die Konsequenz), su Jurgenu Prochnovu, suskaldė Vokietijos TV požiūrių sistemą (Bavarijos TV savo teritorijoje atsisakė rodyti šį filmą), bet šis filmas sukėlė didelį žiūrovų rezonansą. O užsienyje filmai: „Pasekmės“, „Brandos atestatas“ (1976 m.) (vok. Reifezeugnis), kuriame Nastasija Kinski atliko savo pirmąjį pagrindinį vaidmenį ir psichologinis trileris apie fanatišką šachmatininką (Bruno Gancas) „Juoda ir balta, kaip diena ir naktis“ (1978 m.) (vok. Schwarz und weiss wie Tage und Nächte), sulaukė didelio pasisiekimo.

1980 m. kino studijos „Bavarija“ užsakymu, V. Petersenas filmavo didelio biudžeto filmą „Povandeninis laivas“ (vok. Das Boot), pasakojantį apie Antrojo pasaulinio karo Vokietijos karo laivyno mūšius po vandeniu. Filmas sulaukė didelio pasisiekimo Vokietijoje ir užsienyje ir pelnė 6 Oskaro nominacijas (režisūra, scenarijus, montažas, garsas, garso montažas ir filmavimas).

1983 m. V. Petersenas buvo atsakingas už filmo „Begalinė istorija“ (vok. Die unendliche Geschichte) režisūrą, pagal vokiečių rašytojo Michaelio Ende parašyta knygą „Begalinė istorija“, turinčią pasakos, fantastikos ir romano motyvų. Filmo biudžetą sudarė net 50 mln. Vokietijos markių

Nuo 1984 m. V. Petersenas pradėjo dirbti Holivude.

Holivudas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1985 m. pasirodė pirmasis V. Peterseno filmas pastatytas Holivude – „Mano priešas“ (angl. Enemy Mine), bet ši fantastinė drama režisieriui populiarumo neatnešė.

1993 m. pasirodė V. Peterseno režisuotas dramatinis trileris „Prie ugnies linijos“ (angl. In the Line of Fire), kuriame vaidina Klintas Istvudas, o 1995 m., pasirodė fantastinis trileris „Epidemija“ (angl. Outbreak) su Dastinu Hofmanu, karinio virusologo vaidmenyje, kuris stengiasi sustabdyti pasaulinę biologinę katastrofą.[2]

1997 m. pasirodė jo režisuotas filmas „Prezidento lėktuvas“, su Harisonu Fordu. Filmas surinko virš 300 mln. JAV dolerių ir sulaukė teigiamų kino kritikų atsiliepimų. Tų pačių metų kitame projekte – „Raudonasis kampas“, V. Petersenas dirbo išskirtinio prodiuserio rolėje.

1998 m. sulaukęs 57 metų V. Petersenas tapo Holivudo režisieriumi ir pradėjo dirbti su vokiečių kinematografu Mišeliu Balchauzmu, dažnai bendradarbiavo su režisieriumi Martinu Skorseze.

2000 m. V. Petersenas režisavo filmą „Pražūtinga audra“.[3] Nuotykių filmas pasakoja apie jūreivius bandančius per audrą pasiekti krantą. Filme vaidina Džiordžas Klunis, Markas Volbergas, Diana Lein. Tais pačiais metais sukurtas ir dokumentinis filmas „Bernd Eichinger – wenn das Leben zum Kino wird“.

2004 m. V. Petersenas buvo epinio filmo „Troja“ režisierius, kuriame vaidina visa plejada Holivudo žvaigždžių: Bredas Pitas, Orlando Blumas, Diana Kriuger ir kt. Filmas „Troja“ tapo geriausiu metų filmu ir surinko apie 500 mln. JAV dolerių.[4]

2006 m. gegužę pasirodė pakartotina Polo Viljamo Galiso romano „Poseidonas“ ekranizacija, filmas „Poseidonas“. Filmas kainavęs 160 mln. JAV dolerių tapo populiariausia tų metų vasaros juosta. Filme pasakojama apie kruizinio laivo „Poseidonas“ katastrofą Atlanto vandenyne.[5]

2008 m. V. Petersenas turėjo pristatyti savo naują darbą, fantastinį veiksmo filmą, „Endero žaidimas“ (angl. Ender's Game), bet dėl neaiškių priežasčių darbai sustojo ir dabar prodiuseriai ieško naujo režisieriaus, o filmo premjera perkelta į 2009 m.[6]

Filmografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]