Clint Eastwood

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Clint Eastwood
Tikras vardas Clinton Eastwood, Jr.
Gimė 1930 m. gegužės 31 d. (93 metai) San Franciskas, Kalifornija
Šalis Jungtinės Amerikos Valstijos JAV
Tautybė amerikietis
Partneris Sondra Locke
(1975–1989)
Frances Fisher
(1990–1995)
Sutuoktinis Maggie Johnson
(1953–1984)
Dina Ruiz
(1996–2014)
Vaikai 8
Užsiėmimas aktorius · režisierius · prodiuseris · kompozitorius · verslininkas · politikas
Žymesni vaidmenys
Haris Kalahanas,
Purvinasis Haris“, 1971 m.
Viljamas Menis
Menantis pikta“, 1992 m.
Apdovanojimai
4 Oskarai
4 Auksiniai gaubliai

Klintonas „Klintas“ Istvudas (angl. Clinton „Clint“ Eastwood; g. 1930 m. gegužės 31 d.) – amerikiečių aktorius, kino režisierius, prodiuseris ir kompozitorius.

Labiausiai jis žinomas dėl „kietų“, antiherojiškų personažų kūrimo veiksmo filmuose, ypač septintajame, aštuntajame ir devintajame praeito amžiaus dešimtmetyje. Jo vaidmenys tokiuose filmuose kaip lakoniškasis „Žmogus be vardo“ (Man with No Name) Sergio Leone trilogijoje „Dollars“ arba inspektoriaus Hario Kalahano personažas penkiuose „Bjauriojo Hario“ (Dirty Harry) filmuose pavertė jį vyriškumo simboliu.[1]

Jis laimėjo po keturis Oskarus ir Auksinius gaublius, Kino aktorių gildijos apdovanojimą ir penkis Publikos apdovanojimus – įskaitant vieną mėgstamiausios visų laikų kino žvaigždės kategorijoje.[2] Už savo darbus filmuose „Menantis pikta“ (1992 m.) ir „Mergina verta milijono“ (Million Dollar Baby, 2004 m.), Istvudas laimėjo Oskarus už geriausią režisierių, geriausio vaizdo kūrėją ir buvo nominuotas geriausio aktoriaus kategorijoje. Šie filmai, kaip ir kiti, pavyzdžiui, „Pagrok man miglą“ (Play Misty for Me, 1971 m.), „Atstumtasis Džosis Veilsas“ (The Outlaw Josey Wales, 1976 m.), „Pabėgimas iš Alkatraso“ (Escape from Alcatraz, 1979 m.), „Ugnies linijoje“ (In the Line of Fire, 1993 m.) ir „Gran Torino“ (2008 m.) pelnė didžiulį kritikų pripažinimą ir sulaukė komercinės sėkmės.

Istvudas režisavo daugelį savo filmų, bet sėkmingi buvo ir kiti, kuriuose jis pats nevaidino, pavyzdžiui, „Paslaptinga upė“ (Mystic River, 2003 m.). Jis – vienintelis žmogus, vaidinęs stulbinančio populiarumo pasiekusiuose filmuose ištisus penkis dešimtmečius, taip tapdamas ilgiausiai vaidinančia visų laikų filmų žvaigžde.[3][4] Istvudas taip pat domisi politika, 19861988 m. jis buvo Karmelio, Kalifornijos miesto, meras.

Ankstyvasis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Istvudas gimė San Franciske, Kalifornijoje. Jo tėvas buvo Klintas Istvudas vyresnysis (Clint Eastwood Senior), plieno liejikas ir migruojantis darbininkas, o motina – Margareta Rut Istvud (Margaret Ruth Eastwood, mergautinė pavardė Runner), gamyklos darbininkė. Gimęs Klintas svėrė net 5 kilogramus[5]. Istvudas turi angliškų, škotiškų, olandiškų ir airiškų šaknų.[6] Jis buvo užaugintas „vidutiniosios klasės protestantų namuose“[7] ir dažnai kraustėsi, nes jo tėvas dirbo daugybėje darbų visoje vakarinėje pakrantėje.[8] Šeima įsikūrė Pidmonte, Kalifornijoje, Istvudo paauglystėje, ir 1949 m. jis baigė Ouklendo Technikos vidurinę mokyklą. Kai jam buvo 18 ar 19, vaikinas dirbo medienos fabrike Springfilde, Oregono valstijoje. Vėliau Istvudas dirbo degalinėje ugniagesiu ir grojo pianinu Ouklendo bare.[9] 1950 m. Korėjos karo metu Istvudas buvo paimtas į JAV kariuomenę ir dalyvavo kariniame skrydyje, kurio metu lėktuvas sudužo virš Ramiojo vandenyno, į šiaurę nuo San Francisko. Jis išvengė rimtų sužalojimų, bet turėjo pasilikti liudyti nagrinėjant sudužimo priežastis. Tai jį sulaikė nuo išsiuntimo į Korėją kartu su savo daliniu.[10] Atlikdamas karinę tarnybą Itsvudas susidraugavo su kitais kareiviais ir būsimais aktoriais Martin Milner ir David Janssen.

Karjera kine[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Clint Eastwood seriale „Rawhide“, 1961 m.

Klintas Istvudas vaidinti pradėjo XX a. šeštojo dešimtmečio viduryje, trumpai pasirodydamas tokiuose filmuose kaip „Padaro kerštas“ (Revenge of the Creature), „Tarantulas“ (Tarantula) ir „Frensis kariniame jūrų laivyne“ (Francis in the Navy). Jis sublizgėjo, gavęs Rowdy Yates vaidmenį TV seriale „Rawhide“, kurį rodė 19591966 m. Visose Jungtinėse Valstijose jis tapo žinomas kaip Rowdy Yates (kurį Istvudas neoficialiai vadino „visišku idiotu“[11]). Kol filmavosi seriale, Istvudas suvaidino keliuose filmuose, įskaitant „Ambush at Cimarron Pass“, kurį jis atmetė kaip „tikriausiai bjauriausią kada nors rodytą vesterną“. Jis nesifilmavo kituose kino filmuose, kol 1964 m. su juo susisiekė Sergio Leone. Jis svečio teisėmis pasirodė komiškame seriale-vesterne „Maverick“, kuriame kovėsi su James Garner „Saulėlydžio dvikovos“ epizode.

Pastaroji veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2000 m. Istvudas režisavo ir vaidino filme „Kosmoso kaubojai“ (Space Cowboys). Šiame filme jis vaidina Frank Corvin, į pensiją išėjusį NASA inžinierių, iškviestą apsaugoti griūnantį rusų palydovą. „Space Cowboys“ buvo labiausiai komercine prasme pasisekęs Istvudo filmas per septynerius metus, į jį kinuose parduota bilietų už 130 milijonų JAV dolerių.[12] 2002 m. Istvudas vaidino buvusį FTB agentą, ieškantį sadistiško žudiko filme „Kruvinas darbas“ (Blood Work), kuris buvo pastatytas pagal Michael Connelly knygą. 2003 m. jis režisavo Bostono kriminalinę dramą „Paslaptinga upė“ (Mystic River) apie žudymą, linčiavimą ir seksualinę prievartą. Filmas buvo finansiškai sėkmingas ir laimėjo du Oskaro apdovanojimus bei buvo nominuotas geriausio režisieriaus ir geriausio vaizdo apdovanojimams. 2005 m. Istvuas sulaukė kritikų liaupsių ir pelno, režisuodamas, prodiusuodamas, kurdamas muziką ir vaidindamas bokso dramoje „Mergina, verta milijono“ (Million Dollar Baby). Istvudas vaidino bjaurų trenerį, pajuntantį ryšį su boksininke (akt. Hilary Swank), kurią nenoriai treniruoja, tik kai jį įtikina jo senas draugas (akt. Morgan Freeman). Filmas laimėjo Oskaro apdovanojimą už geriausią vaizdą, Istvudas buvo nominuotas geriausio aktoriaus apdovanojimui ir laimėjo geriausio režisieriaus titulą. Swank ir Freeman taip pat laimėjo Oskarus už savo vaidybą, o visa trijulė buvo nominuoti Kino aktorių gildijos apdovanojimui už nuostabią aktorių vaidybą kino filme. Istvudas taip pat gavo Grammy nominaciją už muziką, kurią jis sukūrė šiam filmui. Bilietų kasose surinkęs daugiau nei 216 mln. JAV dol., tuo metu „Mergina, verta milijono“ buvo pelningiausias filmas jo karjeroje.[13]

2006 m. Istvudas režisavo du filmus apie Ivo Džimos mūšį, vykusį Antrojo pasaulinio karo metu. Pirmasis, „Mūsų tėvų vėliavos“ (Flags of Our Fathers) koncentravosi ties žmonėmis, kurie iškėlė Amerikos vėliavą Suribači kalno viršūnėje Ivo Džimos saloje. Antrasis, „Laiškai iš Ivo Džimos“ (Letters from Iwo Jima) vaizdavo japonų karių taktiką saloje ir laiškus, kuriuos jie siuntė savo šeimos nariams. Abu filmai įgijo didžiulį pasisekimą tarp kritikų ir buvo nominuoti keletui Oskarų, įskaitant geriausio režisieriaus ir geriausio vaizdo apdovanojimams.

Clint Eastwood 1981 m.

2008 m. Istvudas režisavo Oskarui nominuotą dramą „Laumės vaikas“ (Changeling), kuriame vaidino Angelina Jolie. Tais pačiais metais Istvudas nutraukė savo „paties paskirtą vaidinimo pertrauką“[14], suvadindamas „Gran Torino“. Istvudas režisavo, vaidino, prisiėmė prodiuserio pareigas ir bendradarbiavo kuriant garso takelį filmui.[15]. Filmas per savo premjerinį savaitgalį susišlavė beveik 30 milijonų dolerių, o Istvudas tapo seniausiu vadovaujančiu asmeniu, pasiekusiu pirmąją vietą pagal nupirktų bilietų skaičių.[16] Tai – daugiausiai uždirbęs Istvudo filmas per ligšiolinę jo karjerą.

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1953 m. gruodžio 19 d. Istvudas vedė modelį ir koledžo bendramokslę Maggie Johnson, jie susilaukė dviejų dukterų. Pora išsiskyrė, kai žmona sužinojo apie ilgalaikę Klinto neištikimybę. Vėliau paaiškėjo, kad Istvudas turėjo dar tris nesantuokinius vaikus, todėl jis įgijo donžuano etiketę. 1993 m. Istvudas sutiko savo dabartinę 35 metais jaunesnę žmoną Diną, kai ji ėmė iš jo interviu. Jiedu susituokė 1996 m. Las Vegase, Nevados valstijoje, ir susilaukė dukters. Būdamas 78-erių Istvudas turi du anūkus.

Istvudui priklauso išskirtinis „Tehàma“ golfo klubas, jis taip pat pasaulyje žinomo „Pebble Beach Golf Links“ investuotojas.[17] Jam priklauso ir „Hog’s Breath Inn“ bei „The Mission Ranch Hotel and Restaurant“. Jis – patyręs pilotas ir kartais į studiją skrenda nuosavu sraigtasparniu, kad išvengtų kamščių. Istvudas mėgsta muziką, ypač džiazą. Aktorius yra išreiškęs kritiką medžiotojams: „Aš nemedžioju. Tiesiog nemėgstu žudyti gyvų būtybių. Nebent jos bandytų nužudyti mane – tuomet tai būtų suprantama“.[18]

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Istvudas – vienas iš dviejų žmonių, kurie buvo dukart nominuoti geriausio aktoriaus ir geriausio režisieriaus apdovanojimams už tą patį filmą („Menantis pikta“ ir „Mergina, verta milijono“), kitas – Warren Beatty. Jis taip pat vienas iš trijų dar gyvų režisierių (kartu su Miloš Forman ir Francis Ford Coppola), kurie režisavo du filmus – geriausio vaizdo laimėtojus.

Istvudas gavo ir daugybę kitų apdovanojimų, pavyzdžiui, America Now TV, vieną iš 2000 m. Kennedy Center Honors, Jack Valenti Humanitarian Award, geriausio aktoriaus apdovanojimą iš National Board of Review of Motion Pictures už vaidybą „Gran Torino“ ir kt. 2006 m. jis gavo garbės daktaro laipsnį iš Ramiojo vandenyno universiteto, o 2007 m. iš Pietų Kalifornijos universiteto, tais pat metais – muzikos daktaro laipsnį iš Berklio muzikos koledžo.

Oskarų nominacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apdovanojimas Metai Filmas Laimėta
Geriausias vaizdas 1992 Menantis pikta Taip
Geriausias režisierius Taip
Geriausias aktorius Al Pacino – Moters kvapas
Irving G. Thalberg atminimo apdovanojimas 1995 Garbės apdovanojimas Taip
Geriausias vaizdas 2003 Mistinė upė Barrie M. Osborne, Peter Jackson, Fran Walsh – Žiedų valdovas: karaliaus sugrįžimas
Geriausias režisierius Peter Jackson – Žiedų valdovas: karaliaus sugrįžimas
Academy Award for Best Picture 2004 Mergina, verta milijono Taip
Geriausias režisierius Taip
Geriausias aktorius Jamie Foxx – Rėjus
Geriausias vaizdas 2006 Laiškai iš Ivo Džimos Graham King – Infiltruoti
Geriausias režisierius Martin Scorsese – Infiltruoti

Auksinio gaublio nominacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • 1971 – Henrietta Award
 • 1988 – Cecil B. DeMille Award
 • 1989 – Geriausias režisierius – Bird
 • 1993 – Geriausias režisierius – Unforgiven
 • 1993 – Geriausia drama – Unforgiven
 • 1996 – Geriausia drama – The Bridges of Madison County
 • 2004 – Geriausias režisierius – Mystic River
 • 2004 – Geriausia drama – Mystic River
 • 2005 – Geriausias garso takelis – Million Dollar Baby
 • 2005 – Geriausias režisierius – Million Dollar Baby
 • 2007 – Geriausias režisierius – Flags of Our Fathers
 • 2007 – Geriausias režisierius – Letters from Iwo Jima
 • 2008 – Geriausias garso takelis – Grace Is Gone
 • 2008 – Geriausias garso takelis – Grace Is Gone
 • 2008 – Geriausias garso takelis – Gran Torino

Diskografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Istvudas – dar ir muzikantas, pianistas bei kompozitorius. Jis sukūrė muziką 2007 m. filmui „Grace Is Gone“ ir originalias pianino kompozicijas filmui „In the Line of Fire“.

Albumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Metai Albumas
1963 Rawhide’s Clint Eastwood Sings Cowboy Favorites

Singlai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Metai Singlas Vieta Albumas
JAV periferija JAV
1961 „Unknown Girl“ tik singlai
1962 „Rowdy“
„For You, For Me, For Evermore“
1980 „Bar Room Buddies“ (su Merle Haggard) 1 Bronco Billy Soundtrack
„Beers to You“ (su Ray Charles) 55 tik singlai
1981 „Cowboy in a Three Piece Suit“
1984 „Make My Day“ (su T. G. Sheppard) 12 62 Slow Burn (T. G. Sheppard albumas)
2009 „Gran Torino“ (Walt Kowalski su Jamie Cullum) tik singlas

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Eastwood veiksmo filmų isterija, p.43, Routledge, ISBN 0-415-27893-7
 2. Eastwood apdovanojimai internetinėje filmų duomenų bazėje (IMDB)
 3. Eastwood – visų laikų ilgiausiai vaidinanti kino žvaigždė? Archyvuota kopija 2009-04-29 iš Wayback Machine projekto.
 4. IMDB žinios apie Eastwood
 5. Švelnusis vyras Clint
 6. Smith, Paul (1993). Clint Eastwood kultūrinė produkcija. Minesota. ISBN 0816619581. {{cite book}}: Cite has empty unknown parameters: |coauthors= ir |month= (pagalba)CS1 priežiūra: location missing publisher (link)
 7. Religinė aktoriaus ir režisieriaus Clint Eastwood narystė Archyvuota kopija 2010-01-29 iš Wayback Machine projekto.
 8. CBS vakaro žinių interviu Archyvuota kopija 2013-07-25 iš Wayback Machine projekto.
 9. Karjera Archyvuota kopija 2018-12-15 iš Wayback Machine projekto.
 10. John Sammon interviu su Clint Eastwood Archyvuota kopija 2009-03-07 iš Wayback Machine projekto.
 11. Akis į akį: Clint Eastwood Archyvuota kopija 2008-07-26 iš Wayback Machine projekto.
 12. 2000 m. filmo pajamų statistika
 13. 2004 m. filmo pajamų statistika
 14. Gran Torino apžvalga
 15. Gran Torino pristatymas[neveikianti nuoroda]
 16. Gran Torino pajamos
 17. Kalifornija atmeta Clint Eastwood Monterey golfo kursą
 18. Clint Eastwood kratosi Purvinojo Hario įvaizdžio

Papildomam skaitymui[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]