Diane Kruger

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Diane Kruger
Diane Kruger Cannes 2012.jpg
Tikras vardas Diane Heidkrüger
Gimė 1976 m. liepos 15 d. (43 metai)
Šalis Flag of Germany.svg Vokietija
Žymesni vaidmenys
Elena
Troja, 2004;
Liza
Nevaldoma aistra, 2004;
Eibigel Čeiz
Kodas: L.O.B.I.A.I, 2004
Ana
Linksmų Kalėdų, 2005;
Apdovanojimai
[imdb_id]

Diana Kriuger (vok. Diane Heidkrüger, angl. Diane Krüger, g. 1976 m. liepos 15 d. Algermisenas, Vokietija, Žemutinė Saksonija) – vokiečių aktorė ir modelis.

2003 m. Kanų kino festivalyje laimėjo jauniausios aktorės apdovanojimą – „Chopard Trophy“. Diana Kriuger tarptautinio pripažinimo sulaukė 20042005 m. filmuos: Troja, Nevaldoma aistra, Kodas: L.O.B.I.A.I ir Linksmų Kalėdų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Diana Kriuger gimė Vokietijos miestelyje Algermisene, netoli Hildesheimo banko darbuotojos Marijos Terezės ir kompiuterių specialisto Hanso-Heinriko Heidkrügerių šeimoje[1]. Būdama vaikas, Diana K. norėjo tapti balerina, todėl jos tėvai 1987 m. išsiuntė ją studijuoti į Londono Karališkąjį baleto teatrą. Po dvejų metų Diana K. jau turėjo ketvirtą atskyrį, bet baleto karjerą teko baigė dėl kojos kelio traumos ir Diana K. 1989 m. grįžo į Vokietiją. Būdama trylikos metų išsiskyrė jos tėvai ir Diana K. su jaunesniu broliu Štefanu liko gyventi pas mamą. Laisvu nuo mokslo mokykloje metu Diana K. teko išnešioti paštą ir dirbti picerijoje.

19911992 m. Diana K. persikėlė į Paryžių ir pradėjo modelio karjerą. Ji dalyvavo ir nugalėjo prestižiniame konkurse „Look of the Year“. Greitai ji pasirašė sutartį su Elite agentūra[2] ir pradėjo reklamuoti įžymių firmų („Christian Dior“, „Yves Saint Laurent“, „Jil Sander“, „Dolce & Gabbana“, „Armani“) drabužius bei parfumeriją. Dianos K. nuotraukos pasirodė „Vogue“, „ELLE“ ir kt. leidinių viršeliuose.

Kino karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1997 m. Diana K. dalyvavo prancūzų režisieriaus Luko Besono filmo Penktasis elementas atrankoje, bet dėl prancūzų kalbos, kurios dar gerai nemokėjo, vaidmens negavo. Bet būtent L. Besonas suvaidino didžiuli vaidmenį jos tolimesnėje, kaip aktorės, karjeroje. L. Besonas patarė baigti modelio karjera ir užsiimti aktoriaus profesija ir pasiūlė persikelti į Paryžių, bei pasivadinti Diana Kriuger vietoje Heidkriuger[3]. Paryžiuje Diana K. pradėjo mokytis specializuotoje „École Florent“ mokykloje aktorystės kursuose[4] ir po sėkmingų mokslų 2002 m. tapo geriausia kurso auklėtine.

Elenos vaidmuo (kartu su Orlandu Blumu) filme „Troja“ 2004 m.

Aktorės debiutas kine įvyko 2002 m. Diana K. suvaidino Erikos vaidmenį filme Virtuozas. filmo premjera įvyko 2002 m. spalio 6 d. Turkijos televizijoje, paskui šis filmas buvo išleistas DVD formate. Tais pačiais metais Diana K. atliko epizodinį, mergaitės pagal iškvietimą, vaidmenį filme Nei už, nei prieš, o visai atvirkščiai (pranc. Ni pour, ni contre (bien au contraire)).

Bet žiūrovai Dianą K. pastebėjo tik 2002 m. filme Mon idole („Kaip pasakysi“), kuriame, kartu su savo vyru, filmo režisieriumi Gijomu Kane, suvaidino Klaros Brustal vaidmenį. Šis filmas Dianos K. vyrui pelnė „César“ apdovanojimą[5].

2003 m. Dianai K. nebuvo vaisingi, bet atnešė pripažinimą Europoje. Ji suvaidino Džiulijos Vud pagrindinį vaidmenį veiksmo filme Mišelis Valjanas.

Pripažinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasaulinį pripažinimą Dianai Kriuger atnešė 2004 metai. Tais metai ji suvaidino keturiuose filmuose. Filmuojantis pirmame amerikietiškame filme Nevaldoma aistra, kuriame atliko pagrindinį Lizos vaidmenį, ji praėjo atranką ir į Elenos vaidmenį[6] istoriniame filme Troja. Šiame filme kartu su Diana K. vaidino tokios kino žvaigždės: Bredas Pitas, Erikas Banas, Orlando Blumas, Šonas Binas ir kt.

Lizos vaidmuo filme „Nevaldoma aistra“ 2004 m.

Šis vaidmuo Dianai K. atiteko nelengvai. Jai teko kovoti su 3000 pretendenčių[7]. Lemiamų faktoriumi buvo tai, kad režisierius Volfgandas Petersenas ieškojo naujo, gražaus, nežinomo veido. V. Peterseno nurodymu Dianai K. teko priaugti 7 kg svorio, kad ekrane Elena atrodytų „apvaliau“[7]. Aktorei, kuri buvo pripratusi prie 48 kg, filmavimosi aikštelėje teko taikyti specialią dietą, kad išlaikytų klasikines graikiškas formas. Paskui ji atgavo savo ankstesnes formas, bet ši auka atsipirko: 2004 m. išėjęs į pasaulio ekranus filmas „Troja“ tapo geriausių metų filmu ir surinko apie 500 mln. JAV dolerių[8]. Po premjeros spauda Dianą K. vadino Holivudo atradimu[7].

2004 m. spalį pasirodė filmas Narco su Žanu Klodu van Damu, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko Dianos K. vyras G. Kane. Dianai K. atiteko antraeilis, merginos dirbančios naktiniame klube, vaidmuo. Paskui metų pabaigoje išėjo nuotykių filmas Kodas: L.O.B.I.A.I. Diana K. suvaidino lobių ieškotojo Benžemino Geitso (aktorius Nikolas Keidžas) draugę Eibigel Čeiz. Taip pat filme vaidino Džonas Voitas, Šonas Binas, Džastinas Barta. Filmas buvo sėkmingas ne tik kino teatruose, bet ir, pagal žiūrovų nuomonę, Dianai K. pavyko užgožti net patį N. Keidžą. Už šį vaidmenį 2005 m. Diana K. buvo nominuota „Saturno“ premijai (angl. Saturn Award) fantastinių filmų kategorijoje.

Tolesnė karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2005 m. Diana K. suvaidino Frenki vaidmenį ir buvo filmo prodiusere dramoje Frankie. Filmavimo metu Diana K. tris savaites praleido psichiatrijos ligoninėje, nes filme ji vienintelė buvo aktorė, kiti – tikri ligoninės pacientai[9]. Bet pats sėkmingiausias tų metų Dianai K. darbas buvo karinė drama Linksmų Kalėdų. Filme Diana K. suvaidino dainininkės Anos Sorensen vaidmenį, kuri Pirmo pasaulinio karo metu išsiruošia į frontą pas vyrą. Filmas buvo nominuotas Oskarui ir Auksiniam gaubliui užsienio filmų kategorijoje. Tai buvo trečias filmas, kuriame Diana K. vaidino kartu su savo vyru.

2006 m. kovo 18 d. įvyko prancūzų nuotykių filmo Les Brigades du Tigre („Tigrų būriai“) premjera, pasakojantis apie įvykius Paryžiuje XX a. pradžioje. Diana K. suvaidino rusų kunigaikščio žmoną Konstanciją. Bet labiausiai, Dianos K. žodžiais[10], jai patiko filmuotis filme Kopijuojant Bethoveną su Edu Harisu, atlikusiu Betoveno vaidmenį. Diana K. atliko Anos Holc, Vienos konservatorijos studentės ir Betoveno asistentės, vaidmenį

2007 m. gegužės 1627 d. Diana Kriuger vedė 60-ąjį Kanų kino festivalį[11].

2007 m. gruodžio mėn. žurnalo Cosmopolitan viršelis

Aktore periodiškai dalyvavo drabužių demonstracijose, bei pasirodydavo įžymių žurnalų viršeliuose. 2007 m. gruodį jos nuotrauka puikavosi žurnalo Cosmopolitan viršelyje[12].

Reikšmingiausias 2007 m. Dianos K. vaidmuo buvo filmo „Kodas L.O.B.I.A.I.“ tęsinyje Kodas L.O.B.I.A.I.: Paslapčių knyga. Be šio filmo 2007 m. įvyko dar trys pasaulinės premjeros: Mirijanos vaidmuo nuotykių filme The Hunting Party, Glorijos Gregori vaidmuo Nelsono Mandelos atsiminimų ekranizacijoje Sudie, Bafana.

Eibigel Čeiz vaidmuo (kartu su Nikolu Keidžu) filme „Kodas L.O.B.I.A.I.: Paslapčių knyga“ 2007 m.

2007 m. gegužės 27 d. Kanų kino festivalio uždarymo proga ne konkursinėje programoje buvo parodytas kanadiečių režisieriaus Denio Arkano filmas L' Âge des ténèbres („Tamsos Dienos“), kuriame Diana K. suvaidino Veronikos Star vaidmenį.

2008 m. gruodžio 3 d. įvyko filmo Pour elle premjera, o 2009 m. fantastinio filmo Ponas Niekas premjera. Filmo veiksmas vyksta netolimoje ateityje, kur Diana K. atliko Anos vaidmenį. Taip pat filme vaidina Rizas Aifensas, Džaredas Leto, Sara Poli ir kt.

Šeima[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2001 m. rugsėjo 1 d. Diana Kriuger ištekėjo už prancūzų aktoriaus ir režisieriaus Gijomo Kane. Susipažino jie draugiškame vakarėlyje Paryžiaus klube. Bet po penkerių metų bendro gyvenimo metų, 2006 m. pora išsiskyrė. Nuo 2006 m. birželio Diana K. susitikinėja su kanadiečių aktoriumi Džešua Džeksonu[13].

Įdomūs faktai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Diane Kruger, Cannes Film Festival 2009
  • Aktorė puikiai kalba trimis kalbomis: vokiškai, prancūziškai ir angliškai. Mokykloje Diana K. aštuonerius metus mokėsi lotynų kalbą, o 2006 m. filmuojantis filme „Les Brigades du Tigre“ teko pramokti ir rusiškai[14].
  • Visada pati savo vaidmenius dubliuoja į tris kalbas[14].
  • Aktorės ūgis 170 cm[14]
  • Aktorės mėgstamiausias dizaineris – Markas Džeikobsas[15].
  • 2005 m. gegužę žurnalas „Maxim“ publikavo gražiausių ir įtakingiausių pasaulio moterų TOP-100: Diana K. pateko į 50 vietą[16].
  • 2007 m. ji tapo pirmąją vokiete, kuri vedė Kanų kino festivalį[17].
  • Aktyviai remia UNICEF fondą[17].
  • Mėgstamiausias filmas – Magnolija (1999 m.)[18].

Filmografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Metai Lietuviškas pavadinimas Angliškas pavadinimas Vaidmuo
2010 Lily Sometimes Lily Sometimes Klara
Inhale Inhale Diana Stanton
2009 Negarbingi šunsnukiai Inglourious Basterds Bridžita von Hamersmark
Ponas Niekas Mr. Nobody Ana
L’affaire Farewell Farewell bėgiotoja
2008 Pour elle Anything for Her Liza
2007 Kodas L.O.B.I.A.I.: Paslapčių knyga National Treasure: Book of Secrets Ebigeil Čeiz
The Hunting Party The Hunting Party Mirijana
L' Âge des ténèbres Days of Darkness arba The Age of Ignorance Veronika Star
Sudie, Bafana Goodbye Bafana Glorija Gregori
2006 Kopijuojant Bethoveną Copying Beethoven Ana Holc
Les Brigades du Tigre The Tiger Brigades Konstancija Volkonskaja
2005 Frankie Frankie Frenki
Linksmų Kalėdų Merry Christmas Ana Sorensen
2004 Kodas: L.O.B.I.A.I National Treasure Ebigeil Čeiz
Narco Narco mergina iš naktinio klubo
Nevaldoma aistra Wicker Park Liza
Troja Troy Elena
2003 Mišelis Valjanas Michel Vaillant Džiulija Vud
2002 Mon idole Whatever You Say Klara Brustal
Nei už, nei prieš, o visai atvirkščiai Not for or Against mergaitė pagal iškvietimą
Virtuozas The Piano Player Erika

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka