Vytautas Četkauskas (1910)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Vytautas Četkauskas (1910 m. spalio 28 d. Panemunio miestelyje, Rokiškio apskr. – 1986 m. vasario 21 d. Panemunyje) – vargonininkas, chorvedys, muzikos mokytojas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tėvas Matas Četkauskas buvo kaimo smuikininkas, savo gyvenime griežęs per 600 vestuvių. Iš Panemunio dvaro grafienės nupirko tris senus fortepijonus, kuriuos suremontavęs du padovanojo savo sūnums, o vieną – Nikodemui Martinoniui.

Vytautas, baigęs pradžios mokyklą, 19261929 m. pas brolius vargonininkus Petrą, Joną ir Povilą mokėsi vargonuoti, o Jonas Byra mokė muzikos teorijos. 1935 m. lankė Konrado Kavecko suorganizuotus vargonininkų kursus Rokiškyje.

Nuo 1930 m. savarankiškai pradėjo vargonininkauti Kriaunose, vėliau Panemunyje, Skapiškyje, Kavarske, Traupyje, Upytėje, Šimonyse, Krutkuose, Pandėlyje ir vėl Panemunyje. Visur buvo suorganizavęs nemažus chorus, kurie pajėgdavo atlikti sudėtingesnes giesmes ir mišias, dainas ir klasikinius kūrinius.

19451947 m. buvo muzikos mokytojas ir chorų vadovas Panemunio progimnazijoje ir Rokiškio gimnazijose. Panemunės progimnazijos chorą parengė 1946 m. respublikinei dainų šventei Vilniuje. Sukaupė nemažą įvairių kūrinių archyvą, surinko liaudies dainų ir giesmių. Išaugino keturis vaikus, iš kurių du – Regina ir Vytautas – pasirinko muzikų profesijas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Boleslovas Zubrickas. Pasaulio lietuvių chorvedžiai: enciklopedinis žinynas. Vilnius, 1999.