Varšuvos metropolitenas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.
Warsaw Metro
Warsaw Metro logo.svg
Informacija
SavininkasMiasto Stołeczne Warszawa
VietaVaršuva
Transporto tipasmetropolitenas
Linijų skaičius2
Stotelių skaičius28
Keleivių per dieną565 000 (2014)
Eksploatacija
Pradėta eksploatuotiBalandžio 7, 1995
Operatorius (-iai)Metro Warszawskie
Riedmenų skaičiusVagonmash 81 (1990-2007), Alstom Metropolis (2000-2005), Siemens Inspiro (2012-2014)
Techninė informacija
Sistemos ilgis29.2 km
Geležinkelio vėžės1435 mm

Varšuvos Metro - (lenkų kalba: Metro Warszawskie), yra viena iš Europos naujausių metro sistemų ir pirma Lenkijoje (ir kolkas vienintele ligi šiol).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Metro buvo atidarytas 1995 ir susideda iš vienos šiaurės-pietų linijos, vis dar dalinai statomas. Metro jungia centrinę Varšuvą su jos tankiai apgyventais pietų priemiesčiais. Egzistuoja planai tolimesnėms linijoms, kai tik pirmoji bus užbaigta. Planai pastatyti požeminę metro sistemą Varšuvoje buvo dar 1918, mintis buvo iš pradžių paskleista atsižvelgiant į Varšuvą, kaip Lenkijos sostinė. Buvo laukiama, kad požeminė geležinkelio sistema išspręs transporto, tankiai pristatyto centrinėje miesto dalyje, sunkumus. Deramas parengiamasis planavimas ir nuobodus darbas buvo pradėtas Varšuvos Tramvajaus Valdžios 1925, su konstravimu, kuris, kaip laukiama, prasidės 1920-ųjų pabaigoje. Didelė depresija palaidojo tuos planus kaip Lenkiją, ir pasaulis buvo sugriebtas sunkumu. 1934, su naujo Varšuvos mero rinkimais , Stefan Starzyński, darbas turėjo atsinaujinti. Meras nuvalė planus nuo 1920-ųjų plano, ir su tam tikru smulkiu koregavimu, metro konstravimas buvo suplanuotas, kad prasidėtų iki 1930-ųjų pabaigos, su numatyta Pirmos iš dviejų numatytų linijų užbaigimo data iki 1940-ųjų vidurio. Iki to laiko, metro tinklas turėjo būti iš dviejų linijų. A Linija (Šiaurės-pietų linija, 7,5 km), sekė didžiąją dalį šiandieninio maršruto ir turėjo sujungti piečiausią miestelį Mokotów su centrine miesto dalimi ir šiaurinį Żoliborz miestelį.

1938 m. pirmoji metro statybų fazė

Ši linija turėjo būti prijungta su naujai sukonstruotu Warszawa Główna geležinkelio stotim ir geležinkelio tuneliu, kertančiu miestą nuo vakarų į rytus. B linija (Rytų-vakarų linija, 6,3 km) turėjo prasidėti nuo vakariausiu Wola miesteliu, tęstis palei Chłodna gatvę į centrinę stotį po Saxon Sq ir toliau rytų kryptimi į Vyslos upės statų šlaitą. Ten, linija turėjo pereiti į antžeminę, kirsti upę per naujai pastatytą tiltą ir tęstis į ryčiausią geležinkelio stotį Warszawa Wschodnia. Apskritai, po 35 metų turėjo būti pastatytos 7 linijos). Darbai pagaliau prasidėjo 1938, bet Antrasis pasaulinis karas atnešė galą ambicingam projektui. Trumpi pėdsako tuneliai, padaryti 1938, dabar tarnauja kaip vyno rūsys.

Miestas per Antrajį pasaulinį karą sunkiai nukentėjo. Nors daugelis prieškarinių projektų žuvo per karą, tačiau inžinieriai sukūrę projektus išgyveno karą ir sugrįžo į savo miestą, kad dalyvautų jo atgimime. Bet, naujos Komunistinės Lenkijos valdžia miestą suplanavo, visiškai kitokį negu koks jis turėjo būti prieš karą. Kaip idealus komunistinis miestas, Varšuva turėjo būti decentralizuota, ir poreikis važinėti į centrinę miesto dalį buvo sumažintas. Tokiu būdu Varšuvos Kontoros Rekonstrukcija (BOS) įgaliojo inžinierius paruošti greitaeigio tramvajaus linijos projektą (Greitaeigis Miesto Geležinkelis, SKM) juosiant miesta nukertant kampa. Nors dideliu mastu jis turėjo sekti prieškarinių planų liniją, tiktai centrinės stotys turėjo būti po žeme. Tačiau, artėjant dešimtmečio pabaigai projektas buvo panaikintas. Vietoj to, 1948 buvo apsvarstytas kitas variantas. Šį kartą SKM turėjo būti greito tranzito linija gylyje iki 15 metrų (50 pėdų).

Siūlyta Šiaurės-pietų kryptis, su trimis lygiagrečiomis šakomis tos pačios linijos centrinėje miesto dalyje, atitiko suplanuotą miesto išsivystymą palei Vyslą. Tačiau darbai niekada ir neprasidėjo, šis projektas buvo taip pat apleistas. 1950-aisiais, kai Šaltasis karas šėlo, sovietų strateginiai planai reikalavo, kad būtų pastatyta saugi transporto sąsaja per upę Vyslą. Vienas iš būdų pasiekti tai buvo sukurti gilią metro sistemą Varšuvoje (iki 46 metrų po pagrindu), kuris bus sujungtas su geležinkelio tinklu ir galėtu tarnauti kaip požeminis vamzdynas tam, kad vežtų karius. Planuose buvo, kad pirma linija (maždaug 11 kilometrų) bus palei Šiaurės-pietų ašį, su šaka tos pačios linijos, kertančios Vyslos upę centrinėje miesto dalyje. Statybos darbai prasidėjo beveik tuo pačiu laiku 17 skirtingų punktų iš abiejuose upės pusėse. Iki 1953 m. 771 metras tunelio buvo pastatyta, tačiau po J. Stalino mirties ir atšilimo periodo pradžioje, visi darbai buvo sustabdyti po techninių sunkumų. Kitus metus tiktai vienas sujungimo tunelis ir vienas apsaugos tunelis buvo toliau statomi. Šitie darbai buvo imti eksperimentiškai, kad atrastų geriausius kasimo metodus, tinkamus pagrindo po Varšuva sąligoms. 1957 visas darbas buvo sustabdytas.

Nuo 1955 buvo sugrįžitama prie senos minties apie metro tinklą. Tačiau, planavimo tęsėsi labai lėtai, ir ekonomine situacija trukdė visoms nuoseklioms komunistinėms vyriausybėms iš tikrųjų pradėti rimtą darba. Pagaliau, 1984, programai pritarė vyriausybė, ir pirmi tuneliai buvo pastatyti. Blogas fondų, planavimas, ir nuobodi biurokratija lėmė, kad darbas vyko labai lėtai, (ne didesniu kaip 2 metrai per diena). Metro buvo atidarytas 1995 su iš viso 11 stočių. Linija dabar turi 17 stočių maždaug 19 kilometrų, ir bus užbaigta su iš viso 21 stotimi iki 2008 pradžios. Galbūt vienintelė tarp pasaulinių metro sistemų, Varšuvos metro bilietai nėra parduodami savarankiškai transporto kompanijos, bet pašto skyrių ir konfidencialių parduotuvių bei spaudos platintojui; tačiau, bilietų sistema jungia visą Varšuvos visuomeninį transportą, įtraukdama Metro, autobusus, tramvajus ir kai kuriuos priemiestinius traukinius. Papildant vienadienius (ar kasdienius/savaitinius) bilietus, kiekvienas gali taip pat nusipirkti ir elektroninę kortelę, kuri gali būti papildyta 3 mėnesių laikotarpiui, taip pasiūlydama pigesnę alternatyvą vienkartiniams bilietams.

Ateities planai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Suplanuota antra linija, kertanti miestą nuo rytų į vakarus, greta trumpa trečia linija nuo centrinio Praha einant į pietūs; abi jos yra sutrumpinots ankstyvesnių planų versijos, kad priartėtų prie miesto ribų kiekviename gale. Konstravimas dar neprasidėjo ir mažai tikėtina, kad prasidės anksčiau, negu bus užbaigta pirma linija. Tačiau, antros linijos konstravimas ("pirmoji stadija", nuo Dw. Wileński į Rondo Daszyńskiego), pradėtas 2007,ir tikimasi, kad bus pabaigtas iki 2011. Tačiau, manoma, kad tai yra per optimistiškas tikslas, 2014 yra labiau realistiškas.

Pirma linija buvo kompromisas tarp ankstyvesnių maršruto pasiūlymų: rytai - vakarai (kaip buvo suplanuota 4 Linijai) bet ji neina į kai kurias svarbias miesto sritis. Pavyzdžiui, ji nepraeina tiesiogiai po senu miestu, Varšuvos svarbiausia turistų lankoma vieta, kuri turi nedaug visuomeninio transporto sąsajų, praeinant pro jį apytiksliai 600 m į vakarus. Linija taip pat neeina į centrinę geležinkelio stotį, ir artimiausias sustojimas yra daugiau kaip 400 m į rytus (suplanuota antra linija taip pat išvengs jo, su artimiausia stotimi taip pat apytiksliai 400 m į šiaurę). Be to, pirma linija, yra apribota Vyslos upe, tokiu būdu nieko nedaro, kad palengvintų eismo problemas: ant Varšuvos tiltų, pagrindinio kelio susiaurėjimo tarp centrinės miesto dalies ir rytinio Praha rajono. Trečios linijos planai į Okęcie oro uostą buvo apleisti netolimai ateičiai. Transporto planuotojai manė, kad WKD, lengvojo geležinkelio linija, kuri bėga į vakarų priemiesčius, galėtu būti sujungta su miesto tramvajaus sistema, ar artimiau surišta su metro ir būsimu priemiestiniu geležinkelio tinklu. Pirmi tokie planai buvo paruošti 1930-ųjų pabaigoje ir geležinkelio tuneliu, bėgančio žemiau centrinės miesto dalies turėjo būti pasidalintas geležinkelio ir metro. 1990-ųjų viduri WKD, PKP ir Varšuvos metro sistemos buvo laikinai sujungtos, ir Varšuvos miesto kelionės kortelės galiojo ir priemiestiniuose geležinkeliuose. Deja, ši idėja buvo numesta 1999 dėl finansinių problemų.

Laiko juosta[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Linija Atidarymo data Ilgis (km)
Kabaty - Politechnika (M1) Balandžio 7, 1995 11.0
Politechnika - Centrum (M1) Gegužės 26, 1998 1.4
Centrum - Ratusz Arsenał (M1) Gegužės 11, 2001 1.7
Ratusz Arsenał - Dworzec Gdański (M1) Gruodžio 20, 2003 1.5
Dworzec Gdański - Plac Wilsona (M1) Balandžio 8, 2005 1.5
Plac Wilsona - Marymont (M1) Gruodžio 29, 2006 1.1
Marymont - Słodowiec (M1) Balandžio 23, 2008 1.0
Słodowiec - Młociny (M1) Spalio 25, 2008 2.5
Dworzec Wileński - Rondo Daszyńskiego (M2) Kovo 8, 2015 6.5
Viso: 28 stotelių 29.2 km

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Commons-logo.svg

Vikiteka