Tibetinis rudasis lokys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Ursus arctos pruinosus
Tibetinis rudasis lokys (Ursus arctos beringianus)
Tibetinis rudasis lokys (Ursus arctos pruinosus)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Potipis: Stuburiniai
(Wikispecies-logo.svg Vertebrata)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Plėšrieji žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Carnivora)
Šeima: Lokiniai
(Wikispecies-logo.svg Ursidae)
Gentis: Meškos
(Wikispecies-logo.svg Ursus)
Rūšis: Rudasis lokys
(Wikispecies-logo.svg Ursus arctos)
Porūšis: tibetinis rudasis lokys
(Wikispecies-logo.svg Ursus arctos pruinosus)
Binomas
Ursus arctos pruinosus
Blyth, 1854

Tibetinis rudasis lokys (Ursus arctos pruinosus)[1] – rudojo lokio (Ursus arctos) porūšis, gyvenantis Tibeto kalnyno rytuose. Tai vienas rečiausių rudojo lokio porūšių pasaulyje, tibetiniai lokiai laisvėje matomi labai retai. Šis porūšis aprašytas 1854 m., biologai apie šį porūšį turi labai nedaug informacijos iš turimų nedidelių kailio ir kaulų pavyzdžių.

Dar žinomas kaip himalajinis mėlynasis lokys[2], himalajinis sniego lokys, arklinis lokys. Tibetietiškai šis žvėris vadinasi dom gyamuk.

Tibetinis rudasis lokys žinomas kaip galimas gandų apie jetį šaltinis. 1960 m. vykusi ekspedicija, kuriai vadovavo Edmundas Hilaris, pargabeno dvi kailio skiautes, kurias vietiniai gyventojai vadino „ječio kailiu“. Vėlesni tyrimai parodė, kad tai tibetinio rudojo lokio kailis. Nepanašu, kad tibetiniai rudieji lokiai gyventų aukštikalnių viršūnėse ir sniegynuose, kur kartais atseit pastebimi ječiai, tačiau gali būti, kad šie lokiai gali būti pstebėti, kai pristigę maisto ar ieškodami dauginimosi partnerio, kerta tokias vietoves. Tačiau iš tikrųjų apie tibetinius lokius žinoma pernelyg mažai, kad šias prielaidas būtų galima patvirtinti ar paneigti.

Gobinis rudasis lokys kartais priskiriamas tam pačiam porūšiui kaip ir tibetinis rudasis lokys. Tai grindžiama sandaros panašumu ir manymu, kad dykumose gyvenantys gobiniai lokiai yra reliktinė tibetinių lokių populiacija. Tačiau gobinis lokys dažnai laikomas atskiru porūšiu, artimu kitiems azijiniams rudųjų lokių porūšiams.

Tiksli aplinkosauginė tibetinių lokių padėtis nėra žinoma dėl menkų žinių apie šį lokį, tačiau JAV prekyba tibetiniais lokiais ar jų produktais draudžiama „Nykstančių rūšių įstatymu“ (angl. Endangered Species Act of 1973). Šis porūšis yra ir „Sutarties dėl tarptautinės prekybos nykstančiomis rūšimis“ (angl. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora; CITES) I-ajame priede. Šiems lokiams pavojų kelia tradicija naudoti lokių tulžį tradicinėje kinų medicinoje ir jų buveinių pažeidimai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Lydekker P.Z.S, (1897). The Blue Bear of Tibet. Journal of Asiatic Soc. Bengal XXII: p 426.
  2. de Carle Sowerby A.(1920). Notes on Heude’s Bears in the Sikawei Museum, and on the Bears of Palaearctic Eastern Asia. Journal of Mammalogy – American Society of Mammalogists: p 225.