Sprintas
Išvaizda
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Sprintas – trumpo nuotolio bėgimas, kurio metu reikia visą distanciją nubėgti kaip įmanoma greičiau.
Sprinto tipai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]60 metrų sprintas
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- Šešiasdešimties metrų sprintas yra dažniausiai bėgamas uždarų patalpų stadionuose (kurių rato ilgis yra 200 metrų). Kadangi bėgimas trunka šešias – septynias sekundes, staigūs refleksai ir tuo pačiu gebėjimas staigiai startuoti yra gyvybiškai svarbus.
- Tai maždaug toks atstumas, kuris reikalingas žmogui pasiekti maksimalų greitį, todėl jis nubėgamas vienu įkvėpimu. Šis sprintas naudojamas testuoti kitų sporto šakų sportininkus (pavyzdžiui, amerikietiško futbolo žaidėjus, nors 40 jardų atstumas tam labiau įprastas).
- Šios sprinto rūšies pasaulio rekordas priklauso Maurice Green, kuris 60 metrų nubėgo per 6,39 sekundės.
- Jauni atletai, pradėdami treniruotis sprintui pirmiausia bėga 60 metrų. 100 metrų sprintas yra vertinamas aukščiau.
100 metrų sprintas
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- 100 metrų sprintas yra plačiausiai žinomas, ir net tarp atletų yra prestižinės varžybos. Jos dažniausiai vyksta lauko stadionuose, kurių rato ilgis yra 400 metrų. Šio sprinto pasaulio rekordininkai yra laikomi „greičiausiais žmonėmis pasaulyje“. Dabartinis pasaulio rekordas priklauso Usain Bolt iš Jamaikos ir buvo pasiektas Pasaulio lengvosios atletikos čempionate Berlyne 2009 rugpjūčio 16 d. Dabartinis rekordas – 9,58 s. Prieš tai savo pasiektą rekordą Pekino olimpinėse žaidynėse jamaikietis pagerino net 0,11 s.
- 4x100 estafetė taip pat yra prestižinės varžybos, nes vidutinis greitis yra didesnis nei paprasto 100 metrų sprinto, nes ten bėgti pradėti galima prieš gaunant lazdelę.
200 metrų sprintas
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- Pradedamas bėgti posūkyje, starto pozicijos kiekvienam dalyviui išdėstomos taip, kad visi turėtų bėgtį tą patį atstumą, o baigiamas bėgti finišo tiesiojoje. Gerai pasiruošusio sprinterio vidutinis 200 metrų bėgimo greitis yra didesnis nei jo 100 metrų sprinto.
- Šis sprintas bėgamas vidaus stadione kaip visas 200 metrų ratas.
- Šiek tiek trumpesnės distancijos bėgimas (tik bėgamas tiesiu takeliu) yra seniausia žinoma sporto šaka, praktikuota dar Antikoje.
- Šio bėgimo pasaulio rekordas priklauso Usain Bolt iš Jamaikos, kuris atstumą nubėgo per 19,19 sekundžių IAAF-Pasaulio lengvosios atletikos čempionate Berlyne 2009 m. Tai yra pasaulio rekordas su didžiausiu vidutiniu greičiu (100 metrų atstumas nubėgamas per ~9,66 sekundės).
400 metrų sprintas
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- 400 metrų sprintas yra bėgamas vidiniu lauko stadiono takeliu norint, kad visi dalyviai bėgtų tokį patį atstumą. Nors tai yra sprintas, šiame sprinte yra svarbu naudoti įvairias taktikas. Faktas, kad 400 metrų sprintas yra žymiai sunkiau nei 4 x 100 metrų sprintas aiškiai matosi. Pasaulio rekordas priklauso Wayde van Niekerk, kuris 400 metrų nubėgo per 43,03 sekundes.
- Įprasta taktika yra greitas iššovimas iš starto pozicijos per posūkį, lengvas bėgimas pirmąja tiesiąja. Pasiekęs antrąjį posūkį sprinteris ima didinti greitį ir iš paskutiniųjų įveikia paskutinius 100 metrų.
Sprinteriai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Dauguma sprinterių negali sau leisti dalyvauti tik vienos rūšies sprinto varžybose, nes tai jiems neatneš pakankamai pinigų ir/ar šlovės kad galėtų išgyventi. Ir net tie, kurie gali sau tai leisti (t. y. turtingi atletai), dažnai galvoja, kad dalyvavimas daugiau nei vienam sprinte gali jam būti malonesnis ir įnešti įvairovės. Vidaus sezono metu kai kurie aukštesnio lygio atletai nesiteikia dalyvauti varžytinėse, tuo tarpu kitiems tai vienintelis būdas pragyventi. Sprinteriai yra labai atidžiai tiriami dėl dopingo vartojimo, buvo užfiksuota daug teigiamų rezultatų.
|