Tinklinis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Tinklinio varžybų momentas (2011 m. žaidė Bulgarijos ir Serbijos rinktinės.)

Tinklinis yra olimpinė komandinė sporto šaka, kurioje žaidžia dvi komandos sudarytos iš šešių žaidėjų. Abejas komandas skiria tinklas, o žaidėjų tikslas – permušti kamuolį per tinklą į priešininkų teritoriją ir uždirbti taškus pagal tam tikras taisykles.

Visos tinklinio taisyklės yra plačios, tačiau dažniausiai žaidžiama taip: taškai uždirbami, kai kamuolys paliečia priešininkų komandos aikštelės grindis arba priešininkai padaro klaidą. Pirma komanda pasiekusi 25 taškus laimi setą, o pirmoji laimėjusi tris setus, laimi rungtynes. Viena komanda negali liesti kamuolio daugiau nei tris kartus, ir tai turi daryti skirtingi žaidėjai. Dažniausiai žaidžiama rankomis, tačiau taisyklės leidžia kamuolį liesti bet kuria kūno vieta.

Kadangi žaidėjai dažnai šokinėja mušdami kamuolį per tinklą, svarbiausias fizinis veiksmas yra vertikalus šuolis. Tinklinis turi daug įvairių atšakų, iš kurių populiari yra kita Olimpinė sporto šaka paplūdimio tinklinis.

Tinklinio aikštė

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1895 m. vasario 9 d. JAV, Masačiusetso valstijoje William’as G. Morgan’as, kūno kultūros mokytojas sukūrė naują žaidimą Mintonette, kuris buvo skirtas žaisti salėse ir bet kokiam žaidėjų skaičiui. Kai kurias taisykles žaidimas perėmė iš teniso ir rankinio. Mintonette (vėliau pervadintas tinkliniu) buvo sukurtas kaip krepšinio atmaina – jis buvo švelnesnis žaidimas, skirtas vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau vis tiek reikalaujantis šiek tiek fizinių jėgų.

Po žaidimo sukūrimo pirmosios oficialios rungtynės buvo surengtos 1896 m. dabartiniame Springfyldo koledže. Po to žaidimas buvo pervadintas į tinklinį (anglų k. dar naudotas atskirais žodžiais volley ball) ir greitai išplito visose valstijose, o vėliau ir pasaulyje.

Tarptautinė tinklinio federacija (prancūzų k. Fédération Internationale de Volleyball – FIVB) įkurta 1947 m., pirmasis pasaulio čempionatas vyrams surengtas 1949 m., moterims – 1952 m. Paskutiniai pasaulio čempionatai buvo 2014 m. Lenkijoje - vyrų ir Italijoje - moterų, kur čempionais tapo Lenkijos vyrų rinktinė ir JAV moterų rinktinė.

Tinklinio istorija Olimpinėse žaidynėse prasidėjo 1924 m., kai Paryžiuje įvyko amerikietiškų sporto šakų demonstracinės varžybos, kuriose buvo pademonstruotas ir tinklinis. Varžybos buvo sėkmingos, tad 1964 m. tinklinis oficialiai jau buvo olimpinė sporto šaka.

Vilniaus tinklininkės

Tinklinis Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Tinklinis Lietuvoje.

1929 m. Kaune sužaistos pirmosios tinklinio rungtynės tarp Latvijos Lietuvių rinktinės (Rygos „Vytis“) ir Šančių rajono komandos.

1990 m. pirmą kartą Lietuvoje įvyko jaunių paplūdimio tinklinio čempionatas. Nuo 1992 m. pradedami rengti Lietuvos čempionatai. 1996 m. įkurta Lietuvos paplūdimio tinklinio draugija.

Iki šiol į nė vienoje Olimpiadoje Lietuva nebuvo delegavusi savo tinklinio komandos, tačiau 1968 m. Meksike olimpiniu čempionu su SSRS rinktine tapo vilnietis Vasilijus Matuševas. Maskvos „Dinamo“ komandoje žaidusi Marijona Batutytė 1970 m. tapo pasaulio moterų tinklinio čempione, o 1971 m. – Europos moterų tinklinio pirmenybių nugalėtoja.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka