Greta Thunberg

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Greta Tunberg
G. Tunberg
Gimimo vardas Greta Thunberg
Gimė 2003 m. sausio 3 d. (21 metai)
Stokholmas, Švedija
Tautybė švedė
Veikla aplinkosaugos aktyvistė

Greta Tunberg (Greta Thunberg; g. 2003 m. sausio 3 d.) – Švedijos aplinkosaugos aktyvistė klimato kaitos klausimais.

Vaikystė

Greta Tunberg gimė 2003 m. sausio 3 d. Stokholme, operos dainininkės Malenos Ernman ir aktoriaus Svantės Tunbergo šeimoje. Tunberg teigė, kad klimato kaita pradėjo domėtis, kai jai buvo maždaug aštuoneri. Būdama vienuolikos susirgo depresija ir nustojo kalbėti. Gydytojai Gretai diagnozavo Aspergerio sindromą, obsesinį kompulsinį sutrikimą bei selektyvų mutizmą. Ji pasakojo, kad ilgą laiką kentė klasės draugų patyčias, jie juokdavosi iš jos ir šaipydavosi net ir tėvų akivaizdoje. G. Tunberg pripažino, kad anksčiau sutrikimas ją varžė, tačiau dabar teigia, kad net jei kartais dėl savo diagnozės ir yra šiek tiek kitokia „nei įprasta“, savo kitoniškumą ji laiko supergalia.

2018–2019

Mokyklos streikas už klimatą

G. Tunberg priešais Švedijos parlamentą, laikanti plakatą Skolstrejk för klimatet („Mokyklos streikas už klimatą“), Stokholmas, 2018 m. rugpjūtis

2018 m. rugpjūčio 20 d. Greta Tunberg, tada buvusi devintoje klasėje, po karščio bangų ir gaisrų Švedijoje nusprendė nelankyti mokyklos iki 2018 m. rugsėjo 9 d. vykstančių Švedijos visuotinių rinkimų. Užuot ėjusi į mokyklą tris savaites praleido sėdėdama priešais Švedijos parlamentą protestuodama prieš valstybės neveiklumą kovojant su klimato kaita su plakatu „Mokyklos streikas už klimatą“ (šved. Skolstrejk för klimatet). Tarp jos reikalavimų buvo, kad Švedijos vyriausybė pagal Paryžiaus susitarimą sumažintų anglies dvideginio išmetimą. Rugsėjo 9 d., prieš pat visuotinius rinkimus, paskelbė, kad tęs streiką kiekvieną penktadienį, kol Švedija prisijungs prie Paryžiaus susitarimo. Ji sukūrė šūkį FridaysForFuture („Penktadieniai už ateitį“), kuris sulaukė viso pasaulio dėmesio. G. Tunberg įkvėpė viso pasaulio mokinius dalyvauti streikuose.

Iki 2018 m. gruodžio mėn. daugiau nei 20 000 studentų jau buvo surengę streikus mažiausiai 270 miestų. Pasak vieno iš organizatorių, rugsėjo 20–27 d. mokyklų streikuose dėl klimato kaitos dalyvavo daugiau nei keturi milijonai žmonių.

2019: kelionė į Šiaurės Ameriką

Rugpjūtį anglies dvideginio neišskiriančia jachta „Malizia II“ G. Thunberg išplaukė iš Plimuto (Anglija) į Niujorką, kur ruošėsi dalyvauti Klimato kaitos konferencijoje, JT viršūnių susitikime. Atsisakė skristi į Niujorką lėktuvu dėl oro susisiekimo daromo poveikio aplinkai. Kelionė truko 15 dienų, nuo rugpjūčio 14 iki 28 dienos.

Po žemyną važinėjosi „Tesla“ elektriniu automobiliu, kurį jai paskolino aktorius ir buvęs Kalifornijos gubernatorius Arnoldas Švarcnegeris.

Vašingtone G. Tunberg su keliais šimtais vaikų ir jaunuolių surengė demonstraciją prie Baltųjų rūmų, kurioje reikalavo labiau saugoti klimatą. Dėl klimato kaitos ji taip pat protestavo Niujorke, Ajova Sityje, Los Andžele, Šarlotėje, Šiaurės Karolinoje, Denveryje, Kolorade, Stovinčios uolos rezervate.

Kalbos

G. Tunberg kalba 2019 m. rugsėjo 27 d. eitynėse už klimatą, Monrealis, Kanada

2019 m. rugsėjo 23 d. JT viršūnių susitikime G. Tunberg kreipėsi į pasaulio lyderius: „Visa tai yra neteisinga. Manęs čia neturėtų būti. Aš turėčiau sugrįžti į mokyklą, esančią kitoje vandenyno pusėje. Jūs ateinate pas mus, jaunus žmones, ieškodami vilties. Kaip jūs drįstate? Savo tuščiais žodžiais jūs pavogėte mano svajones ir mano vaikystę, nors aš esu viena iš laimingųjų. Žmonės kenčia, miršta, griūna ištisos ekologinės sistemos.“

2019 m. gegužės mėn. G. Tunberg išleido savo kalbų rinkinį apie klimatą No One Is Too Small to Make a Difference (liet. „Niekas nėra per mažas pakeisti padėtį“).

Kritika

   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

2019 m. rugsėjo mėn. Donaldas TrampasTwitter“ paskyroje pasidalino vaizdo įrašu, kuriame Tunberg piktai kreipėsi į pasaulio vadovus JT viršūnių susitikime. Trampas taip pakomentavo jos pareiškimą: „Ji atrodo kaip labai laiminga mergaitė, kurios laukia šviesi ir nuostabi ateitis. Gera tai matyti!” Dalis žmonių nepatikėjo, kad šie D. Trampo žodžiai yra nuoširdūs, nes JAV prezidentas anksčiau ne kartą viešai abejojo žmonių sukelta klimato kaita.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, teigia, kad ji „gera mergina“, tačiau „nesupranta sudėtingo ir skirtingo šiuolaikinio pasaulio“ ir yra manipuliuojama kitų „tie, kas naudojasi vaikais ir paaugliais savo interesais, turėtų būti pasmerkti.“  Po šių žodžių G. Tunberg pasikeitė savo „Twitter“ paskyros aprašymą, nurodydama, kad yra „gera, bet prastai informuota paauglė“.

Asmeninis gyvenimas

G. Tunberg šeima įsirengė saulės jėgainę ir pradėjo auginti daržoves savo žemėje už Stokholmo miesto ribų. Šeima turi elektromobilį, kurį naudoja tik esant būtinybei. Visa šeima yra veganai. Mažindama išmetamo anglies dvideginio kiekį visa šeima nustojo skraidyti lėktuvais. Dėl šios priežasties, Gretos motina, atstovavusi Švedijai 2009 m. „Eurovizijoje“ atsisakė tarptautinių pasirodymų.

Apdovanojimai

  • 2018 m. gruodžio 10 d. žurnalas „Time“ G. Thunberg paskelbė vieną iš 25 įtakingiausių 2018 metų paauglių.
  • 2019 m. Jungtinės Karalystės Gamtos istorijos muziejus vabalui (Nelloptodes gretae) suteikė Gretos Tunberg vardą.
  • 2019 m. kovo mėn. menininkas Džodi Tomasas Bristolyje ant sienos nupiešė G. Tunberg freską.
  • 2019 m. kovo mėn. žurnalas „Vice“ išleido 30 minučių dokumentinį filmą „Make the World Greta Again“.
  • 2019 m. rugsėjo mėn. britų žurnalo „Vogue“ viršelyje pasirodė Greta Tunberg (kartu su penkiolika moterų). Viršelį sukūrė kviestinė redaktorė Meghan Markle.
  • 2019 m. rugsėjo 25 d. pelnė Švedijos Teisingo gyvenimo premiją, kuri dažnai laikoma Nobelio premijos alternatyva.
  • 2019 m. kovo 8 d. Greta Tunberg paskelbta Švedijos „Metų moterimi“.
  • 2019 m. spalio 29 d. laimėjo Šiaurės Tarybos aplinkosaugos premiją. Tačiau atsisakė priimti 350 tūkst. Danijos kronų premiją. „Klimato judėjimui nebereikia daugiau apdovanojimų“. Ji taip pat pareiškė, kad pasaulio galingieji klausytųsi mokslo, o ne dalytų premijas.
  • 2019 m. lapkričio 20 d. pelnė tarptautinį vaikų taikos apdovanojimą.
  • 2019 m. lapkritį, vienas didžiausių Jungtinės Karalystės knygynų tinklų „Waterstones“ paskelbė Gretą Tunberg Metų autore už jos pirmąją knygą „Niekas nėra per mažas pakeisti padėtį“

Šaltiniai