Skroblus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Skroblus
Skroblaus žiotys
Skroblaus žiotys
Ilgis 17,3 km
Baseino plotas 76,1 km²
Ištakos Bobos daržo šaltinis
Žiotys Merkys
Šalys Lietuva
Commons-logo.svg Vikiteka SkroblusVikiteka

Skroblus – upelis, tekantis Varėnos raj., tarp Puvočių ir Trasninko kaimo. Skroblaus ištakos – Bobos daržo šaltinis, netoli Margionių kaimo.

Ištakose upelio plotis siekia vos metrą, tačiau paskui išplatėja. Visą savo kelią jis teka miškais, kuriose daugiausia vyrauja pušys. Vandens turizmas Skroblumi yra problemiškas, nes srovė stipri, daug seklumų, akmenų ir užvirtusių medžių. Prie Rudnios kaimo yra Skroblaus rezervatas, kuriame yra uždrausta bet kokia ūkinė veikla ir žvejyba. Skroblaus ilgis tik 17,3 km. Debitas upelio pradžioje – 8 litrai per sekundę, o ten, kur jis įteka į Merkį – 700 litrų per sekundę. Kito tokio trumpo ir tokio vandeningo upelio Lietuvoje nėra.[reikalingas šaltinis] Skroblus tebegilina savo vagą, o jo slėnyje daugumoje duburių tęsiasi šaltinėtų šlaitų slinkimas arba sufozijos reiškiniai. Sufozijos cirkų, taip pat aktyviai vienoje vietoje besivystančių, Lietuvoje daugiau nežinoma. Kai kurie jų labai įspūdingi – gilūs, stačiašlaičiai, ūksmingi.

Maudantis Skroblaus ir Merkio santakoje, jaučiamas vandens temperatūrų skirtumas – Skroblaus vanduo geliantis kūną, o Merkio šildantis. Dauguma vandens turistų, plaukiančių Merkiu, dažniausiai išsilaipina Skroblaus ir Merkio santakoje, nes ten yra patogi vieta pabaigti kelionę (ant kalniuko yra plentas).

Skroblaus versmės paskelbtos gamtos paminklu.

Upėvardis kildinamas nuo medžio pavadinimo skroblas[1].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Aleksandras Vanagas. Lietuvių hidronimų etimologinis žodynas.  – Vilnius: Mokslas, 1981.