Priklausomybė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Priklausomybė – sveikatos sutrikimas, liguistas polinkis kartoti tą patį veiksmą ar vartoti tą pačią medžiagą pakartotinai neribotą kiekį kartų.

Toks elgesys gali išprovokuoti kitokio pobūdžio problemas – tiek socialines, tiek psichologines, tiek patologines.

Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Priklausomybė gali būti fizinė ir psichologinė.

Psichologinė priklausomybė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Psichologinė priklausomybė – stiprus psichologinis pripratimas, teoriškai galintis išsivystyti bet kokiai malonumą teikiančiai veiklai arba nemalonius jausmus sukeliančios veiklos vengimui. Dažniausi arba labiausiai žinomi pavyzdžiai yra psichologinė priklausomybė azartiniams žaidimams, apsipirkinėjimui, interneto naršymui, bendravimui, pornografijai, seksui, darbui.

Priešingai nei fizinės priklausomybės atveju, neturėdamas galimybės užsiimti atitinkama veikla asmuo nepatiria jokio fizinio diskomforto, abstinencijos sindromo, tačiau patiria psichologinį diskomfortą.

Psichologinė priklausomybė gali išsivystyti kartu su fizine, pavyzdžiui, kai vartojami fizinę priklausomybę sukeliantys narkotikai. Dažnai tai būna priklausomybės nikotinui (cigaretės) atveju.

Tokia priklausomybės forma priklauso ir nuo žmogaus valios – skirtingai nei fizinę priklausomybę, psichologinę įmanoma nugalėti vien valios pastangomis. Tačiau iš tiesų tai padaryti yra utopiška ir net neįmanoma – yra būtina kreiptis pagalbos į savitarpio pagalbos grupes arba tos srities specialistus[reikalingas šaltinis]. Lietuvoje veikia Priklausomybės ligų centrai bei savitarpio pagalbos grupės skirtingoms priklausomybėms (anoniminiai lošėjai, anoniminiai narkomanai, anoniminiai alkoholikai ir t. t.).

Psichologinė priklausomybė dažnai susijusi su tolerancija, nors tai nėra tas pats.

Fizinė priklausomybė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Fizinei priklausomybei būdingas abstinencijos sindromas, kuomet organizmas negauna medžiagos, nuo kurios asmuo yra priklausomas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]