Kofeinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
kofeino molekulė

Kofeinas (kartais vadinama trimetilksantinas) – alkaloidas, psichoanaleptikas. Gaunamas iš kavamedžio (dažniausiai iš Coffea arabica) sėklų, arbatžolių, kolamedžio (Cola) riešutų arba gaminamas sintezės būdu. Balti kristaliniai milteliai. Kofeinas stimuliuoja medžiagų apykaitą, kvėpavimą, kraujotaką. Vartojamas psichiniam ir fiziniam darbingumui gerinti, apsinuodijus kai kuriais narkotikais, širdies darbui paspartinti. Geriamas tabletėmis, įšvirkščiamas į poodį ir raumenis.

Kofeinas yra natūralus produktas, kuris randamas kolos augalo lapuose, kavos pupelėse, arbatos lapuose, guaranoje, kakavoje ir kt. Šių augalų išskiriamo kofeino kiekis priklauso nuo išskyrimo metodo ir nuo išskyros kiekio. Kofeinas dedamas į gaivinamuosius gėrimus, tokius kaip daugelis kolų, taip pat jo yra daugelyje ne vaistinėse perkamų vaistų. Jo kaupimasis žmogaus organizme yra sunkiai numatomas dėl medžiagų apykaitos greičio individualių skirtumų. Todėl reikia atsargiai vartoti produktus, turinčius savo sudėtyje šios medžiagos. Kofeino vartojimas gali tapti įpročiu.

Kofeinas išskirtas iš kavos 1819 m.

Kofeino kiekis arbatos sudėtyje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nustatyta, kad Šri Lankoje auginamose arbatos rūšyse yra 2,5–4,5 % kofeino. Kofeino kiekis atskirose augalo dalyse yra skirtingas. Pavyzdžiui:

  • Pumpuras – 4,7 %
  • Pirmasis lapas – 4,2 %
  • Antrasis lapas – 3,5 %
  • Trečiasis lapas – 2,9 %
  • Viršutinė stiebo dalis – 2,5 %
  • Apatinė stiebo dalis – 1,4 % kofeino.

Kofeinas yra svarbiausias iš trijų arbatoje esančių metilksantinų (kofeino, teofilino ir teobromino). Jis tirpsta vandenyje, tačiau, esant aukštai temperatūrai, skyla, todėl plikant arbatą apie 80 % kofeino suyra.

Kofeino kiekis arbatos lapuose priklauso ir nuo metų laiko.

Wikimedia alt gold.svg

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Wikimedia alt gold.svg Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Vikiteka