Piotras Stolypinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Piotras Stolypinas
rus. Пётр Аркадьевич Столыпин
Gimė 1862 m. balandžio 14 d.
Drezdenas, Vokiečių konfederacija
Mirė 1911 m. rugsėjo 18 d. (49 metai)
Kijevas, Rusijos imperija
Palaidotas (-a) Kijevo Pečorų laura
Tėvas Arkadijus Stolypinas
Motina Natalija Gorčakova
Sutuoktinis (-ė) Olga Borisovna
Veikla Rusijos imperijos ministras pirmininkas
Alma mater Sankt Peterburgo universitetas
Vikiteka Piotras Stolypinas

Piotras Stolypinas (rus. Пётр Аркадьевич Столыпин; 1862 m. balandžio 14 d. Drezdene – 1911 m. rugsėjo 18 d. Kijeve) – Rusijos ministras pirmininkas (19061911 m.) valdant carui Nikolajui II.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Piotras Stolypinas 14-kos metų amžiaus
Piotras Stolypinas su žmona

Tėvas, Arkadijus Stolypinas (18211899), kurį laiką buvo Rusijos imperijos pasiuntiniu Vokietijoje. Piotras Stolypinas vaikystę nuo 1879 m. praleido tėvo įsigytame ir pastatytame Kalnaberžės dvare, kur nuolat vykdavo atostogų ir kuriame gyveno jo šeima. Kartu su tėvais 18761879 m. gyveno Vilniuje (Šv. Stepono gatvėje) ir mokėsi Vilniaus gimnazijoje. 1879 m. perkeltas į Oriolą. 1881 m. baigęs Oriolo gimnaziją įstojo į Sankt Peterburgo imperatoriškojo universiteto fizikos ir matematikos fakultetą. Vienas iš dėstytojų buvo chemikas Dmitrijus Mendelejevas. 18891902 m. tarnavo Kaune. Vadovavo žemės ūkio bendruomenei, kurios tikslas buvo apšveisti valstiečius ir didinti ūkių našumą.

XX a. pradžioje įvykdė virtinę reformų, iš kurių svarbiausia – agrarinė. Agrarinės reformos metu jis stengėsi išardyti Rusijos bendruomeninį žemės ūkio valdymą ir sukurti vienkieminius bei viensėdinius ūkius vakarietiško fermerinio ūkio pavyzdžiu. Buvo skatinamas naujakurių persikėlimas į Sibirą bei Vidurinę Aziją. Naujakuriai vykdavo geležinkeliu, krovininiais vagonais, iš kur kilo ir „Stolypino vagono“ pavadinimas. Siūlė imperatoriui panaikinti sėslumo ribą ir napalaikė antisemitizmo politikos. 1911 m. Kijevo teatre anarchistas Dmitrijus Bogrovas nušovė Stolypiną.

2009 m. gruodžio 2 d. Vilniuje ant Šv. Stepono gatvės 30-ojo namo atidengta atminimo lenta čia gyvenusiam Piotrui Stolypinui.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]