Dmitrijus Mendelejevas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Dmitrijus Mendelejevas
DIMendeleevCab.jpg
Gimė: 1834 m. vasario 8 d.
Rusija
Mirė: 1907 m. vasario 2 d.
Gyven. vieta: Rusija
Tautybė: rusas
Pilietybė: Rusas
Veikla: rusų chemikas, žinomas savo sukurta periodine elementų lentele.
Sritis: Chemija
Alma mater: Sankt Peterburgo universitetas
Commons-logo.svg Vikiteka: Dmitrijus MendelejevasVikiteka

Dmitrijus Mendelejevas (rus. Дми́трий Ива́нович Менделе́ев, 1834 m. vasario 8 d. – 1907 m. vasario 2 d.) – rusų chemikas, žinomas savo sukurta periodine elementų lentele.

Mendelejevas 1869 m. sukūrė cheminių elementų lentelę, kurioje 69 elementai surikiuoti pagal atominę masę ir valentiškumą, taip pat numatytos vietos dar neatrastiems elementams. Beveik tuo pačiu metu identišką lentelę sukūrė ir tik keliais mėnesiais vėliau pristatė Lothar Meyer, dėl to abu šie mokslininkai turėtų būti laikomi lentelės kūrėjais.

Taip pat Mendelejevo garbei pavadintas ir 101-asis lentelės elementas – Mendelevis.

Ankstyvieji metai[taisyti | redaguoti kodą]

Mendelejevas gimė kaime netoli Tobolsko (Sibiras), Ivano Pavlovičiaus Mendelejevo ir Marijos Dmitrijevnos Mendelejevos šeimoje. Jo senelis buvo Pavelas Maksimovičius Sokolovas, Rusijos stačiatikių bažnyčios kunigas Tverės regione.[1] Mendelejevas, kartu su savo broliais ir seserimis, gavo naujus šeimos vardus lankydamas kunigų seminariją. Jis buvo auginamas kaip stačiatikis.

Manoma, kad Mendelejevas buvo jauniausias iš 11, 13, 14 ar 17 brolių ir seserų[2] (tikslus skaičius skiriasi šaltiniuose ir yra istorinis ginčas). Jo tėvas buvo dailės, politikos ir filosofijos mokytojas. Būdamas trylikos jis lankė gimnaziją Tobolske.

1849 m. Mendelejevo motina išsivežė jį per visą Rusijos valstybę iš Sibiro į Maskvą, su tikslu, kad jis gautų aukštąjį išsilavinimą. Maskvos universitetas jo nepriėmė. Mama ir sūnus pabandė Sankt Peterburge, tėvo alma mater universitete. Mendelejevo šeima persikėlė į Sankt Peterburgą, kur jis 1850 m. įstojo į Pagrindinį pedagoginį institutą. Po baigimo jis susirgo tuberkulioze, kas jį privertė 1855 m. išvykti į Krymo šiaurinę Juodosios jūros pakrantę. Ten jis tapo mokslų magistru ir pasveikęs grįžo į Sankt Peterburgą 1857 m.

Vėlyvieji metai[taisyti | redaguoti kodą]

Dmitrijus Mendelejevas

Tarp 1859 m. ir 1861 m. jis dirbo su skysčių kapiliarumu ir su spektroskopu Heidelberge. Baigiantis 1861 m. rugsėjui js parašė savo pirmąją knygą apie spektroskopą. 1862 m. balandžio 4 d. jis susižadėjo su Nikitichna Leshcheva ir jie susituokė 1862 m. balandžio 27 d. Sankt Peterburge. Mendelejevas tapo profesoriumi Sankt Peterburgo Technologijų institute ir Sankt Peterburgo universitete atitinkamai 1864 m. ir 1865 m. 1865 m. jis tapo mokslų daktaru apgynęs disertaciją „Apie vandens jungimąsį su alkoholiu“.

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

  1. Dmitriy Mendeleev: A Short CV, and A Story of Life, mendcomm.org
  2. Johnson, George. "The Nitpicking of the Masses vs. the Authority of the Experts", 3 January 2006. Nuoroda tikrinta 2014-11-11.