Panamos karališkoji audiencija (1563–1718)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Panamos karališkoji audiencija
Audiencia y Cancillería Real de Panamá en Tierrafirme
Blank.png
1563 – 1718 Blank.png
Audencias of Viceroyalty of Peru.PNG
Panamos audiencija XVII a. vid. (Nr. 1)
Valstybė Ispanijos imperija
Vicekaralystė (nuo 1614) Peru vicekaralystė
Administracinis centras Panama

Panamos Karališkoji audiencija Tiera Firmėje (isp. Audiencia y Cancillería Real de Panamá en Tierrafirme) – Ispanijos imperijos administracinis vienetas, audiencija, egzistavęs 15631718 m. Jis apėmė dabartinės Panamos ir vakarų Kolumbijos teritorijas.

Raida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Audiencija buvo įkurta 1563 m. Pilypo II dekretu. Ji atkūrė to paties pavadinimo audienciją, panaikintą 1543 m., atskirdamas ją nuo Gvatemalos audiencijos, tačiau gerokai mažesniame plote. Šiaurėje ji ribojosi su Gvatemalos audiencija, rytuose – su Naująja Granados karalyste, o pietuose – su Kito audiencija.

Iš pradžių audiencija nebuvo priskirta nei vienai iš dviejų vicekaralysčių, ir tiesiogiai priklausė Ispanijos imperijai. Tačiau 1614 m. ji galiausiai priskirta prie Peru vicekaralystės ir tapo viena iš jos audiencijų. Ekonomiškai ji vis labiau silpo, teritoriją labai nusiaubė piratai.

Audiencija buvo panaikinta 1718 m., vykdant Burbonų reformas. Nepaisant to, kad 1717 m. iš šiaurinių vicekaralystės teritorijų suformuota Naujosios Granados vicekaralystė, Panama jai nepriskirta, o pasiliko tiesioginėje Limos valdžioje iki 1722 m., kuomet ji vėl atkurta kaip atskiras administracinis vienetas ir perduota Naujajai Granadai.