Pereiti prie turinio

Oro laivynas (Lietuvos kariuomenė)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Lietuvos kariuomenės Oro laivynas
Veikė 1920 m. rugsėjo 22 d.–1922 m. birželio 28 d.
Valstybė Lietuva
Pavaldus Kariuomenė
Vadovybė
Pasižymėję
vadai
Generolas leitenantas Juozas Kraucevičius
Lėktuvai
Atakos lėktuvai Albatros J.II
Halberstadt CL.II
Bombonešiai Friedrichshafen G.IIIa
LVG C.VI
Naikintuvai Albatros D.III
Fokker D.VII
Halberstadt CL.IV
Žvalgybiniai lėktuvai Albatros C.III
LVG C.V
LVG C.VI
DFW C.V
Halberstadt C.V
Rumpler C.I
Treniruočių lėktuvai Albatros B.II
Albatros C.I

Oro laivynas – 1920 m. rugsėjo 22 d. – 1921 m. birželio 28 d. naudotas oficialus Lietuvos kariuomenės aviacijos pajėgų pavadinimas.

Oro laivynas administraciniu ir operatyviniu atžvilgiu buvo pavaldus Generalinio štabo viršininkui, techniniu – Generalinio štabo Inžinerijos skyriaus viršininkui.[1]

Lietuvos kariuomenės Oro laivynui vadovavo generolas leitenantas Juozas Kraucevičius (1879–1964). Karo aviacijai jis iš viso vadovavo nuo 1920 m. liepos 18 d. iki 1927 m. vasario 5 d.

Lietuvos karinio oro laivyno ženklas, 1920–1921

Siekiant supaprastinti nuo 1919 m. kovo 1 d. naudotą daugiaspalvį sudėtingą Vytauto Raubos sukurtą karinės aviacijos ženklą, nuo 1920 m. lapkričio 17 d. Oro laivynas pradėjo naudoti naują ženklą (roundelį), kurį sudarė viršutinių ir apatinių sparnų išorinėse pusėse piešiamas 2 m pločio baltas ruožas skridimo kryptimi, ruožo viduryje – tamsiai raudonos spalvos stilizuotas skydas su baltu Vyčio kryžiumi ant jo. Posūkio vairas buvo dažomas baltai, ant jo vaizduojamas toks pats raudonas skydas su Vyčio kryžiumi. Atsisakyta iki tol naudotų ženklų liemens šonuose.

Šis ženklas gyvavo laikotarpiu, kai trūko tiek dažų, tiek ženklinimo tvarkos, tiek drausmės, todėl pasitakydavo, kad ant vieno LVG C VI sparno būdavo nupieštas trispalvis rombas, o ant kito sparno – raudonas skydas su Vyčio kryžiumi.[2] Lėktuvų numeracija išliko chaotiška - buvo naudojamas vokiškas lėktuvo indeksas (pvz. Alb. D.III) su tiek lietuviškais numeriais (vienaženkliais ar dviženkliais, naujai pagamintiems ar surinktiems lėktuvams), tiek ir vokiški (keturių-penklų skaitmenų numeris su gamybos metais, naudotas iš vokiečių perimtiems lėktuvams). Be šios numeracijos kai kurie lėktuvai papildomai buvo žymimi raidėmis.

Antrasis lietuviškų karinių orlaivių ženklas oficialiai galiojo iki 1921 m. balandžio 12 d., po ko ženklinimui buvo pradėtas naudoti dvispalvis (baltas su juodom linijom) Vyčio kryžius.

Aviacijos pramonė

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Lietuvos kariuomenės Oro laivyno žvalgybinis-bombonešis LVG C.VI su pirmasiais skiriamaisiais ženklais, naudotais 1919 – 1920 metais

1920 m. pabaigoje Aviacijos dirbtuvėse Kaune jų vedėjo A. Bliumentalio iniciatyva iš turėtų atsarginių ir vietoje pasigamintų dalių Oro laivyno poreikiams pagal turėtus brėžinius pradėti gaminti nelicenciniai vietoje modifikuotos vokiškos konstrukcijos karo lėktuvai. Iki 1921 m. vidurio buvo surinkta arba pagaminta:

Vėliau gamyba augo.

Iki 1920 m. rugsėjo 21 d. Lietuvos kariuomenės aviacijos pajėgos buvo vadinamos Aviacijos korpusu.

1921 m. birželio 29 d. Lietuvos kariuomenės Oro laivynas pervadintas Aviacija.

  1. Visuotinė lietuvių enciklopedija, https://www.vle.lt/straipsnis/lietuvos-karines-oro-pajegos/
  2. Pirmieji karo aviacijos lėktuvai 1919-23 m., Plieno sparnai,http://www.plienosparnai.lt/page.php?81
  3. G. Ramoška, Lėktuvai, pagaminti Kaune, Plieno sparnai,http://www.plienosparnai.lt/page.php?32
  • (EN) Gunston, Bill (1993). World Encyclopedia of Aircraft Manufacturers. Annapolis: Naval Institute Press. pp. 166.
  • (LT) Karinės oro pajėgos, Visuotinė lietuvių enciklopedija, https://www.vle.lt/straipsnis/lietuvos-karines-oro-pajegos/
  • (LT) Pirmieji karo aviacijos lėktuvai 1919-23 m., Plieno sparnai,http://www.plienosparnai.lt/page.php?81
  • (LT) Ramoška, Gytis: Lėktuai pagaminti Kaune, Plieno sparnai, https://www.plienosparnai.lt/page.php?32