Nicole Kidman

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Nicole Kidman
Tikras vardas Nicole Mary Kidman
Gimė 1967 m. birželio 20 d. (56 metai) Honolulu, Havajai
Šalis Australija
JAV
Sutuoktinis Tom Cruise (1990–2001)
Keith Urban (nuo 2006)
Vaikai 4
Aktyvumo metai 1983–dabar
Užsiėmimas aktorė · prodiuserė
Žymesni vaidmenys
Alice Harford
(„Plačiai užmerktos akys“, 1999 m.)
Grace Stewart
(„Kiti“, 2001 m.)
Satine
(„Mulen Ružas“, 2001 m.)
Virginia Woolf
(„Valandos“, 2002 m.)
Grace Margaret Mulligan
(„Dogvilis“, 2003 m.)
Apdovanojimai
Oskaras – geriausia aktorė
Valandos“ (2002 m.)
Auksinis gaublys – geriausia aktorė
„Mirti dėl“ (1996 m.)
Mulen Ružas“ (2002 m.)
Auksinis gaublys – geriausia aktorė
Valandos“ (2003 m.)
BAFTA – geriausia aktorė
Valandos“ (2002 m.)
Saturno apdovanojimas
Kiti“ (2001 m.)
Sidabrinis lokys – geriausia aktorė
Valandos“ (2002 m.)
Geriausia miniserialo aktorė
„Vietnamas“ (1988 m.)

Nikolė Kidman (angl. Nicole Mary Kidman; g. 1967 m. birželio 20 d. Honolulu, Havajai, JAV) – viena garsiausių amerikiečių-australų kino aktorių, filmų prodiuserė.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karjeros pradžia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nicole Kidman gimė 1967 m. birželio 20 d. Honolulu, JAV Havajų valstijos sostinėje. Jos tėvai – Antony David Kidman ir Janelle Ann Glenny Kidman – buvo kilę iš Australijos. Kurį laiką Nicole tėvas – psichologas ir biochemikas dirbo Vašingtono tyrimų centre, kur tyrinėjo vėžio ląstelių vystymąsi. Kai Nicole sukako 4 metai, tėvai grįžo į Australiją, kur jos tėvas gavo darbo vietą Technikos universitete.

Nuo ketverių metų Nicole pradėjo lankyti baleto pamokas. Pirmoji pažintis su vaidyba buvo, kai Nicole sukako šešeri metai ir ji suvaidino avį mokyklos teatro trupėje. Ji taip buvo susižavėjusi menu ir baletu, kad tėvai ją nuvedė į Jaunimo teatrą, o vėliau į Philip Street Theatre, kur būsimoji aktorė mokėsi vokalo ir teatro meno. Tačiau po kurio laiko Nicole teko atsisakyti mokslo: jos motina susirgo krūties vėžiu ir mergaitei teko slaugyti sergančią motiną.

Būdama 14 metų ir dalyvaudama bikinio madų demonstravimo modelių atrankoje ji susipažino su kita būsima aktore Naomi Watts, kuri vėliau tapo viena geriausių Nicole draugių.

Pirmasis Nicole pasirodymas ekrane buvo muzikiniame dainininko Pat Wilson vaizdo klipe 1983 metais. Tuo metu būsimajai aktorei buvo 15 metų. Tais pačiais metais Nicole pradėjo vaidinti televizijoje ir kine – jos pirmasis vaidmuo buvo seriale „Five Mile Creek“ ir keturiuose filmuose, iš kurių paminėtini „BMX banditai“ ir „Bush Christmas“.

1980 m. Nicole daugiausiai vaidino australietiškuose televizijos ir kino filmuose, iš kurių labiausiai žinomas miniserialas „Bankokas Hiltonas“ apie australų turistę, nuteistą mirties nuosprendžiu Tailande. Šis serialas atkreipė ne tik žiūrovų, bet ir kritikų, prodiuserių, režisierių dėmesį į jaunąją aktorę. 1989 m. Nicole Kidman suvaidino trileryje „Mirtina tyla“ (Dead Calm), finansuotame kompanijos „Warner Bros.“. Tai buvo pirmasis aktorės žingsnis į Holivudą.

Pradžia Holivude[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po sėkmės filme „Mirtina tyla“ Nicole Kidman buvo pakviesta į Holivudą, kur gavo vaidmenį filme „Griaustinio dienos“ (Days of Thunder). Filmavimo metu Nicole susipažino su kitu žymiu aktoriumi Tomu Kruzu, pažintis netrukus peraugo į romaną, o 1990 m. gruodžio 24 d. – į santuoką. Dėl Nicole Tomas Kruzas paliko savo pirmąją žmoną, taip pat aktorę Mimi Rogers. Pora kartu nusifilmavo dviejuose projektuose: dramoje „Tolimas kraštas“ (Far and Away, 1992 m.) ir Stanley Kubrick režisuotame filme „Plačiai užmerktos akys“ (Eyes Wide Shut, 1999). Netrukus po pastarojo filmo Nicole ir Tomas išsiskyrė.

1990 m. pabaigoje Nicole Kidman suvaidino keliuose filmuose, susilaukusiuose gero įvertinimo pasaulio kino teatruose – „Taikdarys“ (The Peacemaker, 1997 m.) kartu su George Clooney, komedijoje-trileryje „Praktinė magija“ (Practical Magic, 1998 m.) kartu su Sandra Bullock ir kt.

Pripažinimo laikotarpis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lūžis Nicole Kidman kūrybinėje veikloje įvyko 2001 m., kai baigėsi ilgai trukęs skyrybų su Tomu Kruzu procesas ir tais pačiais metais ekranuose pasirodė Baz Luhrmann filmas „Mulen Ružas“. Šiame miuzikle Nicole Kidman atliko pagrindinį Satin vaidmenį, jos partneris filme buvo Ewan McGregor. Savo muzikines partijas tiek Nicole Kidman, tiek Ewan McGregor atliko savarankiškai, o Nicole vaidyba ypač gerai buvo įvertinta kritikų – dėl šio vaidmens ji buvo nominuota Oskarui.

Kitas svarbus Nicole Kidman vaidmuo buvo režisieriaus Alejandro Amenábar filme „Kiti“, kuriame ji atliko Grace Stewart vaidmenį. Šis vaidmuo galutinai sutvirtino Nicole Kidman, kaip kino žvaigždės, įvaizdį, nes filmas buvo puikiai įvertintas tiek žiūrovų, tiek kritikų. Filmas uždirbo daugiau kaip 200 mln. JAV dolerių, kai jo biudžetas tebuvo 17 mln. JAV dolerių[1]. Už šį vaidmenį aktorė taip pat buvo nominuota Auksinio gaublio apdovanojimui.

2001 m. Nicole Kidman ėmėsi labai sunkaus vaidmens filme „Valandos“, kuriame suvaidino rašytoją Virginia Woolf. Už šį vaidmenį aktorė buvo apdovanota Sidabriniu lokiu (Berlyno filmų festivalis), BAFTA, Auksiniu gaubliu ir Oskaru.

Nicole Kidman, 2006 m.

2003 m. taip pat buvo sėkmingi aktorei. Ji suvaidino pagrindinį vaidmenį režisieriaus Lars von Trier filme „Dogvilis“, šis filmas taip pat buvo sėkmingas Nicole karjeroje. Tais pačiais metais Nicole Kidman suvaidino pagrindinį vaidmenį filme „Suteršta garbė“ (The Human Stain) kartu su Anthony Hopkins, kiek vėliau ekranuose pasirodė kino juosta „Šaltasis kalnas“ (Cold Mountain), kuriame Nicole vaidino kartu su Renée Zellweger ir Jude Law.

Vėlesni filmai, kuriuose vaidino Nicole Kidman, nebuvo tokie populiarūs ir sėkmingi kaip ankstesnieji. Tai filmai „Stepfordo moterys“ (The Stepford Wives, 2004 m.), „Mano žmona – ragana“ (Bewitched, 2005 m., už šį vaidmenį ji gavo Auksinės avietės įvertinimą), „Vertėja“ (The Interpreter, 2005 m.).

Ypatingo (kontroversiško) dėmesio susilaukė filmas „Gimimas“ (2004), kuris, dar neišėjęs į ekranus Venecijos filmų festivalyje, sukėlė skandalą: spaudoje pasirodė užuominų apie filmo siužetą, neva, filmo herojė mylisi su dešimtmečiu berniuku, todėl filmą iš anksto apkaltino pedofilija, o filmas JAV kino teatruose taip ir nepasirodė. Už Anos, išgyvenančios sutuoktinio mirtį ir tapusios dešimtmečio berniuko aferos auka, vaidmenį šiame filme Nicole Kidman buvo nominuota Auksinio gaublio apdovanojimui. Ši kino juosta padengė visas filmavimo išlaidas ir buvo ypač populiari Europoje[2].

Tolimesnė karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nicole Kidman filme Auksinis kompasas, 2007 m.

2006 m. rudenį Nicole Kidman nusifilmavo filme „Linksmos pėdutės“ (Happy Feet), taip pat baigė filmavimąsi filme „Invazija“.

2007 m. suvaidino filmuose „Margo vestuvėse“ (Margot at the Wedding) ir „Auksinis kompasas“ (The Golden Compass).

Nicole Kidman taip pat dalyvavo „Chanelreklamoje ir reklamavo Chanel Nr. 5 kvepalus, tačiau nuo 2008 m. gegužės 7 d. ją pakeitė kita aktorė Audrey Tautou.

Filmografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Metai Lietuviškas pavadinimas Originalus pavadinimas Vaidmuo
2012 Hemingvėjus ir Gelhorn Hemingway & Gellhorn Martha Gellhorn
2011 Suvaidink mano žmoną Just Go with it Devlin Adams
2008 Australija Australia Lady Sarah Ashley
2007 Auksinis kompasas The Golden Compass Marisa Coulter
2007 Margo vestuvėse Margot at the Wedding Margot
2007 Invazija The Invasion Carol Bennell
2006 Linksmos pėdutės Happy Feet Norma Jean (įgarsinimas)
2005 Mano žmona – ragana Bewitched Isabel Bigelow/Samantha Stephens
2005 Vertėjas The Interpreter Silvia Broome
2004 Gimimas Birth Anna
2004 Stepfordo moterys The Stepford Wives Joanna Eberhart
2003 Šaltasis kalnas Cold Mountain Ada Monroe
2003 Suteršta garbė The Human Stain Faunia Farley
2003 Dogvilis Dogville Grace Margaret Mulligan
2002 Valandos The Hours Virginia Woolf
2002 Panikos kambarys Panic Room Stephen’s Girlfriend on the Phone (įgarsinimas)
2001 Nuotaka iš Rusijos Birthday Girl Sophia / Nadia
2001 Kiti The Others Grace Stewart
2001 Mulen Ružas Moulin Rouge! Satine
1999 Plačiai užmerktos akys Eyes Wide Shut Alice Harford
1998 Praktinė magija Practical Magic Gillian Owens
1997 Taikdarys The Peacemaker Dr. Julia Kelly
1996 Damos portretas The Portrait of a Lady Isabel Archer
1996 Mirti dėl… To Die For Suzanne Stone Maretto
1995 Betmenas amžiams Batman Forever Dr. Chase Meridian
1993 Mano gyvenimas My Life Gail Jones
1992 Tolimas kraštas Far and Away Shannon Christie
1991 Flirting Flirting Nicola
1990 Griaustinio dienos Days of Thunder Dr. Claire Lewicki
1989 Mirtina tyla Dead Calm Rae Ingram
1983 BMX banditai BMX Bandits Judy

Diskografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Singlas „Come What May“ (duetas su Ewan McGregor – 2001 m. spalis)
  • Singlas „Somethin' Stupid“ (duetas su Robbie Williams – 2001 m. gruodis)
  • „Kiss“ – Nicole Kidman / Hugh Jackman – 2006 m. lapkritis („Happy Feet“ garso takelis)

Svarbiausi apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • 2003 – Oskaras – geriausia pagrindinio vaidmens aktorė – filmas „Valandos
  • 2003 – Sidabrinis lokys – geriausia aktorė – filmas „Valandos“
  • 2003 – Auksinis gaublys – geriausia aktorė – filmas „Valandos“
  • 2002 – Auksinis gaublys – geriausia aktorė – filmas „Mulen Ružas
  • 2002 – MTV Movie Awards – geriausia aktorė – filmas „Mulen Ružas“
  • 1996 – Auksinis gaublys – geriausia aktorė – filmas „Mirti dėl“ (To Die For)

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Savo pirmąjį vyrą sutiko kino juostos „Griaustinio dienos“ (Days of Thunder) filmavimo metu – tai buvo kino aktorius Tom Cruise, su kuriuo išsiskyrė 2001 m.

Kurį laiką Nicole Kidman susitikinėjo su dainininku Lenny Kravitz, o 2005 m. sutiko australų dainininką Keith Urban, su kuriuo susituokė 2006 m. birželio 25 d. Sidnėjuje (Australija)[3]. 2008 m. sausio mėn. buvo patvirtinta, kad aktorė laukiasi savo pirmagimio[4]. 2008 m. liepos 7 d. aktorei gimė duktė, kurią pavadino Sunday Rose Kidman Urban.

Aktorė užsiima ir visuomenine veikla: dalyvauja draugijose, kurių pagrindinė veikla – kova su krūties vėžiu ir beglobių vaikų priežiūra.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikicitatos

Wikiquote logo
Wikiquote logo


Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.