Plačiai užmerktos akys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Plačiai užmerktos akys
Eyes wide shut film poster.jpg
PavadinimasEyes Wide Shut
RežisieriusStanley Kubrick
Prodiuseris (-iai)Stanley Kubrick
Scenaristas (-ai)Stanley Kubrick, Frederic Raphael
VaidinaNicole Kidman
Tom Cruise
Sydney Pollack
Metai1999
ŽanrasDrama, Siurrealizmas, Erotika
Trukmė159 min.
KalbaAnglų
PlatintojasWarner Bros.
Biudžetas65 mln. dolerių (apytiksliai)
IMDb įrašas

Plačiai užmerktos akys (angl. Eyes Wide Shut) – paskutinis režisieriaus Stanley Kubrick filmas, išleistas 1999 m., po jo mirties. Paplitusios dvi nuomonės: kad Kubrikas mirė vos pabaigęs jį redaguoti (oficiali Warner Bros. pozicija), ir kad režisierius mirė nespėjęs pabaigti redaguoti ir filmas buvo išleistas nebaigtas ar bent jau ne taip baigtas, kaip jį norėtų matyti režisierius (dalis fanų ir kritikų).

Filmas remiasi austrų rašytojo Arthur Schnitzler 1926 m. novele „Sapnų novelė“ (angl. Traumnovelle).

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Plačiai užmerktos akys pasakoja apie jauną porą – perspektyvų gydytoją William Harford (Tom Cruise) ir jo žmoną Alice (Nicole Kidman). Viljamas iš seno draugo Niko atsitiktinai išgirsta apie ypatingus vakarėlius, kuriuose jis groja vargonais. Nick prasitaria ir apie slaptažodį, reikalingą norint ten patekti – Fidelio. Smalsumo vedinas, Tom Cruise veikėjas apsilanko nuošaliame name, kur vyksta vakarėlis, ir randa ten kažką panašaus į siurrealistinį kaukių balių, peraugantį į seksualinę orgiją. Randa ten ir Niką, užrištomis akimis grojantį vargonais. Paslaptinga moteris įspėja Viljamą kuo greičiau pasišalinti, kadangi jis yra dideliame pavojuje. Tačiau šis nepaklauso, ir jį greit demaskuoja: herojus nežino „vidinių namų slaptažodžio“. Vyresnysis liepia jam nusirengti, tačiau gydytoją išgelbėja ta pati anksčiau jį perspėjusi moteris. Prigąsdintas, kad tylėtų, jis paleidžiamas.

Vėliau Harfordas bando išsiaiškinti, kas tai buvo per renginys ir kas jame dalyvavo, tačiau dar labiau išsigąsta sužinojęs, kad jį gelbėjusi moteris iš vakarėlio rasta žuvusi.

Filme ne visada galima suprasti, kur veiksmas realus, o kur tik vaizduotė ar sapnas. Ši riba tarp sapno ir realybės yra dar neaiškesnė knygoje, pagal kurią pastatytos Plačiai užmerktos akys – Traumnovelle (autorius Arthur Schnitzler).

Aktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vertinimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kontroversiškai vertinamas Warner Bros. sprendimas „sušvelninti“ orgijos sceną, kompiuteriu įterpiant į ją daugiau skaitmeninių veikėjų, kurie dalinai užstotų sekso scenas. Tai buvo padaryta, nenorint gauti NC-17 („tik suaugusiems“) reitingo. Tačiau kritikai teigia, kad Kubrikui niekada nerūpėjo reitingai (pvz., Prisukamas apelsinas), o toks filmo keitimas jau keičia režisieriaus viziją, kaip turėjo atrodyti jo kūrinys.

Filmas ne kartą minėtas populiariojoje kultūroje – animaciniame seriale The Simpsons, Dan Brown knygoje Davinčio kodas ir kitur. Taip pat, video žaidime Conker's Bad Fur Day, kuriame egzistuoja labai daug nuorodų į įvairius Kubriko filmus, slaptažodis į naktinį klubą yra Fidelio.