Pereiti prie turinio

Mormaeras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kilmingųjų titulai
Šis straipsnis yra serijos
Kilmingųjų titulai dalis

Mormaeras – viduramžių Škotijos karalystės didikas, valdęs provinciją. Už mormaerus vyresnis būdavo tik karalius.

Etimologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Škotų gėlų kalbos žodis mōrmhaor yra kilęs iš mōr 'didysis' (iš sen.air. mōr, mār 'didelis, didysis') + maor 'valdytojas, senešalas'[1]
Pagal kitą aiškinimą šio žodžio pirmoji prasmė yra 'jūros lordas', kas galbūt reiškė, kad jie turėjo ginti nuo vikingų. Istorikai dar nežino, ar mormaero institucija yra gėliškos, ar piktiškos kilmės. Žodis užfiksuotas jau pasibaigus piktų laikams.
Yra manančių, kad mormaer reiškia tiesiog 'karaliukas' (gėl. ruirí ar ). Nežinoma, ar ankstyvaisiais laikais mormaero ir toisecho titulai skyrėsi ar ne. Pirmuosiuose lotyniškuose škotų raštuose toisechus vadino anglosaksų žodžiu thanus 'tanas, klano vadas'. Gali būti, kad pradžioje žodžiai thanus, comes (daugiaprasmis žodis, reiškiąs 'bendražygis', 'kovos draugas', 'vadas', 'grafas'), mormaer ir toisech reiškė praktiškai tą patį, o tik vėliau reikšmės ėmė skirtis.

Mormaerų istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmą kartą mormaero institucija paminėta šaltinyje „Annals of Ulster“, siejant su 918 m. Korbridžo mūšiu (Battle of Corbridge). Pirmojo žinomo mormaero vardas buvo Dubacan mac Indrechtaich, kuris buvo karaliaus Konstantino II (Causantín II; Constantine II) sūnaus Amlaibo (Amlaib) bendražygis. Šaltinyje „Chronicle of the Kings of Alba“ minima, kad jis žuvo 937 m. Brunanburh’o mūšyje (Battle of Brunanburh). Jis buvo minimas kaip Mormair Oengusa (Anguso mormaeras)
Dar trys mormaerai (nenurodant jų valdų) paminėti apie 976 m. šaltinyje „Annals of Tigernach“. Iki XII a. valdę provincijų mormaerai nežinomi. Vėlesnieji mormaerai lotyniškuose dokumentuose vadinami comes. Šiuo lotynišku žodžiu D. Britanijoje vadindavo erlus ir mormaerus.

Mormaero padėtis didikų hierarchijoje nėra aiški. Pvz., keli Airijos šaltiniai XIV a. Škotijos karalių Robertą I (kitaip – Robertą Briusą, Robert Bruce) pavadina žodžiu Mormaer. Aišku tik, kad terminas mormaer buvo vietinis žodis aukšto rango lordams pavadinti. Vėliau mormaerus paprastai ėmė vadinti anglišku pavadinimu erlai, nors mormaerai Škotijoje buvo pirmieji po karaliaus, taigi atitiko hercogus. Juo labiau, kad kai kurių iš jų valdos buvo labai didelės (Škotijos karalystė buvo suskirstyta į 7 mormaerų valdomas provincijas) ir atitiko hercogijas. Kai kurie autoriai mormaerus lygina su panašią padėtį užėmusiais Skandinavijos jarlais. Vėliau mormaero titulus ėmė gauti ir negėlų (prancūzų ir prancūzų – anglų) kilmės giminės, o titulas pasidarė mažiau reikšmingas, todėl vėlesnis vadinimas erlais (ar grafais, count) darosi pagrįstas. Škotijos istorikai paprastai vartoja terminą mormaer, o ne count.

Mormaerų sarašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mormaeru negalėjo pasiskelbti bet kuris tam tikrą regioną valdęs didikas, kadangi tai buvo oficialus titulas, susietas tik su tam tikromis valdomis. Todėl kai kurie labai galingi lordai (pvz., valdę Galloway, Argyll ir Innse Gall) negalėjo vadintis mormaerais.

 • Morėjaus mormaeras (Mormaer of Moray)
 • Faifo mormaeras (Mormaer of Fife), tapo Faifo erlu (Earl of Fife), o 1889 m. – Faifo hercogu (Duke of Fife)
 • Stretherno mormaeras (Mormaerm of Strathearn), tapo Stretherno erlu (Earl of Strathearn)
 • Anguso mormaeras (Mormaer of Angus), tapo Anguso erlu (Earl of Angus)
 • Atolo mormaeras (Mormaer of Atholl), 1703 m. tapęs Atolo hercogu (Duke of Atholl)
 • Buchan’o mormaeras (Mormaer of Buchan), tapęs Buchan’o erlu (Earl of Buchan)
 • Caithness’o mormaeras (Mormaer of Caithness), 1452 m. tapęs Caithness’o erlu (Earl of Caithness)
 • Carrick’o mormaeras (Mormaer of Carrick), 1186 m. tapęs Carrick’o erlu (Earl of Carrick)
 • Lotiano arba Dunbaro mormaeras (Mormaer of Lothian/Dunbar), 1138 m. tapęs erlu. Titulo pavadinimas keitės – vadinosi Earl of Lothian, Earl of Dunbar, Earl of March.
 • Lenokso mormaeras (Mormaer of Lennox), 1488 m. tapęs Lenokso erlu (Earl of Lennox), 1581 m. tapęs Lenokso hercogu (Duke of Lennox)
 • Maro mormaeras (Mormaer of Mar),
 • Mearns’o mormaeras (Mormaer of Mearns), trumpai egzistavęs, žinoma, kad buvo apie 1094 m.
 • Menteith’o mormaeras (Mormaer of Menteith), tapo Menteith’o erlu (Earl of Menteith)
 • Roso mormaeras (Mormaer of Ross), tapo Roso erlu (Earl of Ross). Išnyko 1625 m. paskutiniam erlui tapus karaliumi Karoliu I (Charles I)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. "mormaer. " Webster’s Third New International Dictionary, Unabridged. Merriam-Webster, 2002. http://unabridged.merriam-webster.com (25 Oct. 2007).[neveikianti nuoroda]