Montevidėjas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Montevidėjas
isp. Montevideo
   Coat of arms of Montevideo Department.png   
MVD Zentrum.JPG
Miesto centras
Laiko juosta: (UTC-3)
------ vasaros: (UTC-2)
Valstybė Urugvajaus vėliava Urugvajus
departamentas Montevidėjo departamentas Montevidėjo departamentas
Įkūrimo data 1726 m.
Meras Ricardo Ehrlich
Gyventojų () 1 325 968
Plotas 540 km²
Tankumas () 2 455 žm./km²
Altitudė 43 m
Tinklalapis www.montevideo.gub.uy
Commons-logo.svg Vikiteka Montevidėjas

Montevidėjas – miestas Urugvajuje, šalies pietuose, prie La Platos estuarijos. Sostinė ir didžiausias miestas, 1,27 mln. gyventojų (2005).

Miestui būdingi platūs prospektai. Tai didžiausias šalies ekonominis, administracinis ir kultūros centras. Mėsos apdirbimas, vilnos pramonė, žvejyba. Didelis jūrų uostas. Išvystyta turizmo pramonė, greta miesto gana daug kurortų.

Žymios vietos: Cerro kalva, Urugvajaus tautos didvyrio Žozė Gervazijo Artigaso (José Gervasio Artigas) mauzoliejus, buvęs įstatymų leidybos centras Cabildo, puošni katedra (1790–1804).

Montevidėjuje yra Respublikos universitetas (įkurtas 1849), Aukštesniųjų mokslų institutas (įk. 1928), nacionalinis istorijos muziejus (įk. 1900), nacionalinis dailės menų muziejus (įk. 1911).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Montevidėjų 1726 m. įkūrė ispanų gubernatorius Buenos Airėse, siekdamas apsaugoti regioną nuo portugalų invazijos iš Brazilijos, tuomet priklausiusios Portugalijai. Konkuruojant ispanams ir portugalams tarpusavyje, XIX a. pradžioje miestas priklausė tai vieniems, tai kitiems. Įsikišus britams, 1828 m. miestas tapo nepriklausomo Urugvajaus – šalies, slopinančios Argentinos ir Brazilijos konkurenciją – sostine. 18431851 m., Urugvajaus pilietinio karo metu, miestas buvo apsuptas, tačiau buvo vienas iš pagrindinių Pietų Amerikos uostų. XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje į miestą atvyko daug migrantų iš Ispanijos ir Italijos, taip pat ir Lietuvos. 1930 m. Montevidėjuje įvyko I pasaulio futbolo čempionatas, kuriame nugalėjo Urugvajaus rinktinė.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miesto pavadinimas kildinamas iš portugalų kalbos: Monte vide eu reiškia „Aš matau kalvą“ (turima omeny Cerro kalva).

Antroji miesto pavadinimo versija yra tokia. Neseniai viename iš senųjų La Platos regiono žemėlapių atkreiptas dėmesys į pakrantės kalvų žymėjimą. Esmė yra ta, kad šiaurinėje La Platos pakrantėje, nemažais atstumais viena nuo kitos, stūkso keletas gana aukštų kalvų beveik stačiais šlaitais (geologiniai reliktai). Žemėlapyje tos kalvos sužymėtos iš rytų į vakarus (ta kryptimi atplaukdavo iš Atlanto) lotyniškais skaitmenimis: „Monte I de OE“, „Monte II de OE“, t. y. „pirmas kalnas vakarų <kryptimi>“, „Antrasis kalnas vakarų <kryptimi>“.

Montevidėjaus teritorijoje esanti kalva (Cerro, ant jos stūkso nedidelė sena tvirtovė) yra šeštoji iš eilės, o ties ta vieta žemėlapyje matomas įrašas „Monte VI de OE“ („Šeštasis kalnas vakarų <kryptimi>“). Vėliau šis įrašas buvo skaitomas kaip „Montevideo“.

Miesto panorama

Montevidėjas ir Lietuva[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Į Montevidėjų pirmieji lietuviai atvyko po Pirmojo pasaulinio karo. 1929 m. čia pradėjo veikti Urugvajaus lietuvių kultūros draugija, 1932 m. – Jono Basanavičiaus lietuvių pradžios mokykla, Lietuvių klubas, kuris leido laikraštį „Urugvajaus aidas“, 1933 m. – lietuvių liaudies teatras.

19451975 m. Montevidėjuje veikė Lietuvių centras. 1946 m. įvyko Pietų Amerikos lietuvių pirmasis, 1963 m. – antrasis kongresai, 1961 m. – Pietų Amerikos lietuvių jaunimo sąskrydis. 1946–1975 m. per Montevidėjaus radiją sekmadieniais buvo transliuojamos lietuviškos laidos. 1950 m. kunigų J. Bružinsko ir V. Mikalausko iniciatyva Urugvajaus sostinėje įkurta lietuvių parapija, 1953 m. pastatyta bažnyčia. 1961 m. Montevidėjuje gyveno apie 7,5 tūkst. lietuvių, dabar – apie 2 tūkstančius.

Televizijos centras

Miestų partnerystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miestas Šalis
Buenos Airės Flag of Argentina.svg Argentina
Rosarijas Flag of Argentina.svg Argentina
La Plata Flag of Argentina.svg Argentina
Kuritiba Flag of Brazil.svg Brazilija
Bogota Flag of Colombia.svg Kolumbija
Barselona Flag of Spain.svg Ispanija
Kadisas Flag of Spain.svg Ispanija
Madridas Flag of Spain.svg Ispanija
Montevidėjas Flag of the United States.svg JAV
Kvebekas Flag of Canada.svg Kanada
Berlynas Flag of Germany.svg Vokietija
Sankt Peterburgas Flag of Russia.svg Rusija

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1930 m. Montevidėjuje vyko I pasaulio futbolo čempionatas.