Kvebekas (miestas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kvebekas
Québec
      
Kvebeko pilis
Laiko juosta: (UTC-5)
------ vasaros: (UTC-4)
Valstybė Kanados vėliava Kanada
Provincija Kvebekas Kvebekas
Rajonas Kapitale-Nationale rajonas
Įkūrimo data 1608 m. liepos 3 d.
Meras Régis Labeaume
Gyventojų (2016[1]) 705 103
Plotas 428 km²
Tankumas (2016[1]) 1 647 žm./km²
Tel. kodas 418/581
Tinklalapis [1]
Vikiteka Kvebekas
UNESCO vėliava UNESCO (angl.) (pranc.): 300

Kvebekas (pranc. Québec, angl. Quebec) – uostamiestis rytinėje Kanadoje, Kvebeko provincijos centras. Išsidėstęs prie Šv. Lauryno ir Šv. Karolio upių santakos, apie 240 km į šiaurės rytus nuo Monrealio. Tai didžiausias šalies uostas. Mieste išvystytas aptarnavimo sektorius, spaudos, tabako, aprangos, laivybos pramonė, turizmas. Dauguma gyventojų yra katalikai ir prancūzakalbiai, bet mokyklos yra ir protestantams anglams.

Mieste yra Lavalio universitetas, koncertų rūmai, Didysis teatras (Grand Théâtre), daug muziejų, bibliotekų. Karališkojoje aikštėje stovi Notre-Dame des Victoires bažnyčia (nuo 1688 m.), yra uršulių vienuolynas, seminarija, anglikonų katedra (pirmoji Kanadoje), karalikiškoji bazilika (joje palaidota daug Kvebeko vyskupų).

Kvebeko miestas pasižymi gajomis sporto tradicijomis (ledo ritulys, beisbolas, golfas ir kt.), yra daug sporto centrų (Mont Sainte-Anne centre vyksta pasaulinės slidinėjimo varžybos). Vyksta žiemos karnavalai, švenčiama Užgavėnių naktis, rugpjūčio pabaigoje vyksta Provincijos paroda.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmasis europietis, atvykęs į šias vietas, buvo prancūzų keliautojas Žakas Kartjė, kuris 1535 m. čia rado indėnų huronų kaimą Stadacona. 1608 m.[2] įkurta pirmoji pastovi prancūzų gyvenvietė, kuri daugiausia vertėsi kailių prekyba. 1629 m. Kvebeką užėmė anglai, bet 1632 m. jis vėl atiteko prancūzams. XVIII a. pretenzijų turėjo besikuriančios JAV.

1791 m. Kvebekas tapo Žemutinės Kanados (dabartinės Kvebeko provincijos) centru.

Miestai partneriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

19721995 m. mieste žaidė Kvebeko „Nordiques“ ledo ritulio klubas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. CANADA: Urban Areas and Major Population Centers, citypopulation.de
  2. Географический энциклопедический словарь, гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 204