Maikongas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Cerdocyon thous
Maikongas (Cerdocyon thous)
Maikongas (Cerdocyon thous)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Žinduoliai
( Mammalia)
Būrys: Plėšrieji žinduoliai
( Carnivora)
Šeima: Šuniniai
( Canidae)
Triba: Tikrieji šunys
( Canini)
Gentis: Cerdocyon
( Cerdocyon)
Rūšis: Maikongas
( Cerdocyon thous)
Binomas
Cerdocyon thous
Linnaeus, 1766

Maikongas, arba savaninė lapė (Cerdocyon thous) – plėšrus šuninių (Canidae) šeimos žinduolis. Tai vienintelis genties atstovas – nedidelė, panaši į šunį, pilko atspalvio lapė. Genties pavadinimas kilęs iš graikų k. žodžių kerdo (lapė) ir cyon (šuo), o rūšies epitetas thous reiškia "šakalas". Gyvūnas savo išvaizda šiek tiek panašus į šakalą. Išilgai stuburo eina juoda juosta, kuri kartais gali užimti visą nugaros paviršių. Uodegos galiukas ir ausų viršus juodos spalvos. Kojos dažniausiai tamsios. Kūnas 60-70 cm ilgio, uodega apie 30 cm ilgio. Aukšties ties gogu apie 50 cm. Svoris 5-8 kg.

Paplitęs Pietų Amerikoje nuo Kolumbijos ir Venesuelos iki Urugvajaus ir šiaurinės Argentinos. Apsigyvena miškingose ir žole apaugusiose vietose, o liūčių sezono metu aptinkamas kalnuose.

Medžioja naktį pavieniui arba rečiau poromis. Visaėdis. Minta graužikais, paukščiais, vėžlių kiaušiniais, driežais, varlėmis, dvėsena, vaisiais.

Monogamas. Per metus dauginasi du kartus. Nėštumas trunka 52-59 dienos. Vadoje būna 2-5 jaunikliai, kurie sveria 120-160 g. Jų kailis tamsiai pilkas, ant pilvo rausva dėmė. Maždaug po 35 dienų kailis tampa toks, kaip suaugusių. Jaunikliai akis atmerkia po 14 dienų, po 30 dienų jau pradeda ėsti kietą maistą. Jauikliais rūpinasi abu tėvai. Maždaug po 90 dienų jaunikliai tampa savarankiški, o lytiškai subręsta maždaug po metų.

Nelaisvėje maikongas išgyvena iki 11 metų.