Kopa (knyga)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kopa
Frank Herbert Dune LT 1.jpg

Lietuviškas leidimas - „Eridanas“, Kaunas, 2002 m., 1-a knyga

Autorius Frank Herbert
Žanras Mokslinė fantastika
Serija Kopa
UDK: 820(73)-31
Originalus leidimas
Pavadinimas Dune
Šalis JAV
Kalba anglų
Leidykla Chilton Books
Išleista 1965 m.
Formatas kietais viršeliais
Puslapių 557
ISBN: 0399128964
ISBN-13: 9780399128967
OCLC: 987983643
Pirmasis lietuviškas leidimas
Pavadinimas Kopa
Leidykla Eridanas
Išleista 2002 m.
Vertėjas Rūta Steponavičiūtė
Formatas minkštais viršeliais
Puslapių Pirma knyga: 295
Antra knyga: 284
ISBN: Pirma k.: 9955-10-033-8
Antra k.: 9955-10-034-6
ISBN-13: Pirma k.: 9789955100331
Antra k.: 9789955100348
Lietuviškame leidime padalinta į dvi knygas.

„Kopa“Frenko Herberto mokslinės fantastikos romanas, išleistas 1965 m. „Kopa“ gavo Hugo ir Nebula apdovanojimus ir yra viena garsiausių visų laikų mokslinės fantastikos knygų. Romanas sulaukė penkių tęsinių ir dviejų ekranizacijų (pirmos režisierius David Lynch), televizijos miniserialo, kompiuterinių žaidimų ir F. Herberto sūnaus Brian'o bei Kevin. J. Anderson'o parašytų knygų apie „Kopos“ priešistorę.

Lietuvių kalba romanas pasirodė 2002 m. (vertė Rūta Steponavičiūtė).

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.

Knygos veiksmas vyksta bent jau 22 000 metų vėliau nei dabar. „Senojoje Žemėje“ jau seniai nebegyvena žmonės, pasimiršo didžioji dalis istorijos, nors yra išlikę įvairių istorinių bei religinių tradicijų.

Pagrindinis romano konfliktas – politinė kova tarp trijų aristokratų giminių: imperatoriaus giminės, Atreidų ir Harkonenų. Imperatorius Šadamas IV žiūri į Atreidus kaip į keliančius pavojų jo valdžiai, nes Leto Atreidas labai populiarus Landsraade – diduomenės susirinkime. Leto Atreidui tarnauja Dankanas Aidahas, mentatas Tufiras Havatas ir – žudikas Gernis Halekas – jie rengia kovotojus, pajėgius varžytis su galingaisiais imperatoriaus sardaukarais. Imperatorius nusprendžia, kad Atreidų giminę reikia sunaikinti, tačiau jis negali rizikuoti ir pulti vieną giminę, nes tuomet kitos susivienytų prieš jį. Todėl Šadamas pasinaudoja sena nesantaika tarp Atreidų ir Harkonenų kaip priedanga.

Atreidams atiduodama Harkonams priklausiusi valdžia dykumų planetoje Arakyje, vadinamoje Kopa. Tik čia galima gauti neįkainojamos Melanžo rūdos (Spice Melange ang.). Rūda triskart pailgina gyvenimo trukmę, yra būtina navigatorių gildijai ir Bene Džeserit (lot. Bene Gesserit) seserijai. Bene Džeserit amžių amžius vykdė genetinę programą, siekdamos sukurti vyrą – Kvyzat Hadarą (hebr. Kwisatz Haderach), – kuris gebės numatyti ateitį ir turės visų savo protėvių prisiminimus. Politinę intrigą dar labiau sukomplikuoja faktas, kad ir Leto sūnus Polas Atreidas, ir barono Valdimiro Harkono paveldėtojas Feidas Rauta yra svarbios Bene Gesserit dėlionės detalės: Bene Gesserit buvo suplanavusios, kad jų narė ledi Džesika Leto Atreidui pagimdys dukterį, kurią bus galima apvesdinti su Harkono sūnumi. Tačiau Džesika įsimylėjo Leto ir pagimdė jam sūnų, taip išduodama savo seseriją.

Atvykę į Kopą, Atreidai turi susidurti su Harkonų puolimu, į kurį įsijungia ir imperatoriaus sardaukarai, persirengę Harkonų kariais. Jiems padeda išdavikas Atreidų giminėje. Leto žūva, o Polas su Džesika pasprunka į dykumą. Padedami Bene Gesserit seserų turimų sugebėjimų ir Polo talentų, jie prisijungia prie dykumos gyventojų – fremenų, kurių gyvenimas sukasi apie milžiniškus dykumos kirminus. Polas pasirodo esąs lauktasis Kvizac Haderakas. Kadaise Bene Geserit misija fremenų tautoje įdiegė religinį mitą – tai padeda Polui tapti Muad'Dibu, religiniu ir politiniu lyderiu, kuris suvienija fremenus.

Polas atkeršija už tėvą, susikauna su Feidu Rauta, priverčia Šadamą atsisakyti sosto ir tampa pirmuoju Atreidų giminės imperatoriumi.

Atreidai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atreidų šeima yra kilusi iš Kaladano planetos, kuri palaiminta beribiais vandenynais ir švelniu klimatu. Šeimos galva, kunigaikštis Leto Atreidas yra garbingas žmogus, savo pavaldinių mylimas ir visų mėgstamas. Tokie žmonės kaip jis gali tikėtis absoliutaus lojalumo. Net išdavikas kuris turėjo pristatyti kunigaikštis, atliko tai tik todėl, kad harkonai turėjo jo žmoną.

Pagrindinis atreidų kovinės technologijos atributas yra garso bangos. Jų technologijos pagalba buvo sukurtas prietaisas vadinamas Gynybos Moduliu. Pagrindinis šio ginklo principas yra vartotojo balso bangų stiprinimas ir nukreipimas taikinio link. Gynybos modulis yra viena iš priežasčių kodėl fremenai sugebėjo nugalėti visus priešus.[reikalingas šaltinis]

Atreidų elitiniai kariai yra mokinami unikalaus kovos meno, kuris leidžia jiems momentais judėti greičiau nei mato akis. Ši techniką naudoja išsisukant nuo smūgių ir šūvių.[reikalingas šaltinis]

Harkonenai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Harkonenų šeima yra kilusi iš žiauraus klimato, ugnikalniais nusėtos Giedi pirmosios planetos (Giedi Prime ang.) Visa šeima pasižymi neregėtu žiaurumu ir nežmoniškumu. Visi esantys toje planetoje išskyrus šeimos narius turi širdies jungiklius. Specialius prietaisus įmontuotus į širdį, kurie stimuliuoja širdies darbą. Baronui užsimanius paragauti šiltos žmogienos, jam užtenka patraukti už aukos širdies jungiklio ir taip sustabdomas aukos širdies darbas.[reikalingas šaltinis]

Pagrindinis jų armijos koziris yra genetinės manipuliacijos skirtos sustiprinti karius bet kokia kaina. Deja, dėl tokio požiūrio į genus, harkoniečiai gimsta apsigimę.[reikalingas šaltinis]

Visa harkoniečių politika yra paremta smurtu, baime ir teroru.

Vaizduojamas pasaulis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romane aprašomu laiku jau daug amžių yra uždrausti sudėtingi kompiuteriai: kadaise įvyko Batleriečių Džihadas, ir Oranžinių Katalikų Biblijoje buvo įsakyta: „Nedaryk žmogaus proto pavidalo mašinos“. Todėl žmonės labai išvystė savo pačių gebėjimus:

  • Mentatai išmoksta pasiekti sužadintą proto būseną, kurioje gali atlikti sudėtingus loginius skaičiavimus.
  • Prekybos Gildija turi tarpžvaigždinio transporto monopolį. Jos navigatoriai vartoja narkotiką melanžą, kad įgytų šiokių tokių galimybių numatyti ateitį ir taip galėtų saugiai vesti Gildijos laivus per kosmoso erdvę.
  • Bene Geserit – seserija, kurios narės neretai pavadinamos „raganomis“. Per tūkstančius kartų jos išsiugdė ypatingas protines ir fizines galias, kurias metų metus tobulina prana-bindu technika. Tapdama Palaimintąja Motina, Bene Geserit sesuo įgyja savo pramočių prisiminimus ir gyvenimo patirtį, tačiau ją baugina pasąmonės erdvė, kurioje glūdi vyriškosios linijos prisiminimai. Kad taptų Motina, Bene Geserit turi praeiti Agonijos išbandymą – suvartoti nuodo ir jį savo kūne pakeisti.

Svarbūs veikėjai knygoje yra fremenai – Kopos (Arakio) gyventojai, prisitaikę gyventi dykumoje. Jie moka joti milžiniškais Kirmiais ir iš jų išgauna Gyvybės Vandenį – nuodą, kuris vėliau pakeičia anksčiau Bene Geserit išbandymuose naudotus nuodus. Pakeistas Gyvybės Vanduo padeda kuriam laikui sulieti genties narių sąmones.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikiteka