David Carradine

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
David Carradine
Tikras vardas John Arthur Carradine
Gimė 1936 m. gruodžio 8 d.
Holivudas, Kalifornija
Mirė 2009 m. birželio 3 d. (72 metai) Bankokas, Tailandas
Šalis Jungtinės Amerikos Valstijos JAV
Žymesni vaidmenys
Bilas
(„Nužudyti Bilą“, 2003 m.)
Kva Čang Keinas
(„Kung fu“, 1972 m.)
Apdovanojimai
Saturno apdovanojimas – Geriausias antraplanis vaidmuo
„Nužudyti Bilą“ (2004)
Auksinio Gaublio nominacija – Geriausias antraplanis vaidmuo
„Nužudyti Bilą“ (2004)
Auksinio Gaublio nominacija – Geriausias antraplanis vaidmuo
„Šiaurė ir pietūs“ (1985)

Džonas Arturas Karadainas (angl. John Arthur Carradine; 1936 m. gruodžio 8 d. Holivude – 2009 m. birželio 3 d. Bankoke, Tailandas) – amerikiečių aktorius ir kovos menų meistras, išgarsėjęs kario vienuolio Kva Čang Keino vaidmeniu XX a. 8-ojo dešimtmečio televizijos seriale „Kung fu“.[1] Jis kilęs iš garsios aktorių šeimos. Jo karjera, apėmusi pagrindinius ir antraeilius vaidmenis teatre, televizijoje ir kine, tęsėsi daugiau kaip keturis dešimtmečius. Pagarsėjęs kaip B kategorijos filmų aktorius,[2] jis nusifilmavo daugiau kaip 100 filmų[3] ir buvo nominuotas keturiems „Auksinio gaublio“ apdovanojimams.[4] Paskutinį kartą už vaidmenį Kventino Tarantino filme „Nužudyti Bilą“.

Filmai, kuriuose jis vaidino, leisti ir po jo mirties. Karadainas sukūrė vaidmenis įvairaus žanro filmuose, pradedant siaubo, veiksmo, vesterno, kovos menų ir baigiant dramos, mokslinės fantastikos bei dokumentikos. Be aktorystės, jis taip pat užsiiminėjo muziko veikla ir režisūra. Paveiktas savo populiaraus vaidmens, jis ėmė mokytis kovos menų.[5][6] Karadaino vaikystė nebuvo stabili, jo tėvas turėjo keletą žmonų.[7] Tai atsiliepė jo paties gyvenimui, mat pats Karadainas buvo penkiskart vedęs. Jis taip pat nekartą buvo teistas už įvairias nusikalstamas veikas, dažnai susijusias su piktnaudžiavimu narkotinėmis medžiagomis.[8] Jis mirė 2009 m. birželio 3. nuo autoerotinio uždusimo.[9][10]

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karadainas gimė Holivude ir buvo vyriausias vaikas aktoriaus John Carradine ir Ardanelle McCool šeimoje.[11] Jo pusbroliai Keithas ir Robertas taip pat tapo aktoriais.

Tėvai vėliau išsiskyrė ir dar kartą susituokė. Deividas gimė antroje (iš trijų) motinos ir pirmoje (iš keturių) tėvo santuokų. Iki tol motina jau turėjo sūnų iš ankstesnės santuokos ir naujasis vyras norėjo didelės šeimos, tačiau ji patyrė keletą persileidimų bei keletą abortų be sutuoktinio žinios. Tokiose sąlygose Deividu buvo menkai rūpinamasi ir būdamas 5 jis mėgino nusižudyti pasikardamas[12]. Po šio įvykio Džono globa ėmė rūpintis tėvas.

Tėvai išsiskyrė, tačiau dar 5 metus gyveno kartu. Galiausiai santuoka nutrūko 1944 m. Tėvas paliko Kaliforniją ir pradėjo ilgai trukusią teisminę kovą dėl globos. Vėliau, tėvui dar kartą vedus ir įsikūrus Niujorke, Džonas persikėlė gyventi pas jį. Vėliau tėvas ne kartą keitė gyvenamąją vietą, o Džonas – mokyklas. Galiausiai jis vėl atsidūrė Kalifornijoje, kur baigė Oklendo vidurinę ir įstojo į koledžą. Vėliau jis mokėsi San Francisko koledže, kur studijavo dramą ir muzikos teoriją, tačiau buvo iš jo pašalintas. Tuo metu jis dažnai leido laiką su „bytnikais“ ir nors įvairiais būdas stengėsi išvengti karinės prievolės, 1960 m. buvo paimtas į tarnybą.[12] Tuo laiku jis susituokė su mokyklos laikų drauge Donna Lee Becht, su kuria 1962 m. susilaukė dukters Calistos. Kariuomenėje (tarnavo kartu su Larry Cohen, su kuriuo tapo gerais draugais) jis susidomėjo kovos menais ir aktoryste.

Karjeros pradžia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baigęs tarnybą kariuomenėje, Deividas jau buvo tvirtai apsisprendęs tapti aktoriumi. Pradžioje jis net svarstė pasikeisti pavardę, kad nebūtų siejamas su savo tėvu. 1963 m. jis debiutavo televizijoje, o po metų – ir kine, vesterne „Taggart“. Be to, jis išmėgino savo jėgas Brodvėjaus teatre ir už vaidmenį pjesėje „The Royal Hunt of the Sun“ gavo apdovanojimą už geriausią debiutą.[13]

Baigus rodyti pjesę ir pradėjus irti santuokai, Deividas persikėlė iš Niujorko į Kaliforniją, kur filmavosi trumpai rodytame seriale „Shane“. 1972 m. Deividas kartu su tuometine gyvenimo drauge Barbara Hershey nusifilmavo viename pirmųjų režisieriaus Martin Scorsese filmų „Boxcar Bertha“. Juostą prodiusavo Roger Corman, anksčiau sukūręs ne vieną filmą, kuriame vaidino jo tėvas Johnas.

1972 m. kanalas ABC pradėjo rodyti serialą „Kung Fu“, atnešusį Deividui populiarumą ir pripažinimą. Jo sukurtas pusiau europiečio, pusiau kino Kwai Chang Caine (nors aktorius neturėjo azijietiškų bruožų) personažas išpopuliarino Rytų kovos menų ir filosofijos bei Laukinių Vakarų sintezę ir tapo žymiausiu jo sukurtu herojumi. Serialas buvo demonstruojamas iki 1975 m. ir buvo nutrauktas Deividui nusprendus susikoncentruoti į vaidybinius filmus. 1986 m. jis sugrįžo prie šio personažo, suvaidinęs juostoje „Kung Fu: The Movie“. Dar kartą prie šios temos buvo grįžta 1993–97 m., kuriant serialą „Kung Fu: The Legend Continues“. Deividas suvaidino pagrindinio herojaus Caine‘o senelį, pats serialą režisavo ir prodiusavo.

Karjera kine[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po serialo „Kung Fu“, 1975 m. Karadainas suvaidino lenktynininką Frankenšteiną veiksmo filme „Death Race 2000“. Prodiuserio Rogerio Cormano juosta tapo kultine ir padėjo aktoriui atsikratyti ankstesnio personažo Caine‘o įvaizdžio. 1976 m. jis nusipelnė kritikų liaupsių už vaidmenį filme „Bound of Glory ir pelnė „Auksinio gaublio“ nominaciją. 1977 m. kartu su Liv Ullmann nusifilmavo viename iš dviejų švedų režisieriaus Ingmar Bergman filmų anglų kalba „The Touch“.

1973 m., mirus aktoriui Bruce Lee, liko šio nebaigtas scenarijus filmui „The Silent Flute“, kuriame turėjo vaidinti ir James Coburn. Scenarijus buvo perrašytas ir 1978 m. pasirodė filmas „Circle of Iron“, kuriame Karadainas atliko net 4 vaidmenis ir juostą priskyrė prie geriausių savo darbų.[14][15]

1980 m. pasirodė vesternas „Jojantys iš toli“, kuriame su Deividu vaidino ir jo pusbroliai Keithas bei Robertas. Filmas unikalus tuo, kad, be Karadainų, vaidmenis jame sukūrė dar keli broliai: Stacy ir James Keach, Dennis ir Randy Quaid bei Christopher ir Nicholas Guest.

9-ajame ir 10-ajame XX amžiaus dešimtmečiuose Karadaino karjera nebuvo sėkminga, nors jis nuolat filmavosi įvairiuose televizijos ir kino filmuose. Vis tik 1985 m. vaidmuo mini seriale apie JAV pilietinį karą „North and South“ pelnė jam „Auksinio gaublio“ nominaciją. 1997 m. jis gavo savo žvaigždę Holivudo žvaigždžių alėjoje.

2003 m. režisierius Quentin Tarantino pakvietė Karadainą į savo dviejų dalių filmą „Nužudyti Bilą“. Šiam vaidmeniui Deividas buvo antrasis pasirinkimas po to, kai jame vaidinti atsisakė Warren Beatty.[16] Kultine tapusi juosta pelnė aktoriui keletą apdovanojimų nominacijų ir vėl atkreipė į jį kitų režisierių dėmesį.

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karadainas ne kartą turėjo bėdų su teisėsauga dėl narkotikų ir alkoholio vartojimo. Šeštajame dešimtmetyje, gyvendamas San Franciske, jis buvo suimtas dėl policijos pareigūno užpuolimo. 1967 m. pirmą kartą suimtas dėl marihuanos laikymo, 1984 ir 1989 m. sulaikytas neblaivus prie vairo.

Netrukus po to, kai 1960 m. buvo pašauktas į kariuomenę, Deividas vedė Donną Lee Becht, su kuria buvo pažįstamas nuo studijų Oklende. Kol būsimasis aktorius tarnavo Fort Eustis, žmona gyveno Virdžinijoje. 1962 m. balandį jiems gimė duktė Calista. Deividui nusprendus siekti aktorius karjeros ir įsikūrus Niujorke, santuoka pradėjo irti. 1968 m. jiedu oficialiai išsiskyrė ir Deividas grįžo į Kaliforniją.

1969 m., kuriant juostą „Heaven with the Gun“, jis susipažino su aktore Barbara Hershey ir kartu pragyveno iki 1975 m. 1972 m. jie susilaukė sūnaus Free (šis suaugęs pakeitė vardą į Tomą), tačiau santykiai nutrūko Deividui susižavėjus aktore Season Hubley, su kuria jis filmavosi seriale „Kung Fu“. Jiedu susižadėjo, tačiau niekada nesusituokė.

1977 m. jis vedė Lindą Anne Gilbert, buvusią grupės „The Byrds“ gitaristo Roger McGuinn žmoną. 1978 m. jiems gimė duktė Kansas, tačiau santuoka baigėsi skyrybomis.

1986–97 m. jis buvo vedęs Gail Jensen, o 1998–2001 m. susituokęs su Marina Anderson.

2004 m. jis vedė 24 metais jaunesnę našlę Annie Bierman, su kuria pragyveno iki mirties 2009 m.

Mirtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2009 m. birželio 4 d. Deividas Karadainas buvo rastas negyvas viešbučio Bankoke numeryje, kuriame jis gyveno juostos „Stretch“ kūrimo metu. Policijos pranešime teigiama, kad aktorius buvo rastas nuogas pasikoręs vonios kambaryje. Nors pradžioje buvo įtariama savižudybė, vėlesnis tyrimas šią versiją paneigė. Oficialiai paskelbta mirties priežastis – „autoerotinis uždusimas“[17]

Po šio įvykio buvusios Karadaino žmonos Gail ir Marina viešai papasakojo apie Deivido pomėgį žaisti seksualinius žaidimus, tarp jų ir „self-bondage“, kas paskatino kalbas apie galimai netyčinę mirtį sekso metu.

Aktorius palaidotas Los Andžele, Forest Lawn Memorial Park memorialiniame parke.

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Auksiniai gaubliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Metai Apdovanojimų kategorija Filmas arba serialas Rezultatas
1974 Geriausias dramos aktorius „Kung Fu“ Nominacija
1977 Geriausias kino aktorius „Bound of Glory“ Nominacija
1986 Geriausias antrojo plano aktorius TV filme ar mini seriale „North and South“ Nominacija
2005 Geriausias antrojo plano aktorius Nužudyti Bilą Nominacija

Kiti apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Metai Apdovanojimas Apdovanojimų kategorija Filmas arba serialas Rezultatas
1973 Emmy Geriausias serialo aktorius „Kung Fu“ Nominacija
1974 TP de Oro Geriausias užsienio aktorius „Kung Fu“ Nominacija
1976 National Board of Review Geriausias aktorius „Bound of Glory“ Nominacija
1977 New York Film Critics Circle Awards Geriausias aktorius „Bound of Glory“ Nominacija
1998 Golden Boot Awards Laimėjo
2004 Capri Laimėjo
2005 Saturno apdovanojimas Geriausias antrojo plano aktorius Nužudyti Bilą“ II dalis Laimėjo
Online Film & Television Association Nominacija
Online Film Critics Society Awards Nominacija
Satelito apdovanojimas Nominacija
Action of Film International Film Festival Laimėjo
2010 Malaga International Week of Fantastic Cinema Specialus apdovanojimas „Kandisha“ Laimėjo


Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „David Carradine family seeks FBI forensic experts help“. Associated Press Entertainment News. Suarchyvuotas originalas 2009-06-11. Nuoroda tikrinta 2010-02-05.
 2. http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/8083479.stm
 3. „David Carradine“. The Daily Telegraph. 2009-06-04. Nuoroda tikrinta 2009-06-04.
 4. „HFPA Awards Search, Nominations & Wins“. Hollywood Foreign Press Association. Suarchyvuotas originalas 2012-08-03. Nuoroda tikrinta 2009-06-04.
 5. Arnold, Laurence (2009-06-04). „David Carradine, Star of T.V.'s Kung Fu, dies at 72“. Bloomburg.com. Nuoroda tikrinta 2009-06-04.
 6. Carradine, David (1997). Spirit of the Shaolin. Charles E. Tuttle. ISBN 0804817510.
 7. Carradine, David (1995). Endless Highway. Journey.
 8. Windeler, Robert.Getting It Together. (1977-03-21) People Magazine, Vol.7 No.11
 9. „David Carradine Autopsy: Died by Asphyxiation - ABC News“. Abcnews.go.com. 2009-07-02. Nuoroda tikrinta 2014-02-28.
 10. „Carradine Had Rope Around Genitals: Thai Police“. 2009-06-05.
 11. „David Carradine Biography (1936–)“. Filmreference.com. Nuoroda tikrinta 2008-06-06.
 12. 12,0 12,1 David Carradine Biography. FOX. Updated 2009-06-04
 13. „Theatre World Awards, 1965–66“. Nuoroda tikrinta 2009-06-04.
 14. Searle, Robert (2009-07-14) Circle of Iron Blu-ray Review, thehdroom.com
 15. Carradine, David and Moore, Richard „Circle of Iron DVD Extra Feature Commentary“
 16. David Carradine Biography at IMDb.com
 17. Orloff, Brian. David Carradine Died of Accidental Asphyxiation Archyvuota kopija 2009-08-31 iš Wayback Machine projekto.. (2009-02-09) People

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]