David Lynch

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Deividas Linčas Kanuose, 2001

Deividas Linčas (angl. David Keith Lynch; g. 1946 m. sausio 20 d. JAV) – pasaulinio garso kino ir televizijos režisierius, aktorius, menininkas, dizaineris, muzikos kūrėjas. Gimė Misuloje (Missoula, Montanos valstija, JAV).

Jo filmai dažnai apibūdinami kaip siurrealistiniai. Vienas iš skiriamųjų šio režisieriaus kūrybos bruožų – ypatinga muzikos ir vaizdo dermė, kurios poveikis apibūdinamas kaip hipnotinis.[reikalingas šaltinis]

 KWrite icon.svg  Šio puslapio ar jo dalies stilius neatitinka Vikipedijos kalbos standartų.
Jei galite, pakoreguokite stilių (kiek įmanoma – moksliniu stiliumi). Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.

Lietuvoje Davidas Lynchas plačiai žinomas kaip televizijos serialo Tvin Pykso miestelis (angl. „Twin Peaks“) kūrėjas. Šis serialas buvo vienas iš pirmųjų, rodytų jau nepriklausomos Lietuvos eteryje. Davidas Lynchas drauge su serialo koautoriumi scenaristu Marku Frostu detektyvinę melodramą pavertė siurrealizmo bomba. Siaubo ir mistikos elementai muilo operų mėgėjus privertė susigūžti po antklode. Serialas sulaužė ne vieną tabu, atvirai vaizduodamas dalykus, kurie buvo neįsivaizduojami televizijos eteryje. „Tvin Pykso miestelis“ įdarbino savo žiūrovus: užversdamas įvairiausiais ženklais, simboliais, užuominomis ir kitokia informacija, serialas kvietė žiūrovą savarankiškai atsirinkti pelus nuo grūdų, suprasti, kas reikšminga, o kas – tik pokštas. Šis serialas ne tik atrodė nematytai, bet ir skambėjo negirdėtai. Serialo kūrėjai palaidojo muilo operų tradiciją, kurioje foninės melodijos atliko primityvių, vienareikšmiškų signalų funkciją. Tvin Pykse muzika pati yra veikėja, neduodanti ramybės prie šeimos židinio išsidrėbusiam vartotojui. „Tvin Pykso“ neįmanoma apibūdinti tokiomis kategorijomis kaip rimta/nerimta, liūdna/juokinga, grožis/kičas, ironija/patosas, vaikiška/brandu, šiuolaikiška/retro, ramybė/nerimas, 1980/1950. Daugeliui amerikiečių, pripratusių prie greito maisto, „Tvin Pyksas“ atrodė per lėtas, neįkandamas ir sunkiai virškinamas. Tarp pagyrų, kurias serialui skyrė televizijos ir kino kritikai, buvo ir tokių kaip „stebuklas, kuris amžiams pakeis televiziją“.

Filmografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikiteka