Pereiti prie turinio

Kofanai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kofanai
Ekvadoro kofanas
Ekvadoro kofanas
Gyventojų skaičius ~3000
Populiacija šalyse Kolumbijos vėliava Kolumbija: 1567
Ekvadoro vėliava Ekvadoras: 990
Kalba (-os) kofanų, ispanų
Religijos krikščionybė (katalikybė), prigimtinė tikyba
Giminingos etninės grupės tamai, pichao, sionai, makunai, koregvachai ir kt. tukano

Kofanai (isp. cofán, kofán, sav. A’i) – indėnų tauta, gyvenanti šiaurės vakarų Amazonijoje: pietų Kolumbijoje (Putumajo dep.) ir šiaurės Ekvadore (Sukumbijoso prov.), tarp Putumajo intako Gvamueso ir Napo intako Agvariko. Populiacija apie 3000 žmonių. Kofanų kalba (a’ingae) laikoma atskira, nors galbūt tolimai susijusi su tukanų, chibarų ir čibčų kalbomis. Taip pat paplitusi ispanų kalba. Pagal tikybą – Romos katalikai. Kultūriškai artimi tukanams.

XX a. antroje pusėje kofanų žemės Ekvadore buvo nuniokotos dėl naftos gavybos, kurią vykdė amerikiečių bendrovė „Chevron“.

Tradiciškai verčiasi kapline-lydimine žemdirbyste (manijokai, kukurūzai, bananai, tabakas, jamsai), medžiokle (su ietimis ir pučiamaisiais vamzdžiais), žvejyba (su kabliuku, harpūnu, nuodais), rankiojimu (moterų veikla). Pagrindiniai amatai – puodų lipdymas, audimas (moterų), pynimas (vyrų).

Kofanės pardavinėja suvenyrus

Kofanų kaimas padriko išdėstymo, jį sudaro iki 10 namų užimanti bendruomenė, vadovaujama šamano („kurako“), nors jį iš dalies išstūmė valdžios paskiriamas seniūnas. Būstas statomas ant polių, sienos – iš persikinės palmės ir bambuko stambrių, stogas dvišlaitis, palmių lapų.

Vyriški rūbai dabar daugiausia kreoliniai, nors seniau buvo ilgi marškiniai be rankovių, šventėmis – siuvinėti; nosis ir ausis puošė spalvotomis plunksnomis. Moterys devi ilgus sijonus ir per petį permestą bei aplink juosmenį susuktą audeklą.

Kofanų šeima mažoji arba didžioji. Giminės linija, panašu, vedama pagal tėvą. Dalijasi į egzogamines brolijas. Paplitęs tektonimijos paprotys (tėvus vadina pagal vaiko vardą; šiam susituokus – pagal kitą vyriausią vaiką). Iš dalies išlikusi tradicinė mitologija ir tikyba, šamanizmas.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Кофан,Энциклопедия «Народы и религии мира». Москва: Большая Российская Энциклопедия, 1999.