Kalėjimo bėgliai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.
 Crystal Clear action spellcheck.png  Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti.
Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan.
Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą.
PrisonBreak.jpg
Žanrasveiksmo trileris
Kūrėjas (-ai)Paul Scheuring
VaidinaDominic Purcell
Wentworth Miller
Michael Rapaport
Amaury Nolasco
Wade Williams
Robert Knepper
Jodi Lyn O'Keefe
Sarah Wayne Callies
William Fichtner
Kilmės šalisFlag of the United States.svg JAV
Sezonų skaičius5
Serijų skaičius90
Gamyba
Prodiuseris (-iai)Marty Adelstein
Neal H. Moritz
Dawn Olmstead
Brett Ratner
Paul Scheuring
Matt Olmstead
Kevin Hooks
Michael Pavone
Trukmė42 minutės
Transliacija
Originalus kanalasFOX
Originalus laikotarpis2005 m. rugpjūčio 29 d. – 2017 m. gegužės 15 d.
Išorinės nuorodos
Tinklalapis

Kalėjimo bėgliai (angl. Prison Break) – amerikiečių dramos serialas sukurtas Paul Scheuring TV kanalui FOX. Serialo siužeto linija sukasi aplink du brolius: Lincoln‘ą Burrows‘ą (Dominic‘as Purcell‘is) ir Michael‘ą Scofield‘ą (Wenthworth‘as Miller‘is). Burrows‘ui skiriama mirties bausmė, už nusikaltimą, kurio jis nepadarė, todėl Scofield‘as sukuria planą kaip padėti broliui ištrūkti iš kalėjimo. Kartu su kūrėju Paul‘u Scheuring‘u serialą kūrė ir režisavo Matt‘as Olmastead‘as, Kevin‘as Hooks‘as, Marty‘is Adelstein‘as, Dawn‘as Parouse‘as, Neal‘as H. Mortiz'as ir Brett‘as Ratner‘is, režisavęs bandomąjį epizodą. Serialo teminė muzika sukurta Ramin‘o Djawadi‘o 2006 m. serialas buvo nominuotas Vakariniuose „Emmy“ apdovanojimuose. [1]

2003 m. FOX atmetė TV serialą rūpindamasi dėl jo perspektyvos ir žiūrimumo, tačiau augant panašaus tipo serialų „Dingę“ ir „24“ žiūrimumui, 2004 m. FOX priėmė sprendimą remti šio serialo gamybą ir transliuoti jį savo kanale. Pirmasis sezonas sulaukė daugiausiai teigiamų atsiliepimų iš kritikų ir visuotinio publikos pripažinimo. [2]Taip pat serialas buvo toks sėkmingas, jog nors pirmajame sezone buvo planuota rodyti 13 serijų, siužetas buvo pratęstas dar 9-omis. Antrasis sezonas taip pat sulaukė daug teigiamų vertinimų, tačiau šį kartą dalis kritikų laikėsi nuomonės, jog serialas užsitęsė ir tapo nebelaukiamas.[3]

2005 m. Kalėjimo bėgliai buvo nominuoti „Auksinio gaublio“ (Golden Globe) apdovanojimuose „Geriausių dramos TV serialų“ kategorijoje, o 2006 m. „Žmonių pasirinkimo apdovanojimuose“ (People's Choice Award) serialas laimėjo apdovanojimą „Mėgstamiausios naujos TV dramos“ kategorijoje. JAV visi penki serialo sezonai buvo išleisti ir DVD formatu bei tarptautiniu mastu „Blu-ray“.

Serialo sėkmė įkvėpė trumpus video mobiliems telefonams, vaizdo žaidimus, taip pat mobiliesiems telefonams buvo sukurta išskirtinė serija – „Kalėjimo bėgliai: nekaltumo įrodymas“. Serialo tema buvo išleistas specialus žurnalas ir netgi su siužetu susijęs romanas.

Ketvirtasis kalėjimo bėglių sezonas į žiūrovų ekranus sugrįžo 2009 m. balandžio 17  dieną, po vidurio sezono pertraukos.[4] Buvo ištransliuoti 6 paskutiniai epizodai. Dvi papildomos serijos pavadinimu: „Senasis kamuolys ir grandinė“ bei „Laisvi“ vėliau buvo transformuoti į atskirą seriją pavadinimu „Paskutinis pabėgimas“. Veiksmas šioje dalyje perkeliamas į laiką prieš paskutinę matytą sceną ir yra skirtas užbaigti ir išaiškinti nebaigtas siužeto linijas.

2016 metų sausį buvo FOX paskelbė apie naująjį penktąjį Kalėjimo bėglių sezoną. Devynių serijų sezono premjera įvyko 2017 m. balandžio 4 d. 2018 m. sausį FOX patvirtino, jog yra 6 serialo sezono kūrimo užuomazgų[5], tačiau 2019 m. rugpjūtį buvo pranešta, jog serialo atgaivinti nežadama, o ir 2020 m. patvirtinta, jog vieną pagrindinių serialo herojų įkūnijantis W. Miller‘is į serialą sugrįžti nežada.[6]

Nuo 2006 metų serialas rodytas Lietuvoje, per TV3 kanalą.

SERIALO SEZONŲ APŽVALGA[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sezonas Serijų skaičius Originalus transliavimo laikas per FOX
Pradėta transliuoti Baigta transliuoti
1 22 2005 m. rugpjūčio 29 d. 2006 m. gegužės 15 d.
2 22 2006 m. rugpjūčio 21 d. 2007 m. balandžio 2 d.
3 13 2007 m. rugsėjo 17 d. 2008 m. vasario 18 d.
4 22 2008 m. rugsėjo 1 d. 2009 m. gegužės 15 d.
„Paskutinis pabėgimas“ 2009 m. gegužės 27 d.
5 9 2017 m. balandžio 4 d. 2017 m. gegužės 30 d.

1 SEZONAS[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmasis sezonas sukasi aplink Lincoln‘o Burrows‘o išgelbėjimą iš kalėjimo, į kurį jis pateko apkaltintas JAV viceprezidentės Caroline‘os Reynolds brolio Terrence‘o Steadman‘o nužudymu. Lincoln‘ui yra skiriama mirties bausmė, o jos laukti jis yra siunčiamas į Fox River įkalinimo įstaigą. Lincoln‘o brolis, nuostabus statybos inžinierius, Michael‘as Scofield‘as, įsitikinęs, jog Lincoln‘as yra nekaltas sugalvoja įmantrų pabėgimo iš kalėjimo planą. Norėdamas taip pat patekti į Fox River kalėjimą Michael‘as įvykdo apiplėšimą, kurio dėka atsiduria arčiau brolio – kalėjime. Fox River‘yje vykdydamas pabėgimo planą ir apsimesdamas, jog turi pirmos grupės diabetą ir siekdamas kasdien patekti į kalėjimo ligoninę Michael‘as susidraugauja su kalėjimo daktare Sara Tancredi. Supratusi, jog Lincoln‘as yra nekaltas tyrimo imasi ir advokatė, nuo vaikystės brolių draugė esanti Veronica Donovan. Ji pradeda tyrimą, padėsiantį įrodyti Lincoln‘o nekaltumą. Deja, šiam tyrimui trukdo slaptieji agentai priklausantys organizacijai „Kompanija“. Pasirodo, Kompanija ir yra atsakinga dėl Lincoln‘o pakišimą, esą dėl jo tėvo Aldo Burrows‘o turėtų ryšių su šia organizacija. Serialo finale pasinaudoję galimybe išsikasti tunelį po kalėjimu broliai kartu su kitais 6 kaliniais: Fernando‘u Sucre, Thodore‘u „T-Bag“ Bagwell‘u, Benjamin‘u Miles‘u „C-Note“ Franklin‘u, Davin‘u „Tweener“ Apolkiu, John‘u Abruzzi‘iu ir Charles‘u „Haywire“ Patoshnik‘u pabėga ir tampa Fox River aštuntuku.

2 SEZONAS[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sezonas pradedamas veiksmu vykstančiu aštuonios valandos po pabėgimo. Veiksmas sukasi apie aštuonių pabėgėlių likimą. Serialo kūrėjas Paul‘as Scheuring‘as serialo antrąjį sezoną apibūdina kaip „Bėglys“ (amerikiečių filmas „The Fugitive“) padaugintas iš aštuonių ir sako, jog tai galėtų būti antroji „Didysis pabėgimas“ (amerikiečių filmas „The Great Escape“) [7]dalis. Antrajame sezone bėgliai išsiskirsto ir bėga per šalį siekdami savo tikslų. Kalėjimo prižiūrėtojas Brad‘as Bellick‘as yra atleidžiamas iš pareigų ir nusprendžia pagauti nusikaltėlius siekdamas už šią užduoti gauti siūlomą pinigų sumą. Keletas bėglių susijungia ir leidžiasi į pinigų paiešką, apie kuriuos sužinojo iš kalėjime buvusio Charles‘o Westmoreland‘o. Federalinis agentas Alexander‘as Mahone‘is yra paskiriamas sugauti visus aštuonis bėglius, tačiau pasirodo, jog ir jis dirba „Kompanijai“, kuri nurodo sugavus bėglius nužudyti. Kai Sara sužino, jog jos tėvas, gubernatorius Frank‘as Tancredi‘is, yra nužudomas, susitinka su Michael‘u norėdama kartu su broliais nuversti prezidentę ir „Kompanijos“ narę Caroline Reynolds. Kad užtikrintų brolių saugumą Sara leidžiasi suimama ir stoja prieš teismą. Bylos nagrinėjimo metu teisme pasirodo slaptasis agentas Paul‘as Kellerman‘as dirbęs „Kompanijai“ ir prezidentei. Dėl jo parodymų Sarai ir Lincoln‘ui kaltinimai yra panaikinami. Pusė pabėgėlių yra nužudyti arba sulaikyti, tačiau broliams pavyksta pasiekti Panamą. Michael‘as, T-Bag‘as, Mahone‘is ir Bellick‘as yra sulaikomi Panamos valdžios ir įkalinami federaliniame Sonos kalėjime.  

3 SEZONAS[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Trečiame serialo sezone veiksmas sukasi apie Michael‘ą įkalintą Sonoje ir jam padėti Panamoje besistengiantį Lincoln‘ą. Sona – kalėjimas saugomas tik iš išorės. Sargybos viduje nebeliko dėl kilusių riaušių. Kaliniai aprūpinami tik vandeniu ir maistu ir turi savarankiškai juo pasidalinti. Aplinką stebi ginkluoti sargybiniai, kurie šauna iškart pamatę bėglį. Sezone Lincoln‘as susisiekia su Gretchen Morgan (Kompanijos darbuotoja, atsakinga už veiklą Panamoje), kuri pagrobė jo sūnų LJ ir Sarą (Michael‘o mylimąją). Lincoln‘as sužino, kad „Kompanija“ nori, jog Michael‘as iš Sonos išlaisvintų James‘ą Whistler‘į. Sezone Michael‘as ir Whistleri‘is planuoja ir bando pabėgti iš kalėjimo, taip pat Michael‘as jaudinasi dėl brolio turinčio susidoroti su „Kompanijos“ atstove Gretchen Morgan. Sucre gauna darbą kalėjime, kad galėtų padėti Michael‘ui pabėgti. Lincoln‘as bando išgelbėti nelaisvėje laikomus LJ ir Sarą, tačiau Gretchen kaip grasinimą nesikišti jam atsiunčia Saros galvą dėžėje. Sezonas baigiasi Michael‘o, Whister‘io, Mahone‘io ir dar vieno kalinio Luis pabėgimu. Kalėjime jie palieka kitus savo bendrininkus T-bag‘ą ir Bellick‘ą. Kalėjimo sargybinis išsiaiškina Sucre tapatybę ir jis pasodinamas į Soną vos tik po draugų pabėgimo. LJ ir Sofia (Whistler‘io mergina taip pat sučiupta dėl garantijos) yra iškeičiami į Whistler‘į, o Michael‘as siekia atkeršyti Gretchen dėl Saros mirties.

4 SEZONAS[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

4 sezone istorija sukasi aplink JAV nacionalinio saugumo departamento agento Don‘o Self‘o siekį gauti Kompanijos slapčiausią prietaisą – Silę. Nors bėgliai iš kalėjimo tapę draugais ir komanda mano, jog Silė yra Kompanijos „juodoji knygelė“, vėliau paaiškėja, jog joje yra informacija kaip pagaminti pažangų atsinaujinančios energijos elementą pakeisiantį pasaulį. Pirmojoje sezono pusėje komanda bando gauti korteles, kurios padės atrakinti Silę ir ją pavogti.

Sezone išsiaiškinama, jog Sara yra gyva, Bellick‘as paaukoja savo gyvybę dėl Silės gavimo, o Self‘as dirba kaip dvigubas agentas su tikslu gauti Silę sau ir parduoti ją už didžiausią atlygį. Lincoln‘as sutinka prisidėti prie Kompanijos, jog jie atliktų operaciją sergančiam Michael‘ui. Po operacijos Kompanija apsiima Michael‘o gydymui, o jis sužino, kad jo motina Christina yra ne tik gyva, bet ir Kompanijos agentė taip pat norinti parduoti Silę. Sezono pabaigoje veiksmas vyksta Majamyje, kur Silė lieka Michael‘o komandos rankose, Kompanijos generolas yra pasodinamas į kalėjimą, o Sara nušauna Christiną.

Priešpaskutinėje serijoje Sara perka gėles Panamoje kartu su sūnumi Michael‘u ir kartu su Lincoln‘u, Sucre ir Mahone‘iu aplanko Michael‘o kapą. Paskutinė serija yra įvardijama kaip TV filmas „Kalėjimo bėgliai: Paskutinis pabėgimas“ („Prison Break: The Final Break). Serijoje rodoma kas nutiko laiko tarpe nuo Kompanijos žlugimo iki Michael‘o mirties. Vaizduojama, kaip Sara patenka į kalėjimą už Christinos nužudymą. Generolas ir T-Bag‘as kalėjime susitinka vienoje kameroje, tačiau Generolas nori nužudyti Sarą ir siūlo, tam padariusiam $100,000 premiją. Tačiau, Michael‘as sugalvoja planą, kaip išlaisvinti Sarą, bet pasiaukoja žinodamas, kad ankščiau ar vėliau mirs nuo atsinaujinusio auglio smegenyse.

5 SEZONAS[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2015 m. birželį FOX pranešė, jog Kalėjimo bėgliai sugrįžta į ekranus.[8] Tęsinyje veiksmas vyksta praėjus 7 metams po paskutinių įvykių. Nepaisant to, jog Michael‘as serialo pabaigoje mirė, generalinė FOX direktorė Dana Walden teigė, jog tęsinys logiškai ir įtikinamai paaiškins, kodėl personažai liko gyvi.[9] 2016 m. sausį buvo paskelbta, jog sezone buvo 9 serijos. 2016 m. kovą buvo patvirtinta, jog Sarah Wayne Callies, Amuary‘is Nolasco, Robert‘as Knepper‘is, Rockmond‘as Dunbar‘as ir Paul‘as Adelstein‘as vėl pasirodys seriale. Filmavimas prasidėjo 2016 m. balandį Vankuveryje, taip pat tokiuose Maroko miestuose kaip Rabatas, Kasablanka ir Uarzazatas. Sezono premjera įvyko 2017 m. balandžio 4 d.

AKTORIAI IR PERSONAŽAI[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Seriale „Kalėjimo bėgliai“ visuose sezonuose yra tiek pagrindiniai nesikeičiantys aktoriai, tiek kviestiniai. Pirmame sezone yra 10 pagrindinių aktorių – visų jų veiksmas yra Fox River.[10] Antrajame sezone yra 9 pagrindiniai aktoriai – trys personažai iš serialo pasitraukia, vienas iš šalutinių tampa pagrindiniu ir pristatomas naujas vienas pagrindinių herojų. Trečiasis sezonas pristato 3 naujus personažus – du iš jų Sonos kaliniai.[11]

Daugiausiai pasikeitimų įvyksta dėl personažų mirties. Serialo kūrėjas Paul‘as Scheuring‘as aiškina, jog vienų iš pagrindinių veikėjų mirtys priverčia auditoriją jaudintis dėl personažų ir sumažina siužetą, kuris būtų kuriamas apie jų likimą pabėgus iš kalėjimo.[12] Tik tu personažai – Michael‘as Scofield‘as ir Lincoln‘as Burrows‘as pasirodo kiekvienoje serialo serijoje.

o   Dominic‘as Purcell‘is vaidinantis Lincoln‘ą Burrows‘ą:[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lincoln‘as vidurinės nebaigęs ir neteisingai dėl JAV viceprezidentės brolio Terence‘o Steadman‘o žmogžudystės mirties bausme nuteistas vyras. Purcell‘is buvo pasamdytas vos 3 dienos prieš pradedat filmavimus. Jis paskutinis prie komandos prisijungęs aktorius. Atrankoje Dominic‘as dalyvavo, kai vis dar turėjo Tommy Ravetto vaidmenį seriale „Šiaurinis krantas“ (North Shore). Kadangi dirbo John‘ui Doe aktorius turėjo malonius santykius su FOX, dėl šios priežasties aktorius gavo bandomąjį Kalėjimo bėglių scenarijų. Pirmas įspūdis neįtikino serialo kūrėjo Scheuring‘o, jog aktorius tinkamas šiam vaidmeniui, esą atrankoje Purcell‘is dalyvavo su šukuosena ir stipriu įdegiu. Nepaisant to, dėl puikių aktorinių sugebėjimų Dominic‘as gavo vaidmenį. Pirmą filmavimo dieną Purcell‘is pasirodė nuskusta galva. Šis poelgis pribloškė Scheuring’ą – du pagrindiniai serialo aktoriai idealiai atitiko personažus.

o   Wentworth‘as Miller‘is vaidinantis Michael‘ą Scofield‘ą:[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Michael‘as yra Lincoln‘o brolis (jo pavardė – mamos mergautinė pavardė). Prieš visą savo laiką paskirdamas brolio bylai Michael‘as buvo statybų inžinierius. Norėdamas išgelbėti brolio gyvybę Michael‘as sukuria sudėtingą ir įmantrų planą kaip pabėgti iš kalėjimo. Interviu metu serialo kūrėjas Paul‘as Scheuring‘as pripažino, jog dauguma aktorių, kurie norėjo gauti šį vaidmenį bandė vaidinti labai paslaptingus, tačiau tai buvo per daug lėkšta ir netikra. Likus savaitei iki serialo kūrimo pradžios Miller‘is pasirodė atrankoje ir sužavėjo Scheuring‘ą savo pasirodymu – jis buvo pasamdytas sekančią dieną.

o   Amaury Nolasco vaidinantis Fernando Sucre:[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sucre su Michael‘u susidraugauja Fox River‘yje – ten jie gyveno vienoje kalėjimo kameroje. Sucre tikslas – ištrūkti iš kalėjimo ir grįžti pas mylimąją, kuri laukiasi jo vaikelio. Iš pradžių aktorius galvojo, jog tai vienas iš tų serialų, kurio TV kanalas nelabai norėjo. Nolasco pripažino, kad skaityti jam visai nepatinka, tačiau jis buvo sužavėtas serialo scenarijumi, kuris anot jo turi daug netikėtų siužeto vingių. Aktorius pripažino, jog labai jaudinosi prieš paskutinę šio vaidmens atranką – jaudulys dar labiau padidėjo, kai serialo kūrėjas Paul‘as Schuering‘as pasakė, jog Nolasco yra jo geriausias pasirinkimas. Vėliau, aktorius gavo vaidmenį.

o   Robert‘as Knepper‘is vaidinantis Theodore‘ą „T-Bag‘ą“ Bagwell‘ą:[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

T-Bag‘as visuose 5 sezonuose įkūnija gudrų, žiaurų, manipuliuojantį psichopatą, dažniausiai nevertinamą jį supančių žmonių. T-Bag‘as padarys viską, kad pasiektų savo tikslą.

o   Robin Tunney vaidinanti Veronicą Donovan (1 – 2 sezonai):[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Veronica yra Lincoln‘o ir Michael‘o vaikystės draugė, advokatė, Michael‘o reikalavimu priėmusi sprendimą peržvelgti Lincoln‘o bylą. Ji tampa Lincoln‘o advokate ir pirmajame sezone yra viena pagrindinių veikėjų. Taip pat Veronica vaidina pirmajame antrojo sezono epizode.

o   Peter‘is Stormare vaidina Jonh‘ą Abruzzi (1 – 2 sezonai):[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dėl savo – Čikagos mafijos lyderio – praeities, J. Abruzzi Fox River‘yje turi didelį autoritetą. Jis sutinka prisidėti apie Michael‘o pabėgimo plano ir parūpinti privatų lėktuvą po pabėgimo nugabensiantį kalinius į saugią vietą – vietoj to Michael‘as jam išduoda Abruzzi priešo, Otto Fibonacci slėptuvę. Personažas reguliariai pasirodo pirmojoje pirmojo sezono pusėje, sezono pabaigoje ir antrojo sezono pradžioje.

o   Marshall‘as Allman‘as vaidinantis Lincoln‘ą „L.J.“ Burrows‘ą jaunesnįjį (1 – 4 sezonai):[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

L.J. yra paauglys Lincoln‘o Burrows‘o sūnus, kuris yra stipriai paveikiamas tėvo nuosprendžio mirties bausme. Jis priverstas slėptis, nes tampa žmonių, norinčių, jog Lincoln‘as būtų negyvas, taikiniu.

o  Wade‘as Williams‘as vaidinantis Brad‘ą Bellick‘ą (1 – 4 sezonai):[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bellick‘as yra aukščiausias pareigas einantis Fox River kalėjimo prižiūrėtojas. Perskaitęs bandomąjį serialo scenarijų Wade‘as Williams‘as dėl savo 4 metų dukros nenorėjo įkūnyti, pasak jo, žiauraus ir niekingo personažo. Tačiau, Williams‘o vadybininkas įtiko aktorių dalyvauti atrankoje ir jis gavo Bellick‘o vaidmenį.

o  Sarah Wayne Callies vaidina Sarą Tancredi (1 – 2 ir 4 – 5 sezonai):[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sara yra Fox River kalėjimo daktarė ir gubernatoriaus, susijusio su Lincoln‘o pasodinimu į kalėjimą, Fank‘o Tancredi dukra. Ji pradeda jausti simpatiją Michael‘ui, todėl prisideda prie jo pabėgimo. Galiausiai Sara prisideda prie bėglių. S. W. Callies buvo pirmoji aktorė, kurią prodiuseriai pasirinko kaip tinkamiausią šiam vaidmeniui.

o  Paul‘as Adelstein‘as vaidinantis Paul‘ą Kellerman‘ą (1 – 2 ir 4 – 5 sezonai)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kellerman‘as pristatomas kaip slaptasis agentas dirbantis JAV viceprezidentei. Jo užduotis užtikrinti, jog Lincoln‘o Burrows‘o egzekucija pavyktų sklandžiai. Kaip vienas pagrindinių veikėjų Kellerman‘as vaizduojamas 1 ir 2  sezonuose.

o   Rockmond‘as Dunbar‘as vaidinantis Benjamin‘ą Milles‘ą „C-Note‘ Franklin‘ą (1 – 2 ir 4 – 5 sezonai):[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ilgėdamasis savo šeimos „C-Note“ šantažuoja Michael‘ą siekdamas prisidėti prie pabėgimo komandos. Kaip pagrindinis veikėjas Franklin‘as vaizduojamas 1 ir 2 sezonuose.

o   William‘as Fichtner‘is vaidinantis Alexander‘į Mahone‘į (2 – 4 sezonai):[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Antrame sezone Mahone‘is seriale vaizduojamas kaip FTB agentas, kurio užduotis sugauti bėglius. Agentas intelektualiai prilygsta Michael‘ui. 3 sezone jis yra įkalintas Sonoje kartu su Michael‘u ir galiausiai tampa jo sąjungininku 4 sezone.

o   Chris‘as Vance‘as vaidinantis James‘ą Whistler‘į (3 – 4 sezonai)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Whistler‘is yra įkalintas Sonoje dėl mero sūnaus nužudymo. Personažas tampa vienu pagrindinių veikėjų 3 sezone, taip pat vaidina 1-oje 4 sezono serijoje.

o   Robert‘as Wisdom‘as vaidinantis Norman‘ą „Lechero“ St. John‘ą (3 sezonas):[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vienas pagrindinių veikėjų 3 sezone. Lechero yra Sonos kalinys valdantis kalėjimą kaip diktatorius. Laisvėje jis buvo Panamos narkotikų „baronas“.

o   Danay Garcia vaidinanti Sofia Lugo (3 – 4 sezonas):[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sofia 3 sezone pristatoma kaip Whistler‘io mergina. 4 sezono pradžioje ji pradeda susitikinėti su Lincoln‘u Burrows‘u.

o   Jodi Lyn O‘Keefe vaidinanti Gretchen Morgan (3 – 4 sezonai):[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prisistačiusi kaip „Susan B. Anthony“, Gretchen yra „Kompanijos“ agentė turinti užtikrinti sklandų James‘o Whistler‘io pabėgimą iš Sonos kalėjimo.

o   Michael‘as Rapaport‘as vaidinantis Donal‘ą Self‘ą (4 sezonas):[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

4 sezone Self‘as yra pristatomas kaip JAV nacionalinio saugumo departamento specialusis agentas, kuris susivienija su bėglių komanda ir siekia nuversti „Kompaniją“.

o   Mark‘as Feuerstein‘as vaidinantis Jacob‘ą Anton‘į Ness‘ą (5 sezonas):[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

5 sezone Jackob‘as yra naujasis Saros vyras ir ekonomikos profesorius, kuris kaip paaiškėja vėliau yra CŽV agentas atsakingas už Michael‘o dingimą.

o  Inbar‘a Lavi vaidinanti Shebą (5 sezonas):[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasipriešinimo prieš Islamo valstybę lyderė Jemene seriale pasirodo, kaip „C-Note“ draugė ir Lincoln‘o mylimoji

o  Augustus Prew‘as vaidinantis David‘ą „Whip“ Martin‘ą (5 sezonas):[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Michael‘o kalėjimo kameros draugas ir partneris 5 sezone. Taip pat jis yra „T-Bag‘o“ neteisėtas sūnus.

SERIALO GAMYBA[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

SUMANYMAS[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Originali mintis Kalėjimo bėgliams – vyras specialiai patenka į kalėjimą, norėdamas padėti kažkam pabėgti – serialo kūrėjui Paul‘ui Scheyring‘ui buvo pasiūlyta prodiuserio Dawn‘o Parouse‘o – jis norėjo prodiusuoti veiksmo serialą. Nors Scheuring‘as manė, jog tai gera mintis, tuo pačiu jis buvo suglumęs – kas imsis tokios užduoties ir kaip šią idėją paversti perspektyviu TV serialu. Tuomet kilo mintis – sukurti neteisingai apkaltinto brolio personažą ir prasidėjo darbas kuriant siužetą ir personažus. 2003 m. jis prasitarė apie idėją FOX, tačiau jie minties nepalaikė – FOX jaudinosi ar serialas sulauks ilgalaikio žiūrimumo. Vėliau Scheuring‘as idėją siūlė ir kitiems TV kanalams, tačiau jie manė, jog siužetas labiau tinkamas filmui – ne serialui. Vėliau buvo svarstyta serialą daryti 14 mini serijų formatu – šia užduotimi susidomėjęs buvo Steven‘as Spielberg‘as, prieš imdamasis „Pasaulių karo“ („War of the Worlds‘) projekto. Remiantis dideliu panašių serialų – „Dingę“ („Lost“)  ir „24“ – populiarumu, 2004 m. FOX nusprendė prodiusuoti serialą. Bandomasis epizodas buvo nufilmuotas praėjus metams nuo tada kai Scheuring‘as parašė scenarijų.[13]

FILMAVIMAS[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžioji dalis pirmojo sezono buvo nufilmuota Čikagoje ir aplink. 2002 m. uždarytas Joliet kalėjimas tapo Kalėjimo bėglių filmavimo aikštele – Fox River kalėjimu. Lincoln‘o kameros, ligonines ir kalėjimo kiemo scenos buvo nufilmuotos Joliet‘e. Tariamai, Lincoln‘o kamera buvo ta, kurioje kalėjo serijinis žudikas John‘as Wayne Gacy. Ne vienas komandos narys atsisakė užeiti į šią kamerą, nes tikėjo, jog ji gali būti apsėsta. Kitos filmavimo vietos įskaitant kalėjimo kamerų bloką kalėjime buvo pastatyti – kameros buvo daug didesnės nei realiame kalėjime, norėta turėti daugiau vietos tiek aktoriams, tiek filmavimo kameroms. Išorinės scenos buvo filmuojamos aplink Čikagą, Vudstoką, ir Joliet kalėjimą. Filmavimai vyko ir tarptautiniame O‘Haro oro uoste, Toronte, Ontarijuje (Kanada). Ilinojaus valstijoje vienos serijos „pagaminimas“ kainavo maždaug 2 milijonus JAV dolerių. Vien tik 2005 m. Kalėjimo bėgliai atsiejo per 24 milijonus dolerių.

2006 m. birželio 15 d. pradėtas filmuoti antrasis sezonas. Veiksmas dėl tinkamos vietovės, arti ir užmiestis ir miestas, vyko Dalase, Teksase. Pasirinkti 30 km spinduliu nuo Dalaso nutolę miesteliai: Little Elm, Mineral Wells ir Mckinney. Buvo tikėtasi, jog šio sezono gamybai bus išleista per 50 milijonų JAV dolerių. Paskutiniai 3 sezono epizodai buvo filmuojami Pensacoloje, Floridoje – ten bandyta atkurti Panamą. Nufilmuoti kiekvieną seriją užtruko 8 dienas, o viena serija kainavo maždaug 1,4 milijonus dolerių.

Trečiasis sezonas buvo nufilmuotas Dalase – vienos serijos biudžetas buvo 3 milijonas dolerių. Keletas scenų, kurioje Lincoln‘as ir Gretchen derasi vėl pabėgimo iš Panamos kalėjimo, buvo nufilmuota Panamos miesto rajone – Casco Viejo. Ketvirtajam sezonui veiksmas buvo perkeltas į Los Andželą.[14]

MUZIKA[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Teminę bei foninę kiekvienos serijos muziką sukūrė kompozitoriaus Ramin‘as Djawadi‘s. Djawadi‘s[15] ir Ferry‘is Corsten‘as sukūrė teminės muzikos remiksą pavadinimu „Kalėjimo Bėglių Tema (Ferry Corsten Pabėgimo Mix‘as). Jis kaip singlas 2006 m. buvo išleistas „FOX MUSIC“.[16]

FORMATAS[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kalėjimo bėglių formatas yra panašus į serialo „24“. Tai serialui sukurta nuoseklios istorijos struktūra. 2009 m. TV kritikų asociacijos narys Kevin‘as Reilly‘is žurnalistus patikino, kad serialas pasibaigs kartu su 4 sezonu. Mažėjant serialo reitingams Reilly‘is tikino, jog mažėja kūrėjų kūrybiškumas: „Serialas išsisėmė, atėjo tas metas, kai jauti, jog visos istorijos jau papasakotos ir norisi stiprios pabaigos“. Nepaisant to, po serialo pabaigos Reilly‘is buvo pozityvus: „Pabaigta buvo labai gera. Supratau, jog tai pabaiga, tai buvo šokiruojanti ir stulbinanti idėja.“[17]

TATUIRUOTĖ[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ant Michael‘o kūno matomą tatuiruotę sukūrė Tom‘as Berg‘as, o ją pagamino Tinsley Transfers. Užtruko maždaug 5 valandas, kol tatuiruotė atsidurdavo ant Wentworth‘o Miller‘io kūno. Tose scenose, kur aktorius dėvėjo marškinėlius, tatuiruotė buvo dedama tik matomose vietose.[18]

APDOVANOJIMAI IR NOMINACIJOS[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tik pradėjus rodyti serialą pirmosios 13 serijų buvo tokios sėkmingos, jog buvo nominuotos pirmajam apdovanojimui. 2005 m. Žmonių pasirinkimo apdovanojimuose (People's Choice Awards) serialas buvo nominuotas Mėgstamiausios naujos TV dramos kategorijoje. Nors tąkart apdovanojimas nebuvo laimėtas, visai netrukus 2006 m. sausį jis atsidūrė Kalėjimo bėglių komandos rankose, kai nurungė visus konkurentus toje pat kategorijoje kaip ir pernai. Taip pat 2006 m. serialas pasirinktas 2 nominacijom 63 Auksinio gaublio apdovanojimuose (63rd Golden Globe Awards); „Geriausia TV drama“ ir „Geriausias TV dramos aktorius (nominacija skirta Wentworth‘ui Miller‘iui). 2006 m. Televizijos kritikų acosiacijos apdovanojimuose (Television Critics Association Awards) serialas buvo vėl buvo nominuota „Geriausia nauja drama“ kategorijoje.

 1. "2006 Emmy Nominations: Outstanding Original Main Title Theme Music". Academy of Television Arts and Sciences. Archived from the original on July 10, 2011. Retrieved February 22, 2011.
 2. "Prison Break: Season 1". Metacritic. Archived from the original on August 25, 2010. Retrieved December 10, 2008.
 3. "Prison Break". Rotten Tomatoes. Retrieved May 20, 2020.
 4. Fernandez, Maria Elena (January 14, 2009). "Fox's Kevin Reilly says it's ready to set 'Prison Break' free". Los Angeles Times. Archived from the original on April 3, 2009. Retrieved January 16, 2009.
 5. Abrams, Natalie (January 4, 2018). "Fox developing 'new iteration' of Prison Break". Entertainment Weekly. Retrieved January 8, 2018.
 6. Fernandez, Maria Elena (January 14, 2009). "Fox's Kevin Reilly says it's ready to set 'Prison Break' free". Los Angeles Times. Archived from the original on April 3, 2009. Retrieved January 16, 2009.
 7. "Dallas Welcomes Hit Television Series" (Press release). Dallas Film Commission. May 15, 2006. Archived from the original on July 16, 2011. Retrieved January 17, 2007
 8. Ausiello, Michael (June 2, 2015). "Prison Break Limited Series In Development at Fox". TVLine. Archived from the original on June 3, 2015. Retrieved June 2, 2015
 9. Andreeva, Nellie (August 6, 2015). "'Prison Break' Sequel Limited Series A Go At Fox". Deadline.com. Archived from the original on August 7, 2015. Retrieved August 6, 2015.
 10. "Prison Break: Season 1". IGN. Archived from the original on December 27, 2008. Retrieved December 22, 2008.
 11. "Prison Break: Season 3". IGN. Archived from the original on December 28, 2008. Retrieved December 22, 2008
 12. Wyatt, Edward (August 20, 2006). "In Prison Break, an Actor's Job Is Never Safe". The New York Times. Archived from the original on October 19, 2007. Retrieved September 13, 2007.
 13. "Into the heart of darkness". The Age. January 26, 2006. Archived from the original on July 20, 2009. Retrieved July 19, 2009.
 14. Sayres, Scott (February 12, 2007). "Incentives Would Draw More Film, TV Productions". Fox 4 News. Archived from the original on May 6, 2008. Retrieved January 16, 2009.
 15. "Prison Break (Original Television Soundtrack)". Amazon.com. Archived from the original on September 5, 2016. Retrieved December 13, 2007.
 16. "Prison Break (Original Television Soundtrack)". Amazon.com. Archived from the original on September 5, 2016. Retrieved December 13, 2007.
 17. Dos Santos, Kristin (January 14, 2008). "Prison Break Is Ending". E!. Archived from the original on January 16, 2009. Retrieved January 14, 2009
 18. Prison Break: Season One – "Beyond the Ink" featurette (DVD). 20th Century Fox. August 8, 2006.