Kasablanka

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kasablanka
الدار البيضاء
Boulevard de Paris, Casablanca.jpg
Paryžiaus bulvaras Kasablankos centre
Laiko juosta: (UTC+0)
Valstybė Maroko vėliava Marokas
Regionas Didžioji Kasablanka
Gyventojų (2010) 5 550 000
Plotas 324 km²
Tankumas (2010) 17 130 žm./km²
Tinklalapis [1]
Commons-logo.svg Vikiteka Kasablanka

Kasablanka (arba Dar al Beida; isp. Casablanca) – miestas vakarų Maroke, didžiausias šalies miestas ir uostamiestis, esantis prie Atlanto vandenyno.[1] 3,14 mln. gyventojų (2005). Tai vienas iš pagrindinių Šiaurės Afrikos verslo centrų. Gera transporto infrastruktūra: geležinkeliai, automagistralės, tarptautinis Mahometo V oro uostas, vienas iš didžiausių pasaulyje dirbtinis jūrų uostas. Didžioji dalis Maroko eksporto ir importo pereina pro Kasablanką. Pagrindinės eksporto prekės: grūdinės kultūros, oda, vilna, fosfatai.

Kasablanka yra taip pat ir pagrindinis šalies pramonės centras: čia gerai išvystyta žuvies (t. p. konservų), miltų, baldų, statybinių medžiagų, stiklo, tabako pramonė. 1976 m. čia įkurtas Hasano II universitetas, taip pat yra didžioji Hasano II mečetė.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Viduramžiais miestas klestėjo ir buvo vadinamas Anfa. 1468 m. jį sugriovė portugalai, tačiau 1515 m. jie patys ir atstatė, pavadindami Casa Branca. 1755 m. miestą ištiko stiprus žemės drebėjimas (1755 m. Lisabonos žemės drebėjimas), po kurio miestas vėl buvo atstatytas. 1781 m. Marokui pasirašius prekybos sutartį su Ispanija, miestas pavadintas Casa Blanca. 1907 m. Kasablanką okupavo prancūzai, kuriems valdant miestas sparčiai išaugo, o modernus miestas buvo pastatytas aplinkui senąjį maurų miestą.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miestas nors ir turėjo gana daug pavadinimų, bet pradedant XV a. jis visą laiką vadinamas „baltuoju namu“: portug.: casa branca, isp. casa blanca:, arab.: dar al bayda.

Švietimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Kasablanka (Casablanca), ad Dar al Beida (ad Dār al Baydā). Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. IX (Juocevičius-Khiva). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2006. 519-520 psl.