Jurgis Janavičius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Jurgis Vincas Janavičius (1926 m. birželio 28 d., Aleksandrijoje2012 m. balandžio 18 d., Sidnio priemiestyje Manly) – Australijos lietuvių prozininkas ir poetas, dailininkas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1944 m. baigė Šiaulių gimnaziją. Prie tėviškės artėjant Antrojo pasaulinio karo frontui, su tėvais pasitraukė į Vokietiją. Freiburge jis pradėjo studijuoti ekonomiką, o 1948 m. Janavičių šeima persikėlė gyventi į Australiją. Kartu su kitais dviem broliais dirbo upės Varagambos užtvankos statyboje, 1951–1952 m. studijavo istoriją Sidnio universitete. 1953 m. vedė dailininkę keramikę Jolantą Garolytę, su kuria augino tris vaikus: Paulių, Viktoriją ir Marikę. Baigęs hidrografijos mokslus, išvyko į Papua Naująją GvinėjąPurario ir Striklando upių baseinuose vykdė tyrimo ir matavimo darbus.

Savo brolio, žinomo lietuvių rašytojo Vytauto Stepono Janavičiaus, įtakoje susidomėjo literatūra. Savo kūrybą publikavo australiečių spaudoje („Australian Letters“, „Art and Literature“). 1971 m. suredagavo ir išleido V.Mykolaičio–Putino laiškus seseriai Australijon. Tais pačiais metais išėjo ir jo pirmoji eilėraščių rinktinė anglų kalba, po metų – antroji. Kūrė ir lietuviškai, eiles spausdino išeivių spaudoje („Pradalgėje“, „Aiduose“, „Literatūros lankuose“, „Metmenyse“); Australijos lietuvių poetų rinktinėje. Gyvendamas Sidnyje, kartu su žurnalistu ir poetu Juozu Almiu Jūragiu 1970–1973 m. leido periodinį spausdinį „Poezijos ir prozos lakštai“. Iš viso išėjo šeši literatūriniai numeriai, po to leidyba nutrūko. Jau gerokai vėliau, Nepriklausomoje Lietuvoje išleista J.Janavičiaus novelių rinktinė.

Savo pėdsakus jis paliko ir vaizduojamajame mene. Keliaudamas po Papua Naująją Gvinėją drobėje fiksavo gamtos peizažus, 1964 m. kartu su geologu Kaziu Kemežiu Kamberoje surengė pirmąją parodą. J.Janavičius pasireiškė ir karikatūros srityje, jo darbus savo puslapiuose talpino australiečių žurnalai „Aspect“ ir „Outrider“. 1976 m. Sidnyje surengta pirmoji Jurgio Janavičiaus fotografijų paroda. Joje buvo eksponuojamas užfiksuotas Naujosios Gvinėjos aborigenų gyvenimas, o po penkerių metų atidarytoje parodoje – Sidnio ir Europos miestų vaizdai. 1981 m. išėjęs į pensiją, du metus studijavo dailę Sidnio universitete. Tuo metu sukurti tapybos darbai skirti pašėlusiam miesto gyvenimui. Kartu su žmona Jolanta 1995 m. savo kūrybą eksponavo Vilniaus „Vartų“ ir „Lietuvos aido“ bei Kauno M. K. Čiurlionio galerijose. 1998 m. grafikos ir tapybos darbų parodą surengė Šiaulių „Laiptų“ galerijoje.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Journey to the Moon: Poems 1962–1970, 19 71
  • Vinco Mykolaičio-Putino laiškai Australijon Sesei Magdalenai–Slavėnienei ir jos šeimai 1957-1967 / Jurgis Janavičius (leidėjas), 1971
  • Umph, 1972
  • Terra Australis / Australijos lietuvių poezijos rinkinys/, 1972 m. (Paskelbta penkiolika J.Janavičiaus eil.)
  • Joseph's coat: an anthology of multicultural writing/​ edited by Peter Skrzynecki. Published Sydney, N.S.W.: Hale and Iremonger, 1985 (Paskelbti keli J.Janavičiaus eil.)
  • Tada ir mes. Laiškai iš Australijos– Vilnius: Tyto alba, 2001

Kūryba periodikoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]