Julianas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Julianas
Romos imperatorius
JulianusII-antioch(360-363)-CNG.jpg
Konstantinų dinastija
Gimė 331 m.
Konstantinopolis
Mirė 363 m. birželio 26 d. (~32 metai)
Mesopotamija
Tėvas Julijus Konstantas
Motina Bazilina
Sutuoktinis (-ė) Elena
SPQRomani.svg
Romos imperatorius
Valdė 361-363 m.
Pirmtakas Konstancijus II
Įpėdinis Jovianas
Commons-logo.svg Vikiteka JulianasVikiteka

Flavijus Klaudijus Julianas (Flavius Claudius Iulianus; 331 m. lapkričio 6 d. – 363 m. birželio 26 d.) – Romos imperatorius iš Konstantinų dinastijos 361–363 m. Paskutinis Romos imperijos valdovas pagonis, krikščionių autorių dar vadinamas Julianu Atskalūnu.

Gimė 331 m. lapkričio 6 d. Konstantinopolyje. Krikščionių Julijaus Konstancijaus ir Bazilinos sūnus, Konstantinų dinastijos pradininko Konstancijaus I Chloro anūkas. Jo motina kilusi iš Mažosios Azijos graikų.

Įgijęs purpurą, Julianas pradėjo valstybės religinę pertvarką, kuria buvo ketinama atkurti prarastą Romos stiprybę. Jis palaikė helenistinio politeizmo kaip valstybinės religijos atkūrimą. Jo įstatymai buvo nukreipti į turtingus ir išsilavinusius krikščionis, o jo tikslas buvo ne sunaikinti krikščionybę, bet išguiti religiją iš "valdančiųjų imperijos klasių - panašiai kaip budizmas buvo nustumtas į žemesnes klases atgaivinus Konfucijanizmą 13 amžiaus Kinijoje".

362 vasario 4 d. Julianas paskelbė įsaką užtikrinti religijos laisvę. Įsakas skelbė, kad visos religijos yra lygios prieš įstatymą ir kad Romos imperija turi grįžti į savo pradinę religinę eklektiką, pagal kurią Romos valstybė nerėmė jokios religijos savo provincijose. Tačiau praktiškai ji tai darė siekdama pagonybės atkūrimo krikščionybės sąskaita.

Savo Tolerancijos įsaku 362 Julianas paskelbė apie pagoniškų šventyklų atnaujinimą, konfiskuotų šventyklos nuosavybių restituciją ir grąžinimą iš tremties disidentų krikščionių vyskupų. Pastarasis buvo tolerancijos įvairiems religiniams požiūriams pavyzdys, tačiau jis taip pat gali būti vertinamas kaip Juliano bandymas skatinti skilimus ir padalinimus tarp skirtingų krikščioniškų sektų, nes konfliktas tarp konkuruojančių krikščionių sektų buvo gana aštrus.

Juliano religija buvo ir pagoniška, ir filosofinė; Jis tradicinius mitus laikė alegorijomis, kuriose senovės dievai buvo filosofinio dieviškumo aspektai. Pagrindiniai Išlikę šaltiniai yra jo darbai karaliui Helijui ir Dievų Motinai, kurie parašyti kaip panegirikos, o ne teologijos veikalai.

Nors yra aiškūs panašumai suį kitomis vėlyvos Antikos religijomis, yra neaišku į kurią yra labiausiai panaši. Teurgijos jis mokėsi iš Maksimo Efesiečio, Jamblicho studento. Jo sistema yra šiek tiek panaši į Plotino neoplatonizmą. Polymnia Athanassiadi atkreipė dėmesį į jo santykius su mitraizmu, nors lieka ginčytina ar jis buvo inicijuotas į tai. Tam tikri jo mąstymo aspektai (pavyzdžiui, jo pagonybės reorganizavimas su vyriausiais kunigais, ir jo fundamentalus monoteizmas) gali rodyti krikščionišką įtaką. Kai kurie iš šių galimų šaltinių mūsų nepasiekė, ir visi jie įtakoja vienas kitą, kas sukuria papildomai sunkumų.

Pasak vienos teorijos (G.W. Bowersock), Juliano pagonybė buvo labai ekscentriška ir netipiška, nes jis buvo stipriai įtakotas ezoteriško požiūrio į Platono filosofiją, kartais įvardyjamo kaip teurgija, o taip pat kaip neoplatonizmo. Kiti (Rowland Smith) teigia, kad Juliano filosofinė perspektyva nėra nieko neįprasta to meto "kultūringui" pagoniui, ir, bet kuriuo atveju, Juliano pagonybė neapsiribojo vien tik filosofija, ir jis buvo giliai atsidavęs tiems patiems dievams ir deivėms kaip ir kiti to meto pagonys.

Dėl savo neoplatoniško išsilavinimo Julianas pripažino žmonijos sukūrimą, kaip aprašyta Platono Timėjuje. Julianas rašo: "kai Dzeusas nustatė visko tvarką, krito nuo jo švento kraujo lašai, o iš jų, kaip sakoma, kilo žmonių rasė." Toliau jis rašo: "tie, kurie turėjo galią sukurti tik vieną vyrą ir vieną moterį, galėjo sukurti daug vyrų ir moterų iš karto .... ". Jo nuomonė skirtinga krikščionių tikėjimui, kad žmonija kilusi iš vienos poros, Adomo ir Ievos. Kitur jis ginčija kilmę iš vienos poros, pažymėdamas, pavyzdžiui, "Kaip stipriai skiriasi savo kūnais vokiečiai ir Skitai nuo Libių ir Etiopų."

Krikščionių istorikas Sokratas Scholastikas buvo tos nuomonės, kad Julianas tikėjo esąs Aleksandras Didysis "kitame kūne" dėka sielų transmigracijos", pagal Pitagoro ir Platono mokymą".

Juliano dieta sakoma buvo daugiausia daržovių pagrindu.

Prieš galilėjiečius[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ioulianou autokratoros ta sozomena, 1696

Kūrinys neišlikęs, rankraštis buvęs graikų kalba. Jį savo paneigime „Prieš Julianą Apostatą“ komentuodamas Juliano žodžius ištisai pacitavo Aleksandrijos patriarchas šv. Kirilas. Šio paneigimo yra išlikę dešimt knygų, kuriose atpasakota trečdalis viso Juliano kūrinio. Taip pat išlikę nemažai antros ir trečios knygos fragmentų. Juliano veikalas laikomas vienu svarbiausių prieš krikščionybę nukreiptų kūrinių.

Julianas, kaip Epiktetas, visada vadina krikščionis galilėjiečiais, nes jis nori pabrėžti, kad tai buvo vietos “žvejų tikėjimas", o gal būt priminti savo skaitytojams, kad "iš Galilėjos joks pranašas nėra kilęs" ir tuo pačiu tikslu jis Kristų vadina "Nazariečiu”. Jo traktato pagrindinis tikslas parodyti, kad Senajame Testamente nėra krikščionybės įrodymų, taigi kad krikščionys neturi teisės savo mokymą traktuoti, kaip judaizmo tąsą. Jo požiūris yra filosofo, kuris atmeta vienos mažos sektos pretenziją sukurti universalią religiją. Jis kalba su pagarba apie hebrajų Dievą, žavisi žydų drausmę, jų aukojimais ir jų draudimu tam tikrų maisto produktų, priešpastato žydus prieš krikščionis, ir priekaištauja pastariesiems dėl Mozės Įstatymo atsisakymo. Tačiau jis priešpriešina pavydų, išskirtinai "ypatingą" (μερικός) hebrajų Dievą su universaliais Graikijos dievais, kurie neapriboja savo dėmesio smulkia ir nesvarbia pasaulio dalimi. Juliano darbuose yra išsibarsčiusios nuorodos, beveik visada niekinančios galilėjiečius, bet jo formalus išpuolis prieš jų tikėjimą ir neatitikimą Raštams, kurį jis pažadėjo 55 laiške Photinui, eretikui, nebuvo pateiktas plačiajai visuomenei, kuriai jo žodžiais jis skirtas, kol jis paliko Antiochiją išžygiuodamas į Persiją ankstyvą 363 pavasarį. Jis tikriausiai sudarė jį Antiochijoje sekančią žiemą. Galbūt jis niekada nebuvo baigtas, nes tuo metu Julianas turėjo daug rūpesčių. Jis buvo parašytas trijose knygose, bet išlikę fragmentai yra beveik vien tik iš I knygos. Penktame amžiuje Kirilas Aleksandrietis laikė traktatą ypatingai pavojingu, ir teigė, kad jis sukrėtė daug tikinčiųjų. Jis įsipareigojo paneigti jį polemikoje, kurios apie pusę išliko, ir iš Kirilo darbe esančių Juliano citatų Neumannas meistriškai rekonstravo dideles traktato dalis. Kirilas buvo pertvarkęs Juliano paskubomis rašytą polemiką, siekdamas išvengti pasikartojimų ir pareikšti panašius dalykus kartu. Be to, jis sako, kad jis praleido Kristaus užgauliojimus ir tokius klausimus, kurie gali užteršti krikščionių protus.

Juliano argumentai prieš krikščionišką doktriną nelabai skiriasi nuo tų, kurie naudojami antrajame šimtmetyje Celsas, o trečiame Porfirijaus; bet jo tonas yra panašesnis į Celso, nes jis ir Celsas skirtingai nuo Porfiriaus yra panašiai nusivylę krikščionių religijos priešininkai. Užsiimantys tokio tipo diskusijomis vėl ir vėl naudoja tuos pačius ginklus. Origenas paneigia Celsą, o Kirilas paneigia Julianą, maždaug tais pačiais terminais. Abi pusės turėjo sofistinį išsilavinimą, mokiusi laisvai skolintis iš Platono, pulti oponento taisykles arba taisyklių nebuvimą, atkreipti dėmesį į varžovų įsitikinimų neatitikimus ir ignoruoti  savo pačių silpnas vietas.

Savo užduočiai Julianas buvo gerai parengtas savo krikščionių mokytojų, kuomet jis buvo internuotas Macellum Kapadokijoje, ir čia jis atsilygina jiems už savo vaikystės priverstinį mokymą, kai jo natūraliai pagoniška siela sukilo prieš krikščionių ritualą, kuriame jis turėjo dalyvauti. Nepaisant savo atkaklaus re dėl neatitikimo krikščionių įsteigtos Trejybės vietoj Mozės ir pranašų monoteizmo, jis jaučia tam tikros figūros poreikį savo panteone, kad išlaikyti pusiausvyrą su Kristumi Išganytoju, ir naudoja tiek šiame traktate, tiek ir Oration 4, apie Asklepijų ar Dionisą ar Heraklį beveik krikščionių kalbą apie Kristų, sustatant šiuos pagoniškus veikėjus vieną po kito, kaip dieviškojo geradarystės apraiškas nustatant ryšį tarp dievų ir žmonijos.

Nors Julianas pasiskolino iš Porfirijaus prarastos polemikos penkioliktos Knygos, jis neaptaria chronologijos ir Raštų autorystės klausimų, ką Porfyras, kaip žinia, padarė. Libanijus, visada aklas Juliano gerbėjas, sako, kad šiame traktate imperatorius krikščionių doktriną pavertė juokingai atrodančią, ir kad jis buvo "išmintingesnis nei Tyro senis", tai yra, Porfirijus. Tačiau kitus du šimtmečius krikščionys nesutiko su Kirilu, kaip savotiškai pavojingu Juliano keiksmų veikėju. Bet kokiu atveju, Efeso Taryba, 431 dekretu, nuteisė Porfirijaus knygas sudeginti, bet nepaminėjo Juliano; ir vėliau Teodosijaus II įstatyme 448, Julianas buvo ignoruojamas, o Porfirijus buvo pasmerktas. Kai 529 Justinianas paskelbė, kad anti-krikščioniškos knygos turi būti sudegintos, vienintelis Porfirijus buvo įvardintas, nors tikriausiai ir Julianas turėjo būti įtrauktas. Netrukus po Juliano mirties jo studijų Atėnuose draugas, Grigalius Nazianzietis, parašė ilgą pasmerkimą prieš jį, kur jis užsipuolė traktatą prieš galilėjiečius formaliai nepaneigdamas Juliano argumentų. Kiti penktame amžiuje, pavyzdžiui, Theodoras iš Mopsuestia ir Philipas Sideta rašė paneigimus, kurie buvo prarasti. Bet tai buvo palikta Aleksandrijos vyskupui Kirilui tarp 429 ir 441, parašyti ilgą ir oficialų Juliano traktato paneigimą; regis, pastarasis nebebuvo naudojamas, ar bent jau apleistas ir Neumann mano, kad vyskupas buvo raginamas parašyti savo polemiką dėl jam nepatinkančių eretiškų požiūrių kitų, ankstesnių  už Julianą antagonistų, ypač Theodoro iš Mopsuestia. Šis paneigimas, buvo skirtas imperatoriui Teodosijui II, ir sudarė ne mažiau kaip dvidešimt knygų.

SPQRomani.svg  Romos imperatorius  SPQRomani.svg
Anksčiau valdė:
Konstancijus II
Julianas (361363)
Konstantinų dinastija
Vėliau valdė:
Jovianas
Straipsnių serijos apie Senovės Romą dalis