Licinijus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Licinijus
Romos imperatorius
Aureus of Licinius.png
Licinijų giminė
Gimė: 250 m.
Mezija
Mirė: 325 m. (~75 metai)
Tesalonikai
Sutuoktinis(-ė): Flavija Julija Konstancija
Vaikai:

Licinijus II

SPQRomani.svg
Romos imperatorius
Valdė: 308-324 m.
Pirmtakas: Severas
Įpėdinis: Konstantinas I
Commons-logo.svg Vikiteka: LicinijusVikiteka

Gajus Valerijus Licinianas Licinijus (lot. Gaius Valerius Licinianus Licinius, apie 250 m. Mezija325 m. Tesalonikai, dab. Salonikai) – 308324 m. Romos imperijos imperatorius.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Imperatoriaus Diokletiano įsūnis, kilęs iš dakų valstiečių. Pasižymėjo kaip karo vadas. Nuo 308 m. imperatoriaus Galerijaus bendravaldis augustas, vienas iš keturių Romos imperijos valdovų pagal tetrarchijos sistemą. 311312 m. po Galerijaus mirties per Keturių augustų kovą, dėl valdžios Licinijus ir Konstantinas I sumušė kitus du augustus Maksencijų ir Maksimianą; jų ir Galerijaus šeimos buvo išžudytos. Licinijus ir Konstantinas I pasidalijo Romos imperiją: Licinijus 312 m. tapo Rytų Romos imperijos, Konstantinas I – Vakarų Romos imperijos valdovu.

313 m. su Konstantinu I paskelbė Milano ediktą, kuris leido laisvai išpažinti krikščionybę, suteikė Krikščionių bažnyčiai privilegijų, bet neuždraudė ir senųjų kultų. 316 m. per karą su Konstantinu I prarado visas žemes Europoje, išskyrus Trakiją. 324 m. karą su Konstantinu I dėl valdžios visoje Romos imperijoje pralaimėjo, pateko į nelaisvę, buvo išsiųstas į Tesalonikus, ten nužudytas. [1]

SPQRomani.svg  Romos imperatorius  SPQRomani.svg
Anksčiau valdė:
Severas
Licinijus 308-324 m.
'
Vėliau valdė:
Konstantinas I
Straipsnių serijos apie Senovės Romą dalis


Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Licinijus. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XIII (Leo-Magazyn). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008. 116 psl.