Avitas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Avitas
Tremissis Avitus-RIC 2402 bis.jpg
Avito moneta
Gimė: apie 385 m.
Mirė: po 456 m. spalio 17 d. ar 457 m.
Tėvas: Agrikola
Vakarų Romos imperatorius
Pirmtakas: Petronijus Maksimas
Įpėdinis: Majorianas
Commons-logo.svg Vikiteka: AvitasVikiteka

Eparchijus Avitas (apie 385 m. – po 456 m. spalio 17 d. ar 457 m.) buvo Vakarų Romos imperatorius nuo 455 m. liepos 8 ar 9 d. iki 456 m. spalio 17 d. Jis buvo Galijos romėnų aristokratas, senatorius, aukštas civilinis ir karinis pareigūnas, vėliau Piazencos vyskupas.

Kaip Galijos atstovas jis priešinosi Romos imperijos apsiribojimui vien Italija politiškai ir administraciniu požiūriu. Todėl būdamas imperatoriumi jis nusamdė keletą Galijos senatorių imperatoriaus administracijai. Tam priešinosi Italijos senatoriai ir Romos liaudis, kuri nukentėjo, kai vandalai nusiaubė miestą 455 m. Avitas gerai sutarė su vizigotais, ypač jų karaliumi Teodoriku II, jo draugu, kuris jį paskelbė imperatoriumi, bet sąjunga baigėsi, kai Teodorikas įsiveržė į Ispaniją ir nepadėjo Avitui kautis su prieš jį sukilusiais generolais.

Mirtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Avito mirties priežastys 457 m. neaiškios. Jam kėlė grėsmę tai, kad kai kurios Romos imperijos sritys jį laikė teisėtu imperatoriumi net po nuvertimo. Pavyzdžiui, to meto Ispanijos istorikas Hydacijus 457 m. laikė trečiaisiais Avito valdymo metais[1]. Be to Sidonijus Apolinaris passakoja apie coup d’etat Galijoje, organizuotą Marcelo[2], tikriausiai turėjusį sugrąžinti Avitą į sostą.

Avitas sužinojo, kad Romos senatas paskelbė jam mirties bausmę ir bandė bėgti į Galiją. Oficiali kelionės priežastis buvo nugabenti aukas Švento Juliano bazilikai Alvernijoje, jo gimtinėje. Gregoras Turietis teigia, kad Avitas mirė kelionėje[3]. Pagal kitus šaltinius jį nužudė Majorianas ir Ricimeras, numarino badu ar pasmaugė[4]. Jis buvo palaidotas šalia Švento Juliano kapo.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Hydatius, Chronicle, 183.
  2. Sidonius Apollinaris, Letters, i.11.6.
  3. Gregory of Tours, Historia Francorum, ii.11.
  4. Chronica Gallica of 511, 627–628.
SPQRomani.svg  Romos imperatorius  SPQRomani.svg
Anksčiau valdė:
Petronijus Maksimas
Avitas
'
Vėliau valdė:
Majorianas
Straipsnių serijos apie Senovės Romą dalis