Glicerijus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Glicerijus
Glicerijaus solidas
Gimė apie 420 m.
Mirė po 480 m.
Vakarų Romos imperatorius
Valdė 473 m. - 474 m. (~1 metai)
Pirmtakas Olibrijus
Įpėdinis Julijus Neposas
Vikiteka Glicerijus

Glicerijus (apie 420 m. – po 480 m.) buvo Vakarų Romos imperatorius 473-474 m. Jį imperatoriumi paskelbė karvedys Gundobadas, bet Konstantinopolis jo nepripažino[1], o Julijus Neposas jį nuvertė. Vėliau jis buvo vyskupu Salonoje.

Iškilimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apie Glicerijų žinoma mažai. Prieš tampant imperatoriumi jis buvo Ravenos rūmų imperatoriškosios sargybos vadas, o anksčiau vadovavo kariams Dalmatijoje[2].

472 m. kilo pilietinis karas tarp imperatoriaus Antemijaus ir jo karvedžio Ricimero[3]. Jis nužudė Antemijų ir paskyrė Olibrijų imperatoriumi, bet greitai jie abu mirė. Rytų Romos imperatorius Leonas vilkino naujo imperatoriaus išrinkimą, tad germanai, tarnaujantys romėnų armijoje, kuriems atstovavo Ricimero sūnėnas Gundobadas, išrinko imperatoriumi Glicerijų 473 m. kovo 3 d. ar kovo 5 d. Ravenoje[4].

Valdymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Glicerijus bandė susitaikyti su Rytų Romos imperatoriumi ir gan sėkmingai atrėmė barbarų puolimą. Daugumą savo valdymo laiko jis praleido Šiaurės Italijoje.

473 m. vizigotų karalius Eurikas pradėjo įsiveržimą į Italiją, bet jo karo vadą Vincentijų nugalėjo ir nužudė Glicerijui ištikimi Ala ir Sindila. Tačiau jis negalėjo sutrukdyti Eurikui užimti Arlio ir Marselio Galijoje. Tuo metu Vidimiro vadovaujami ostgotai pradėjo žygiuoti į Italiją. Glicerijus nenorėjo, kad gotų armijos susijungtų, tad Glicerijus davė 2000 solidų kyšį ir įtikino, kad Vidimiro norimos žemės užimtos vizigotų, o jam geriau keliauti į Galiją.

Rytų Romos imperatorius Leonas nepripažino nei Olibrijaus, nei Glicerijaus, o savo kandidatu pasirinko Julijų Neposą, Dalmatijos karo vadą, imperatorienės Verinos giminaitį. Dėl vėlyvo išrinkimo, Neposas negalėjo išvykti, nes uostai užsidarė žiemai. 474 m. sausį mirė Leonas I, o jo įpėdiniu tapo Leonas II, kuris savo kolega pasirinko tėvą Zenoną. Šis toliau nepripažino Glicerijaus, kuris stengėsi nesipykti su Konstantinopoliu ir patraukti į savo pusę bažnyčią.

Nuvertimas ir mirtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

474 m. atvėrus uostus Julijus Neposas išvyko į Italiją nuversti Glicerijaus. Šis tikriausiai vyko į Romą sutelkti pasipriešinimą, bet Julijus Neposas atvyko į Portą liepos mėn. ir nuvertė imperatorių be kovos. Glicerijus tapo Salonos vyskupu Dalmatijoje. Manoma, kad Gundobadas tuo metu buvo Galijoje ir rinko karius ar perėmė iš tėvo burgundų karaliaus titulą. Galimas daiktas, kad jis nesipriešino Glicerijaus nuvertimui, nes Romos senatas nenorėjo paremti imperatoriaus.

Glicerijus buvo Salonoje 475 m., kai grįžo Julijus Neposas po to, kai jį nuvertė karo vadas Flavijus Orestas[5] ir 476 m. kai paskutinį Vakarų Romos imperatorių Romulą Augustulą nuvertė Odoakras, herulų vadas. Manoma, kad Glicerijus mirė Salonoje[1].

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 Canduci, pg. 169
  2. Meijer, Fik, Emperors Don't Die in Bed, Routledge, 2004, ISBN 0-415-31201-9, p. 159.
  3. Mathisen, Glycerius
  4. Norwich, Byzantium: The Early Centuries, 1990, pg. 171
  5. Norwich, Byzantium: The Early Centuries, 1990, pgs. 171-172
  Romos imperatorius  
Anksčiau valdė:
Olibrijus
Glicerijus
'
Vėliau valdė:
Julijus Neposas
Straipsnių serijos apie Senovės Romą dalis