Joseph Campbell

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Joseph Campbell
Joseph Campbell 1970 m.
Gimimo vardas Joseph John Campbell
Gimė 1904 m. kovo 26 d.
Vait Pleinsas, Niujorkas, JAV
Mirė 1987 m. spalio 30 d. (83 metai)
Honolulu, Havajai, JAV
Tautybė amerikietis
Sutuoktinis (-ė) Jean Erdman Campbell
Veikla mokslininkas, visuomenės veikėjas
Sritis lyginamoji mitologija, religijotyra
Organizacijos Sarah Lawrence koledžas
Pareigos profesorius
Išsilavinimas literatūros magistras
Alma mater Kolumbijos koledžas
Vikiteka Joseph Campbell

Džozefas Džonas Kempbelas (Joseph John Campbell; g. 1906 m. kovo 26 d. – m. 1987 m. lapkričio 30 d.) – amerikiečių lyginamosios mitologijos bei lyginamosios religijotyros specialistas. Savo gausiuose darbuose taikydamas religijos psichologijos ir fenomenologijos prieigas siekė paaiškinti mitų prasmę, jų perduodamą žinią.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė Niujorko priemiestyje, airių katalikų šeimoje. Nuo vaikystės domėjosi indėnų mitologija. 1921 m. baigė Kenterburio mokyklą Konektikute, vėliau Dartmuto koledže studijavo biologiją ir matematiką, bet vėliau persigalvojo ir įstojo į Kolumbijos universitetą, kur 1925 m. tapo anglų literatūros bakalauru, o 1927 m. – viduramžių literatūros magistru. Kempebelas aktyviai praktikavo lengvąją atletiką.

1924 m. keliaudamas po Europą, susipažino su Džidu Krišnamurčiu, kuris jį sudomino indų filosofija ir hinduizmu. 1927 m. Kempbelas išvyko studijuoti į Europą – Paryžiaus ir Miuncheno universitetuose studijavo senąją prancūzų, provanso ir sanskrito kalbas, išmoko prancūzų ir vokiečių kalbas (taip pat mokėjo lotyniškai ir japoniškai). Būdamas Europoje, jis susidomėjo Tomo Mano, Džeimso Džoiso, Polio Kli, Pablo Pikaso darbais, susipažino su Jungo ir Froido teorijomis.

Grįžęs į JAV Kempbelas negavo galimybės studijuoti sanskrito ir šiuolaikinio meno, todėl paliko universitetą, išsikraustė į Vudstoką ir tęsė studijas asmeniškai. Vėliau Kalifornijoje susipažino su biologu Edu Riketsu, drauge su juo dalyvavo ekspedicijose. Intensyviai domėjosi psichoanalize.

1934 m. tapo Sarah Lawrence koledžo profesoriumi. Prieš karą susipažino su žymiu indologu Hainrichu Cimeriu. Po šio mirties, baigė redaguoti jo darbus. 1955–1956 m. Kempbelas keliavo po Indiją, Japoniją. 1962 m. jis pradėjo savo magnus opum „The Masks of God“, kuriame siekė atskleisti visų pasaulio mitų bendrą pasakojamąją giją. Vėliau tapo Meno, religijos ir šiuolaikinės kultūros draugijos pirmininku. 1972 m. pasitraukė iš darbo koledže, tačiau iki pat savo mirties aktyviai dalyvavo visuomeniniame gyvenime, užsiėmė švietėjiška veikla.

Mirė 1987 m. Honolulu (dėl stemplės vėžio).

Idėjos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Džozefas Kempbelas buvo „monomito“ idėjos autorius. Jis teigė, kad visi pasaulio mitai yra viena ir ta pati istorija, pateikta skirtingais būdais; taip pat teigė, kad visi mitai, nepaisant laiko, vietos, socialinės terpės skirtumų yra vienijami bendrų esminių elementų. Jis taip pat pabrėžia „didvyrio“ aspektą, kuris yra tarsi pavyzdys, kuriuo reikia žmogui sekti. Mitas ne nurodo gyvenimo prasmę, bet yra tarsi priemonė, parodanti, kaip reikia gyventi.

Kempbelas išskyrė 4 pagrindines mito funkcijas:

 • metafizinė – nuostabos jausmo prieš būties slėpinį sužadinimas; gyvybės, būties paslaptis negali būti išreikšta žodžiais, todėl mitas metaforomis ir simboliais pažadina mysterium tremendum et fascinans.
 • kosmologinė – visatos pavidalo paaiškinimas; ikimokslinėms visuomenėms mitas buvo visatos sandaros, veikimo paaiškinimo priemonė.
 • sociologinė – esamos visuomenės sanklodos pateisinimas ir įtvirtinimas; mitas nurodo išgyvenimo visuomenėje kelius – vieni mitai nurodo „teisingo“ gyvenimo modelį, kiti yra „didvyrio“, metančio iššūkį esamai tvarkai, kelią.
 • pedagoginė – priemonė padėti žmogui pereiti konkrečius asmeninio gyvenimo išbandymus; mitas paaiškina, kaip reikia elgtis susidūrus su įvairiais gyvenimiškais iššūkiais, paaiškina su kiekvienu amžiaus tarpsniu susijusias priedermes.

Džozefas Kempbelas buvo šiuolaikinės mitologijos kūrimo entuziastas ir teigė, kad globaliame pasaulyje žmonijai reikalinga bendra mitologija. Jis buvo vienas iš Džordžo Lukaso įkvepėjų sukurti „Žvaigždžių karų“ trilogiją. Kempbelas siūlė mituose ir dvasingume ieškoti įkvėpimo gyvenimui. Jo žymus moto buvo follow your bliss („sek savo palaimą“), kurį jis kildino iš vedantiško moto sat-cit-ānanda („esa-voka-džiuga“). Kempbelas šiuo šūkiu kvietė gyvenime ieškoti įkvėpimo, juo sekti, kad ir kur jis nuvestų.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Where the Two Came to Their Father (1943 m.)
 • A Skeleton Key to Finnegans Wake (1944 m.)
 • The Hero with a Thousand Faces (1949 m.)
 • The Masks of God (1962–1968 m.)
 • The Flight of the Wild Gander (1969 m.)
 • Myths to Live By (1972 m.)
 • Historical Atlas of World Mythology (1983–1989 m.)
 • The Inner Reaches of Outer Space (1987 m.)
 • The Power of Myth (1988 m. interviu knyga ir filmų serija su Dž. Kempbelu; parengė Bill Moyers)

Taip pat išleista daug knygų ir DVD su Kempbelo paskaitų serijomis, kūrinių apie paties Kempbelo gyvenimą ir darbus.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]