Jungtinių Valstijų Kongresas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio JAV Kongresas)
Jump to navigation Jump to search
Kongreso herbas

Jungtinių Valstijų Kongresas (angl. the Congress of the United States) – JAV federalinės vyriausybės įstatymų leidžiamasis organas. Jį sudaro dveji rūmai: Atstovų Rūmai ir Senatas.

Kongresą sudaro 535 nariai. Atstovų Rūmai turi 435 narius, kurie vadinami kongresmenais, kiekvienas iš jų atstovauja savo apygardai ir yra renkamas dvejų metų kadencijai. Kongreso narių rinkimų apygardos sudaromos atsižvelgiant į gyventojų skaičių. Amerikos Samoa, Kolumbijos apygarda, Guamas ir Mergelių salos į Rūmus siunčia balso teisės neturinčius atstovus; Puerto Rikas taip pat siunčia balsavimo teisės neturintį atstovą ketveriems metams; Šiaurės Marianų salos neatstovaujamos. Senatą sudaro 100 narių, kurie vadinami senatoriais ir yra renkami po du nuo kiekvienos valstijos, nepriklausomai nuo gyventojų skaičiaus, šešerių metų kadencijai. Kas dveji metai perrenkama apie trečdalį Senato narių. Ir senatoriai, ir kongresmenai renkami tiesioginių rinkimų metu.

Kongresas gali Kongreso aktais reguliuoti valstijų ir užsienio prekybą, mokesčius, organizuoti federalinius teismus, išlaikyti kariuomenę, skelbti karą ir imtis kitų „būtinųjų ir tinkamų“ priemonių.

JAV konstitucija suteikia visą federalinės vyriausybės įstatymų leidžiamąją galią Kongresui. Abeji Kongreso rūmai yra lygiateisiai, tačiau kiekvieni rūmai turi specialių galių, kurių neturi kiti. Senato patarimas ir sutikimas reikalingas prezidento pasirinktiems aukšto laipsnio pareigūnams patvirtinti ir sutartims ratifikuoti. Biudžeto įplaukų įstatymo projektus privalo teikti Atstovų Rūmai, ir tik jie gali inicijuoti apkaltos procesus.

Kongresas posėdžiauja JAV Kapitolijuje Vašingtone.

Kapitolijaus vakarinis fasadas. Pietinėje Kapitolijaus pusėje yra Atstovų Rūmai (dešineje); šiaurinėje pusėje yra Senato Rūmai (kaireje).

Vikiteka